Droomweekeinde na acht ronden voorbij 8 Middellangeafstandsloopster geruisloos naar wereldtop Publiekslieveling Valentino Rossi wilde in eigen huis zijn ruim hon derdduizend fans trakteren op een fraaie triomf. Die droom viel al na acht ronden in duigen, toen Rossi's motorblok er de brui aan gaf Dat de zo gehate Spaanse cou reurs Jorge Lorenzo en Marc Mar- quez vervolgens de show stalen, maakte de ramp voor de Italiaan se tifosi compleet. Donderdagmiddag was het be richt opgedoken dat Lorenzo en Marquez tijdens het raceweekein- de zouden worden beschermd door bodyguards. MotoGP-organi- sator Dorna schatte blijkbaar in dat beide coureurs gevaar liepen in de thuishaven van Rossi. De re latie tussen de Spaanse coureurs en de Italiaan is bekoeld, sinds Rossi Marquez vorig jaar oktober verweet dat hij Lorenzo aan de wereldtitel had geholpen. Hoewel de race niet pijnlijker had kunnen verlopen voor de Ita liaanse fans, hoefden de beveili gers niet in actie te komen. De supporters reageerden vooral be droefd toen Rossi langs de baan kwam stil te staan. De hoofdper soon zelf boog het hoofd, schud de moedeloos heen en weer en liet zich gedesillusioneerd naar de paddock vervoeren. De fans die hun teleurstelling geen plekje konden geven, verlie ten meteen het circuit. Zij die wel bleven, zagen een bloedstol lend Spaans gevecht om de zege. In de finaleronde nam Marquez de leiding, maar op het laatste rechte stuk kwam Lorenzo als nog langszij. Het verschil op de streep bleek amper anderhalve meter. Lorenzo blijft zo koploper in het algemeen klassement. Fontijn heeft nog één overwinning nodig voor Rio Weening sterk in Noorwegen Rio ver weg voor Van der Poel Koster hangt over het hek, even uitpuffend van de zware inspan ning, wanneer Hans Klooster man zijn hand op haar schouder legt. „Zo, ik dacht even dat je haar nog ging pakken", zegt de di recteur van de FBK Games. Kos ter lacht. Ze dacht het ook, maar moest het in Hengelo uiteindelijk nipt afleggen tegen winnares Be- su Sado. In haar eerste 1500 meter van het seizoen in de buitenlucht loopt ze wel een uitstekende tijd (4.05,48). De 23-jarige middellan- geafstandsloper, goed op alle af standen tussen de 1500 en 5000 meter, lijkt dit jaar de volgende stap in haar ontwikkeling te zet ten. In maart werd ze op de WK indoor in Portland vierde, met het podium in het vizier. Het was een slimme race, waar in ze zich niets aantrok van tem poversnellingen of de Ethiopi sche uitblinkster Genzebe Diba- ba. Koster trekt tegenwoordig haar eigen plan. „Vroeger had ik te veel respect voor de meiden te gen wie ik liep. Toen reageerde ik overal op. Respect is goed, maar ik heb moeten leren mijn eigen race te lopen. Dat heeft even ge duurd. Soms was ik alle opmer kingen van mijn coach door de ze nuwen bij de start alweer verge ten. Ik heb mijn sterke punten moeten vinden, maar durf daar nu wel voor te kiezen." Wereldtop Vrijwel geruisloos schurkt ze in middels aan tegen de wereldtop. „Het is fantastisch wat Maureen aan het doen is", zegt ook Ellen van Langen, de olympisch kam pioen op de 800 meter bij de Spe len van 1992 in Barcelona. „Het valt misschien niet zo op, omdat er zoveel aandacht uitgaat naar Dafne Schippers en Sifan Hassan. Soms vraag ik me af: mist de pers en het grote publiek niet iets heel bijzonders? Onder de 4 minuten op de 1500 meter is echt spectacu lair snel. Maar weet je wat zo leuk is? Volgens mij maakt haar dat niets uit. Maureen redt zich wel." Die 3.59.97, haar per soonlijk record, liep ze vorig jaar