NOG 8 DAGEN VOORDEEL Salon mag niet ontharen met laser 5ni>eL Sale I Sm ui me 3 Presidentskandidaten Oostenrijk beiden op 50 procent Él Norbert Hofer kan vandaag president worden van Oostenrijk. Hij zou dan het eerste rechts-populistische staathoofd in Europa zijn sinds de Tweede Wereldoorlog. Ongeveer 750.000 schriftelijk uitge brachte stemmen moeten vandaag de doorslag gaan geven. Want zon der die stemmen mee te rekenen ble ven Nobert Hofer van de rechts-po pulistische Vrijheidspartij (FPÖ) en zijn rivaal Alexander Van der Bellen van de Groenen gisteren allebei ste ken op zo'n 50 procent. Maar de aandacht in de Oostenrijk se presidentsverkiezingen is vooral gericht op Hofer (45). Hij heeft kri tiek op Europa, vluchtelingen en moslims. Hij wil de immigratie aan banden leggen en eist dat de migran ten die al in het land zijn beter inte greren. Oostenrijk nam in 2015 ruim 90.000 asielzoekers op. De regering wil dat aantal dit jaar halveren, maar die maatregel heeft niet tot meer steun geleid. Vrijwel dagelijks berich ten de tabloids over migranten die profiteren van het sociale zekerheids stelsel of in verband worden ge bracht met criminaliteit. „Tegen ie dereen die voor Islamitische Staat vecht en vrouwen verkracht zeg ik: je hoort hier niet thuis", riep Hofer tegen zijn juichende aanhangers. De FPÖ profiteert van de onvrede over de gevestigde politieke partijen. In de voorrondes won Hofer in alle deelstaten, met uitzondering van Wenen. Tegenstrever Van der Bellen deed het in de steden goed, maar daarbuiten juist niet. De grijs ogende politicus gruwelt van de sentimen ten in zijn land. „Ik ben 72. Ik heb ge zien hoe Oostenrijk is herrezen uit de ruïnes van de Tweede Wereldoor log, die zijn veroorzaakt door de dwaasheid van het nationalisme", zei hij eerder. De hoogleraar econo mie mikte vooral op ontwikkeling van onderwijs en arbeidsmarkt. Rond de 10 procent van de Oostenrij kers zit momenteel zonder werk. De charmante en energieke Hofer doet er ondertussen alles aan om het beeld dat zijn tegenstanders van hem hebben te nuanceren. „Als men sen een tijdje met me samenwerken zullen ze zien dat ik niet gevaarlijk, maar best oké ben", verzekerde hij. De bondspresident heeft vooral een ceremoniële functie, maar wel de macht de regering te ontslaan. Oostenrijk heeft onlangs een nieuwe bondskanselier gekozen, de 50-jarige Christian Kern van de socialistische SPÖ. Hofer dreigt de centrumlinkse coalitie naar huis te sturen als die er niet in slaagt de problemen rond de mi gratie op te lossen. „Ik ben van plan om mijn bevoegdheden beter te gebruiken dan mijn voorganger", zei hij. De presidentsverkiezingen in Oosten rijk worden in heel Europa nauwgezet gevolgd. Want de overwinning van Ho fer wordt gezien als het bewijs dat anti-Europese en populistische politici terrein winnen. De vraag is in hoeverre Oostenrijk in een geïsoleerde positie terechtkomt als Hofer de macht grijpt. Regeringen zou den niet staan te springen om een rechtspopulist te ontvangen. En zijn antimoslimretoriek maakt hem onge liefd in het Midden-Oosten. De FPÖ lag al eens internationaal on der vuur toen de partij in 2000 onder leiding van Jörg Haider aan de macht kwam. Ook een president lag al eerder onder het vergrootglas. President Kurt Waldheim van de conservatieve ÖVP werd geboycot omdat hij tijdens WOU als soldaat betrokken zou zijn geweest bij misdaden van nazi's. a#dlü/a/T ril Effeweg.nl/summer Vi cgni of bel 0529-46 96 67 Volgens minister Edith Schip pers (Volksgezondheid) zijn de laser- en IPL-behandelingen 'ri sicovolle medische handelin gen', die alleen door BIG-gere- gistreerde artsen en huidthera peuten mogen worden uitge voerd. Het wetsvoorstel gaat rond de zomer naar de Tweede Kamer. „Schoonheidsspecialisten moeten stoppen met alle huid- verbeterende behandelingen. Voor veel ondernemers is dat een grote financiële strop", zegt José Meuleners, voorzitter van de Gilde van Cosmedische Schoonheidsspecialisten (GCS). „Wij mogen straks al leen nog make-up of een mas kertje aanbrengen." Brancheverenigingen AN- BOS, NL SAS en GCS organise ren vanavond een actiebijeen komst. Een internetpetitie is al bijna 20.000 keer ondertekend. Wij mogen straks alleen nog make-up of een maskertje aanbrengen „Collega's bellen huilend op. Ze hebben geïnvesteerd in appa raten van 40.000 euro, die ze straks niet meer mogen gebrui ken." Bij ondeskundig gebruik kunnen ernstige complicaties optreden, 'zoals het verbranden van de huid of pigment verkleu ring', zei minster Schippers eer der. „Ik kies dan ook voor pa tiëntveiligheid en kwaliteit." Volgens Meuleners gaat de minister voorbij aan de profes sionaliteit van veel schoon heidsspecialisten, die hiervoor een speciale opleiding hebben gevolgd bij de ANBOS. Bovendien is er geen registra tie van incidenten en wekt Schippers de indruk dat bij art sen fouten niet meer voorko men. „Er is slechts sprake van een schijnveiligheid", zegt Meule ners. „Klanten moeten straks naar een dokter om hun oksels of bikinilijn te laten ontharen. Daarmee creëert de minister ook wachtlijsten in de zorg. Dermatologen hebben daar ook helemaal geen zin in. Die zijn er om een zieke huid te behan delen, niet om een bovenlip te ontharen." maandag 23 mei 2016 Populist en grijze muis in nek-aan-nekrace Gerben van 't Hof Rotterdam/Wenen Norbert Hofer (FPÖ) heeft zijn stem uitgebracht. FOTO CHRISTIAN BRUNA/EPA Oostenrijk nam in 2015 ruim 90.000 asielzoekers op. Ho fer wil de immigratie aan banden leggen. Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Schoonheidsspecialisten ver zetten zich massaal tegen het verbod op ontharen via la- seren en lichttherapie (IPL) in salons. De branche vreest de sluiting van duizenden zaken. Tonny van der Mee Nieuwegein —José Meuleners, voorzitter 4 daagse busreis - Diverse vertrekdata HIGHLIGHTS Kleine Zeemeermin Kasteel Amaliënborg oude haven Nyhavn INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Bootovertochten Vervoer per luxe touringcar Ook citytrips mogelijk naar: Berlijn - Parijs - Londen - Antwerpen - Praag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3