i medaille in Rio mogelijk 7 Met zijn dominantie in de Italiaanse Dolomieten heeft Steven Kruijswijk de basis gelegd voor misschien wel de eerste Nederlandse Giro-zege ooit. 'Wie gaat ons wat doen?' V Op de plek waar eind mei nog sneeuw ligt, waar stenen bergkam men mensen nietig ma ken, daar is Steven Kruijswijk uit Nuenen juist op zijn gemak. Waar andere renners met angst en beven de weg af turen naar wat komen gaat, fietst Kruijswijk vol vertrouwen en op zijn best. Zijn do minantie in het tweeluik door de Do lomieten is voor Nederlandse wieier- begrippen ongekend. Kruijswijk rijdt de vooraf tot topfavorieten ver klaarde Vincenzo Nibali en Ale jandro Valverde op minuten achter stand. Hij heeft de roze trui stevig om zijn schouders. Binnen nu en een week wordt duidelijk of Kruijswijk voor het grootste Nederlandse wie- Iersucces in jaren zal zorgen. Na Zoe temelk in 1980 lukte het geen Neder lander meer een grote ronde te win nen, al was Erik Breukink eind jaren '80 dichtbij met podiumplekken en acht dagen roze in de Giro. Kruijs wijk, geboren in 1987: „Breukink in de trui ken ik alleen van foto's." Goede kans 25 jaar later rijdt Kruijswijk zelf voor de winst. „In de Giro kan veel gebeu ren, maar ik heb dit weekeinde laten zien dat ik een goede kans maak om te winnen. Ik wil de trui tot het ein de vasthouden." Kruijswijk beseft dat hij zijn naam in kapitalen kan bijschrijven in de Nederlandse wielerannalen „Voor mijzelf is dit een historische dag. Ik had nooit verwacht aan de leiding te staan in het weekeinde voor de laat ste week. Voor de Nederlandse fans is het misschien ook verrassend. Ik had ook niet verwacht zoveel tijd te pakken, maar ben in mijn beste vorm ooit. Als ik me de laatste week zo voel als dit weekeinde, hoef ik niet bang te zijn." In het man-tegen-man-gevecht van Castelrotto naar de Alpe di Siusi, een klimtijdrit van ruim 10 kilome ter, zet hij Nibali - die van fiets moest wisselen - op ruim twee mi nuten. Kruijswijk komt zestien hon derdsten van een seconde tekort voor de ritwinst. Andere concurren ten krijgen minimaal een halve mi nuut te verwerken. De dag ervoor, in een rit over zes bergtoppen, heeft Kruijswijk de Italiaan al een eerste tik (37 seconden) uitgedeeld en Val verde persoonlijk de vernieling inge reden (drie minuten) door zelf de aanval te kiezen. Na twee nagenoeg perfecte weken zonder tijdverlies zette Kruijswijk in het hooggebergte de Giro naar zijn hand. Er is geen twijfel meer over wie bergop de sterkste is. En Kruijs- KEIZER Lotto-Jumbo is op volle oorlogssterkte om de roze trui van Steven Kruijswijk te verdedigen, verze kert Martijn Keizer. Hij is voor het twee de Giro-jaar de ka mergenoot van Kruijswijk en ziet nu al twee nachten een roze trui op de kast liggen. „Onze ploeg, dat kan ge woon niet beter. Jos van Emden en Maar ten Tjallingii voor op het vlakke. Er rijdt bijna niemand har der. Ik en Twan Cas- telijns voor stukjes bergop. Wie gaat ons wat doen? En dan hebben we het nog niet eens over Pri- moz Roglic, Bram Tankink en Enrico Battaglin voor de ber gen. En als Steven de marreert, zit ieder een zonder ploegge noten. Ik ben niet bang voor andere ploegen. Als Steven goed genoeg blijft, komt het wel goed." wijk kan bogen op een ijzersterke derde week in grote ronden. Het maakt hem de topfavoriet voor de eindzege. „Ik heb dit weekeinde la ten zien dat ik kanshebber ben. Daar geloof ik nu zeifin. Als ik zo blijf rij den, hoop ik dat ik de roze trui vol gende week rond dit tijdstip weer aan heb." Favoriet Opvallend is het gemak waarmee Kruijswijk zijn nieuwe status als top favoriet ondergaat. De roze trui die hij op het podium in Alpe di Siusi heeft aangetrokken - zijn tweede in een grote ronde ooit - heeft hij in zijn rugzak gepropt voordat hij de pers te woord staat. „Beetje warm." In de mixed zone, waar hij van televi siecamera naar televisiecamera wordt getrokken, beweegt hij met het gemak van een erkend winnaar. Breedgeschouderd is hij van natu re, maar nu loopt Kruijswijk ook met de borst vooruit. „Je bent toch niet zenuwachtig", zegt hij plagend tegen een televisieverslaggever. Bij hemzelf is geen spoortje spanning te zien. „Ik geniet. Ik blijf proberen te doen wat ik moet doen. Er komt veel aandacht bij kijken, maar dat is al leen maar mooi. Als laatste starten in de tijdrit, in het roze. Het is alsof een droom uitkomt." Na de huldiging en de interviews fietst hij zaterdagmiddag in zijn aller eerste roze trui nog ruim 1,5 kilome ter bergop, op weg naar de teambus. Helemaal alleen. En hij genoot er van, bekent hij. „Ik was nog een beet je vol ongeloof. Ik wil er ook nog niet te veel aan toegeven. Ik wil in mijn focus blijven. Het besef komt la ter wel." Kruijswijk wil eerst die ro ze trui naar Turijn brengen. won, kreeg ze ineens toch weer olympische gevoelens. „Ik zag din gen die ik bij het Nederlands team nooit eerder had meegemaakt. Toen dacht ik: dit is een bijzonde re groep. Er zouden best weieens mooie dingen kunnen gebeuren." Ze loofde Guidetti daar uitgebreid voor. „Hij maakt iets in ons los. Volleybalvrouwen missen eindzege bij OKT na onnodige nederlaag tegen gastland Japan (2-3) Zoals hij ons in de kleedkamer toe spreekt en klaarstoomt voor de wedstrijd, daar kan ik soms bijna emotioneel van worden." Voor zijn komst naar Nederland had Guidetti al bewezen iets spe ciaals met een ploeg te kunnen doen. Zo leidde hij Duitsland, ab soluut geen topland in het vrou wenvolleybal, naar twee EK-fina- les. De coach heeft de gave om een team te smeden. En hij heeft een neus voor het herkennen van goede volleybalsters. Hij zag in mei, meteen bij zijn eerste trai ning in Nederland, al potentie in Sloetjes. De Varsseveldse was bijna een jaar uit de roulatie ge weest met een kapotte schouder, maar Guidetti haalde haar ge woon naar zijn Turkse topclub Va- kifbank, waar hij ook trainer is. Daar groeide ze al snel uit tot een wereldtopper. Met Sloetjes als topscoorster, Laura Dijkema als spelverdeelster en een brede groep andere goede volleybalsters om hen heen, heeft Nederland een sterk team staan. Als Guidetti het de komende twee maanden ook nog voor el kaar krijgt om een betere verdedig ster te maken van Celeste Plak, die een mokerslag in haar handen en armen heeft, lijkt een medaille in Rio inderdaad zeer mogelijk. maandag 23 mei 2016 Kruijswijk wil roze naar T urijn brengen Daan Hakkenberg Alpe di Siusi Quinta Steenbergen haalt uit in het met 3-2 verloren duel met Japan, foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35