'Pas in de gevarenzone kom je achter de essentie van het leven' corendon 4 NI MOUNT EVEREST DODEN DOOR HOOGTEZIEKTE Mediterraneo Hotel ykrkrkfk :SpeciaalTgeselecteerd fgensjvoardeliger X -Op (beperkte voorraad) Waarom die drang om naar bo ven te willen als de gevaren zo groot zijn? De trieste balans van een weekeinde op de Mount Everest: twee doden, onder wie Nederlander Eric Arnold, en zo'n dertig klimmers met ziekte- of bevriezingsverschijnselen, van wie sommigen met zeer ernstige klachten. Het zijn risico's die de gemiddelde mens verre van deze machtige kolos houden, maar die bergbeklimmers er niet van weer houden het erop te wagen. Op de top van de hoogste berg ter we reld te hebben gestaan, dat is een verhaal waarmee je kunt thuisko men. Klimmer Wilco van Rooijen was als klein jongetje al gefasci neerd door het hoogste punt op aarde. Zou hij die voor onmoge lijk gehouden inspanning kun nen leveren, de 8.848 meter berei ken zonder gebruik te maken van extra zuurstof? Hij staat er, zon der zuurstof, op 20 mei 2004. „Als het je lukt, heb je echt iets bereikt dat je heel veel zelfver trouwen oplevert, en respect van andere mensen." De risico's horen erbij, daar kies je als klimmer heel bewust voor. Meer nog dan de fysieke in spanning lever je een mentale strijd. Waar ligt mijn grens? Kan ik die nog wat oprekken of moet ik nu stoppen? „Pas in de gevaren zone, op het grensvlak tussen le ven en dood, kom je erachter wat de essentie van het leven is." Katja Staartjes, de eerste Neder landse vrouw op de Mount Ever est, noemt een expeditie niet voor niets het leven in een no tendop. „In korte tijd maak je hoogte- en dieptepunten mee. Het is zo extreem. Iedereen is daar zoals 'ie echt is, dat geeft heel veel binding." Het extra gevaar van de Mount Everest, de mensenmassa waar mee je naar boven loopt, vinden beide klimmers totaal niet bij hun sport horen. Van Rooijen: „Het is levensgevaarlijk om in file omhoog te lopen. Je kunt niet in halen, andere mensen bepalen jouw lot." Staartjes: „Nu bereiken op één dag soms tweehonderd mensen de top. Toen ik in 1999 op de top stond, waren dat er iets meer dan twintig. Die drukte op de route levert stress op en meer kans op bevriezingsgevaar." Van Rooijen verloor een team genoot tijdens zijn expeditie naar de top van de K2. Die berg is ge vaarlijker dan de Everest. Hij raak te er zijn tenen kwijt, die alle maal bevroren. Het zijn voor hem nooit redenen geweest om de gro ten der aarde dan maar te mijden. „Je leest over de berg, bereidt je voor, brengt alle fouten van je voorgangers in kaart. Die fouten, dat gaat jou dus niet gebeuren. Al leen op die manier durf ik mijn vrouw en zoontje op Schiphol uit te zwaaien." 8 DAGEN NUVANAF vertrek mei v.a. €499 AU Inclusive rs Voor vrog meer Cro,z_y Ve&ls k'pjk op corendon.nl/crazydeals ©02375106O6 maandag 23 mei 2016 De Mount Everest is de hoog ste, daar kan geen enkele ande re berg tegenop. Er is ook lawi negevaar, klimmers sterven op de flanken of hun tenen vriezen eraf. Heieen Boex Rotterdam ■4 Mount Everest, gezien vanaf de weg naar Kala Patthar. FOTO TASHI SHERPA/AP Volgens Robin Baks van de Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging hebben sinds 11 mei zo'n 450 klim mers de top van de Mount Everest bereikt. Ook de Australische berg beklimmer Maria Strydom (34) is op de Everest overleden aan hoogteziekte. Twee Indiase klimmers worden vermist. Griekenland augustus tRAZYi DEAÜSI 400 meter van het strand Comfortabele kamers Mini waterpark met 2 glijbanen Gratis wifi in de lobby Aegean View Aqua Resort au inclusive Ar Ar Ar Ar I Zante Sun au inclusive ArArArrt D'Andrea Mare All Inclusive ArArArAr Meerdere waterglijbanen en watertoestellen Ruime kamers in bungalowstijl Op korte afstand van het strand Gratis wifi in openbare ruimtes Aan het strand en vlak bij Trianda Nederlandse animatie Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4