juli in Mona co. Bij de EK in Amsterdam, van 6 tot en met 10 juli, wil ze weer schitteren. Ze kiest daarbij voor de 5000 meter. „Sifan (Hassan, red.) loopt de 1500 meter en ik wil goud." Razendsnel ontwikkelt ze zich in Hassans schaduw tot een loop ster om ernstig rekening mee te houden. „Eerst was het nationale top, toen de Europese top en sinds kort de wereldtop." Ze is hard voor zichzelf. Het missen van de WK-fmale in Peking vorig jaar, waar ze onwel werd, noemt ze een afgang. „Iemand die niet in de finale staat, hoort er niet bij, vind ik." Voorlopig spaart de atlete uit Boskoop zich enigszins, wat be treft de hoeveelheid wedstrijden en de intensiteit van de trainin gen. De reden is simpel: Rio. Daar, op de Olympische Spelen, loopt Koster zowel de 1500 als de 5000 meter. Met ambities. Voor Dibaba heeft ze nog steeds res pect, maar ze laat zich er niet meer door van de wijs brengen. maandag 23 mei 2016 Koster laat zich nu niet meer van de wij s brengen Wat een droomweekeinde voor de Italiaanse raceliefhebbers had moeten worden, verander de gistermiddag om 14.25 uur plotsklaps in een nachtmerrie. Emiel Poeiert Mugello BOKSEN Nouchka Fontijn is bij de WK in Astana nog één winstpartij van plaatsing voor de Olympische Spelen af. De Schiedamse be reikte gisteren de kwartfinales door met grote overmacht de Poolse Lidia Fidura te verslaan (3-0). De vier bokssters die in de klasse tot 75 kilo de halve fi nales halen, zijn zeker van Rio. Fontijn bokst morgen tegen de Frangaise Erika Guerrier. Bij het olympisch kwalificatie toernooi, vorige maand in Tur kije, kon ze de hoge verwach tingen niet waarmaken. Fontijn verloor in de eerste ronde als nummer één van de plaatsings lijst verrassend van de Ierse tiener Christine Desmond. WIELRENNEN Dolgraag had Pieter Weening ook nu weer de Giro d'ltalia ge reden. De 35-jarige Fries won er etappes, ploegentijdritten en hij droeg het roze. Zijn huidi ge werkgever Roompot-Oran je Peloton werd echter niet uit genodigd, dus moest Weening zijn jaarlijkse supervorm in mei elders verzilveren. Dat lukte in de Ronde van Noorwegen, waar hij na een dubbelslag in de tweede rit gisteren ook het eindklassement won. „De Giro is prachtig, maar dit is ook ge woon mooi werk", aldus Wee ning, die in het eindklassement tweevoudig etappewinnaar Ed- vald Boasson Hagen 23 secon den voorbleef. MOUNTAINBIKE Mathieu van der Poel is er gis teren tijdens de wereldbeker wedstrijd mountainbike in Alb- stadt wederom niet in ge slaagd om zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. De voormalig wereldkampioen veldrijden ein digde de race in de Duitse plaats weliswaar als beste Ne derlander, maar zijn 34ste plaats was nog ver verwijderd van de top twaalf die minimaal nodig was om een stapje dich terbij deelname aan de Spelen te komen. Volgende week in het Franse La Bresse heeft de 21-jarige Van der Poel nog een kans om aan de eisen voor Rio de te voldoen. Tvyzijnhrwpb* Ze had voorheen te veel ontzag voor de wereldtoppers om haar heen. Inmiddels is Maureen Kos ter los, lopend volgens eigen plan. Op de FBK Games in Hen gelo toonde ze haar klasse. Pim Bijl Hengelo Dafne Schippers won bij de FBK Games de 200 meter in 22,02, een tijd die nog nooit was gelopen op een Nederlandse at letiekbaan. Het was ook haar tweede tijd ooit. De Utrechtse was alleen sneller tijdens haar glorieuze WK-optreden in Pe king, waar ze goud won in 21,63. Maureen Koster (I) kan Besu Sado net niet passeren, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36