fis Het kleine Heracles gaat Europa in ft Vechtpartij werpt schaduw over duel 3 Ik ben gelukkig dat deze mooie club in de eredivisie blijft m*. 'Lr® de return tegen NAC. Hij drukte zijn spelers dan ook op het hart de tweekamp met de buurman winnend af te sluiten. En zo ge schiedde. Zodat niet Willem II, maar De Graafschap nu de 'wachtstandclub' is geworden. En de Tilburgers nu dus kunnen doorpakken. Niet hoeven af te wachten wat er gebeurt met clau sules in doorlopende contracten van onder meer Kostas Lamprou en Erik Falkenburg; bij degrada tie hadden zij transfervrij mogen vertrekken. Het werd ook een afscheid door de voordeur voor Jurgen Streppel, die na vijfjaar Willem II verruilt voor sc Heerenveen. De Helmonder degradeerde wel iswaar twee keer met Willem II, maar slaagde beide keren in om een jaar later al weer te promove- ren. Een prestatie van formaat, net als de negende plaats die de Tilburgers vorig seizoen bezet ten aan het eind van de competi tie. Maar dat bleek een uitzonde ring, vooralsnog. Gelukkig „Heerlijk dat het zo afloop", zei Streppel. „Ik ben gelukkig dat de ze mooie club in de eredivisie blijft. Toen ik vijfjaar geleden be gon was er vijf ton tekort en dreigde er een faillissement. We voetbalden schandalig slecht. Ik dacht: waar ben je aan begonnen. We hebben nu tot de laatste mi nuut moeten vechten. Fantas tisch, zo'n ontlading." Inmiddels heeft de Brabantse club vrijwel alle schulden uit het verleden weggewerkt (het ne gatief eigen vermogen gaat hard richting nul), zodat er eindelijk weer vet op de botten gekweekt kan worden en er daarmee rea listische hoop mag worden ge koesterd op minder zenuwslo pende gevechten tegen degra datie dan nu (weer) het geval was. Als Tom Egbergs vanaf de tribune in De Galgenwaard stilletjes zit te genieten van de dolle vreugde op het veld, komt hij met die ene ver gelijking, die van het mooiste sprookje sinds tijden, dat van Lei- cester City. „Misschien wat over dreven, maar toch." De televisiepresentator met zwart-wit bloed wil er maar even mee aangeven hoe uniek de Euro pese trektocht van Heracles gaat worden. „Wij worden nooit kam pioen. Daarom voelt dit voor alle Heraclieden als het winnen van de Champions League." In de trots van Egbers zit het bij zondere van Heracles in al z'n fa cetten opgesloten. Noem het een mirakel. Vorig jaar nog vechtend te gen degradatie, dit seizoen con stant strijdend in de subtop en dan eindigen met het hoogste wat er voor een club met de middelen van Heracles te halen is: een ticket voor de derde voorronde van de Europa League. „Wij zijn maar een kleine club", benadrukt voorzitter Jan Smit nog maar eens. „Een club die heel goed zijn beperkingen weet, maar ook heel goed weet wat het kan", aldus Egbers. Begroting Vaak wordt gezegd dat de hoogte van de begroting de stand op de ranglijst bepaalt en doorgaans is dat ook zo. Maar Heracles spotte dit seizoen met die logica. De club met het elfde budget van de eredi visie steeg niet alleen boven zich zelf uit, maar bijna boven alles en iedereen. „Ik neem m'n hoed af voor de club Heracles, voor de spe lers, de staf en niet in het laatst voor de trainer John Stegeman. Het is geweldig wat ze dit seizoen hebben gepresteerd", complimen teert de verliezende trainer Erik ten Hag van FC Utrecht het goede werk dat is geleverd in Almelo. In dat opzicht is de vergelijking van Egbers met de kampioen van Engeland nog niet eens zo gek, want ook bij Heracles was de kracht het team, gekoppeld aan een voor Nederlandse begrippen ongekende onverzettelijkheid. Her acles had niet de beste spelers, Her acles had ook geen beter team dan Utrecht, maar win er maar eens van. Om het maar even heel sim pel te vertalen: dit Heracles zit ge woon heel goed in elkaar. Het is een nuchter no-nonsense elftal, een elftal vol regionale jongens, waarbij de meeste spelers via een omweg hun tweede kans hebben gepakt. Toen bijna iedereen na de 5-o-nederlaag tegen Roda JC dacht dat het lijntje zou knappen, raap ten de spelers zichzelf bij elkaar. Harde woorden vielen, maar het bleek de gewenste wake-up- call te zijn voor een daverend slot. Binnen het ijzersterke collectief had een creatieve speler als Iiass Bel Hassani alle ruimte om te ex celleren. Diezelfde Bel Hassani mis te in de play-offs zijn topvorm, maar dat gemis werd op andere plekken op het veld gecompen seerd. „We hebben het met elkaar gedaan", zei directeur Nico Hoog- ma. „Dit is een teamprestatie van de gehele club", betrok Smit ook de andere medewerkers bij het suc ces. Zulke woorden kunnen soms pathetisch klinken, maar wie in Al melo regelmatig over de vloer komt weet dat vele werelden daar vloeiend samenkomen. Heracles was dit seizoen een voorbeeld voor al die clubs die veel meer geld hadden, maar allerlei ra re fratsen uithaalden. „Wij nemen aanvaardbare risico's", aldus Smit, die volgend jaar de begroting ziet doorgroeien naar li miljoen euro. Daarmee blijft de club een be scheiden speler, maar in Almelo en de rest van het land weten ze nu dat je met 'een gezonde kop' en logisch nadenken soms het onmo gelijke mogelijk kunt maken. DOETINCHEM De grote vechtpar tij op het veld van De Vijverberg tussen fans van De Graafschap en spelers van Go Ahead Eagles wierp gisteren een schaduw op een intense voetbalmiddag. „Dit schaadt onze club enorm", zei commissaris Sjoerd Weikamp. „Dit gaat tien bruggen te ver. Wat bezielt ze, wat willen die jongens nou?" Het duel op De Vijverberg ein digde in 1-1, waardoor Go Ahead promoveerde naar de eredivisie en De Graafschap leek te gaan degra deren naar de Jupiler League. Fans van de 'Superboeren' klommen na het laatste fluitsignaal het veld op. Een deel ging naar de eigen spe lers om ze te troosten. „Spelers huilden uit op hun schouders. Die beelden kunnen de hele wereld overgaan", zei Weikamp. „Helaas was er ook een heel klein groepje dat naar de fans van Go Ahead liep en uiteindelijk zelfs ging knokken met hun spelers. Die mensen zullen aangepakt wor den." Volgens Weikamp heeft De Graafschap zich van zijn „aller-, al ler-, allermooiste kant" laten zien. „Het was een geweldige voetbal middag. Maar dat laatste smetje ging dwars door het hart. Tien tot vijftien man verpest het voor een vol stadion." De politie hield vijftien mensen aan na de ongeregeldheden. Hen wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Aan de hand van beelden denkt de politie meer aan houdingen te doen. Veel relschop pers waren goed in beeld. maandag 23 mei 2016 bij Willem II v - —Jurgen Streppe, trainer Willem II Leon ten Voorde Utrecht FC UTRECHT HERACLES SECURITY SECURITY Na het duel in Doetinchem waren er ongeregeldheden op het veld. Spelers van Go Ahead Eagles wer den belaagd door aanhangers van De Graafschap, foto ronald bonestroo/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31