ZEELAND 21 Leeftijd is geen belemmering voor 24-jarige voorganger De 24-jarige Janno van den Ende is dominee in Wemeldinge. Hij is een van de jongste predikanten van Nederland. Jk heb een leuk leven." Aan een leven zonder God wil ik niet eens denken. Juist dan zou ik veel missen Janno van den Ende beseft het maar al te goed. Zijn leven is totaal anders dan dat van de meeste leef tijdsgenoten. Hij is sinds een jaar voorganger in de Vrije Evangeli sche Gemeente van Wemeldinge, een kerk met ongeveer honderd le den. „Veel mensen hebben bij een dominee het beeld van een stoffi ge man, die hele dagen zit te lezen en op zondag dingen zegt die voor niemand relevant zijn. Voorgan ger zijn - en geloven op zichzelf- is saai. Denken ze. Maar dat is on zin: ik heb echt een leuk leven. Ik hou van sporten, muziek, kunst, fotograferen en spreek regelmatig af met vrienden." De 24-jarige dominee preekt ge middeld drie keer per maand voor een behoorlijk vergrijsde gemeen te. Hij is jonger dan de meeste van zijn toehoorders. Voor hij begon vroeg hij zich wel af hoe dat zou zijn, maar rot nu toe is zijn leef tijd geen belemmering. „Als ik over tien jaar terugkijk, zal ik on getwijfeld zien dat ik nog moest groeien. Maar ik heb nu het idee dat het goed gaat. Ik ervaar zegen op mijn werk. En ik heb natuur lijk een professionele opleiding ge volgd; ik ben er vijf jaar lang op voorbereid om voorganger te wor den." Van den Ende groeide op in een christelijk gezin in Waarde. Toen hij zestien was, kwam hij tot het inzicht dat hij ook de rest van zijn leven wilde laten leiden door God. „Ik verlangde ernaar om mijn leven aan God te geven. Je zus nodigt iedereen uit om tot Hem te komen. Dat wilde ik ook doen, met alle liefde in mijn hart." Na het vwo begon Van den En de daarom aan een studie theolo gie, zonder nog te weten wat hij daar precies mee ging doen. Na veel bidden, praten en voorgaan in verschillende gemeenten, was het voor hem duidelijk: werken als dominee was zijn roeping. De bijna afgestudeerde theoloog preekte een paar keer in Wemel dinge. De gemeente en de aan staande dominee vonden elkaar: hij kreeg een aanstelling als voor ganger. Soms merkt hij dat men sen vanwege zijn ambt tegen hem opkijken. Dat is gevaarlijk, vindt Van den Ende. „Als dominee sta je op een voetstuk, je neemt een centrale plaats in. Wanneer je dan merkt dat er tegen je opgekeken wordt of als mensen zeggen dat je zo mooi gepreekt hebt, kan dat je ego stre len. Daar wil ik voor waken. Het gaat niet om mij, maar om de woorden van God. Die hebben au toriteit. Ik ben een bemiddelaar in de relatie tussen mensen en God." De buitenwereld zou kunnen vinden dat hij veel gemist heeft. Uitgaan, dingen doen die eigenlijk niet mogen... De jonge dominee ziet dat toch anders. „Ik wil niet eens denken aan een leven zonder God, juist dan zou ik veel hebben gemist. De maatschappij is vol zin loosheid: streven naar geld, zeker heden en steeds nieuwe 'kicks' die je verlangens uiteindelijk niet bevredigen. Dat geeft nooit de rust en blijdschap die God geeft." Actieve tegenstand ervaart hij niet. Iets wat hij veel gevaarlijker vindt, is de 'ik heb respect voor jouw overtuiging, maar val mij er niet mee lastig'-houding. „'Dat is jouw waarheid', zeggen ze dan. Whateverals ik maar gelukkig ben'. Maar het evangelie is reali teit, ook voor wie nadenkt en mid den in het leven staat." Toch hebben veel mensen in Ne derland geen boodschap aan de Bijbel: kerken lopen leeg, leden schrijven zich uit. „Ik ben niet ie mand die zegt dat hij het goed doet en de rest fout. Maar het grijpt me enorm aan dat volgens mijn overtuiging mensen die niet geloven, uiteindelijk verloren gaan. Dat is iets verschrikkelijks, dat gun ik niemand. Het is een van de redenen waarom ik predi kant geworden ben. Stel je als niet-gelovige voor dat de Bijbel waar is. De risico's zijn te groot om daar niets mee te doen." DE PZC ONLINE Uit eten? Kijk op de website Bas de Vries @basdevri Die rondemissen hebben Steven Kruijswijk wel héél erg erg te pakken gehad #giro maandag 23 mei 2016 ONLINE TOP-5 1. Goes treedt op tegen seksende mannen in het Poelbos 2. Verontwaardiging in de vismijn om asielzoekers plan Breskens 3. Nick en Simon maken Zeeuwse fans gelukkig 4. Misdaad in Zeeland stijgt licht: hoe veilig is uw gemeente? 5. Veere viert 200e verjaar dag aankomst eerste stoomschip in Nederland Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie Werken als dominee ziet Janno van den Ende als een roeping, foto marcelle davidse Dominee is jonger dan z'n toehoorders Joanne Karkdijk —Janno van den Ende, dominee —Steven Kruijswijk nam zondag in de Giro afstand van zijn concurrenten. Hij verscheen voor de camera met de afdrukken van de felicitaties nog vers op zijn wang. Wilt u een keer lekker uit eten, maar twijfelt u nog naar welk restaurant u moet gaan? Kijk dan eens op de website van de PZC. Elke week bezoekt een van onze recensenten, Mar- loes Matthijssen en Frank Balkenende, een restau rant in Zeeland en velt een kritisch-deskundig oordeel. De sfeer, de bediening en uiteraard de maaltijd wor den beoordeeld. Alle be zochte restautants en de bijbehorende beoordelin gen zijn overzichtelijk bij eengebracht op de pagina www.pzc.nl/uiteten TWITTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21