13 Het gaf niet, zoals het vaker niet geeft dat het cabaret wat niksig is Column VINCENT LUISTERT RADIO Het is een monument op de Neder landse radio. Zendercoördinatoren hebben al vaak geprobeerd het op te ruimen, het past niet goed in het format, maar het is er nog steeds, Spijkers met Kop pen, zaterdagmiddag van 12 tot 2 op Radio 2. Het is fijn ouderwets VARA. Een stamp vol café in Utrecht, een tafel met micro foons, een band die live speelt, goede pre sentatoren en cabaret. De vleesgeworden radio Felix Meurders, ook al presentator in Spijkers' voorganger In de Rooie Haan, verveelt nooit. Hij inter viewt licht en serieus tegelijk. Zoals hij za terdag Hoessein interviewde, indrukwek kend. Hoessein, gescheiden, wonend te Zoe- termeer, moest met lede ogen toezien hoe zijn dochter, zijn ex-vrouw en zijn zoon af reisden naar het kalifaat. Het café was adem loos stil, je hoorde elk glas jus dat met een zacht tikje op een tafeltje werd gezet. Meur ders, het publiek en ik, de luisteraar, hingen aan Hoesseins lippen. Mijn radio werd het café. Ik voelde Hoesseins verdriet, zijn woede en zijn verbijstering, zijn zoon is inmiddels omgekomen bij een bombardement. Maar nooit, nooit wordt Spijkers sentimenteel. Het is openhar tig, eerlijk en geestig. Meur ders' medepre sentator Dolf Jansen is een ongeremde ad remme onder vrager die snel ler praat dan menigeen kan denken. Na Hoessein barstte feest band Rowwen Hèze los in: 'pas op pas op pas op pas op, van drinken krijg je dorst'. Een vrolijke Limburgse lange neus naar het kalifaat. In Spijkers kan alles. Bergbeklimmer Eric Arnold werd waardig herdacht, ook hij zat er ooit aan tafel. Een slechte Martin Simek-imitator bracht een zeer slechte imitatie van Martin Simek. Het gaf niet, zoals het vaker niet geeft dat het cabaret wat niksig is, omdat het snel in elkaar gedraaid moet worden. Columnist Thijs van Domburg daarente gen gaf een uitstekende Hans Sibbelimita- tie ten beste. Ik werd bijgepraat over de gro te Hollandse voetballers Mühren en Thijs- sen, die het Engelse voetbal hebben veran derd. Utrechtse sonnettendichters lazen sonnetten over poep en seks voor. Ik ontmoette een fotograaf die in alle lan den ter wereld was geweest, behalve in Liechtenstein en Andorra, omdat daar geen zak te fotograferen valt. Filmregisseurs probeerden uit te leggen waarom het niet te uit te leggen valt dat re gisseur Alfred Hitchcock de beste is. Je raakt nooit de draad kwijt, zoals bij veel andere radiomagazines. Dat komt door het publiek, dat de uitzending laat ademen. Radio zoals radio hoort te zijn. Tonnen voor gitaar van Elvis Prijs voor 'Met het Oog op Morgen' Een complete generatie denkt dat ons staatshoofd naar de naam Willy luistert, dankzij 'Lucky TV' in 'De Wereld Draait Door'. Bedenker Sander van de Pavert schreef het Luisterhoek 2016. Een hilarische blik in de boekenkast van het koninklijk paar. hoefde."Het is inmiddels zijn handelsmerk ge worden: het dipje van een minuut, waarin hij koning Willem-Alexander alias Wil ly in plat Haags laat mijmeren over de wereld om hem heen. „Een accent ver gemakkelijkt. Het is als het opzetten van een rode neus. De belangrijkste re den dat Willy Haags spreekt is dat zijn mimiek zeer Haags is. Als hij praat, zoekt zijn mond nooit de breedte, maar blijft altijd smal.De neiging be staat om een accent te koppelen aan iemands bevattingsver mogen. Niet doen. Willy is niet zomaar een volkse gast. Hij zegt in plat Haags heel snuggere dingen. Het is een slimme vent die in een heel ongemakkelijke si tuatie terecht is gekomen. En er voor heeft gekozen het spel maar mee te spe len." Natuurlijk haalt hij zich op gezette tijden de woede op de hals van overtuig de Oranjeklanten, die me nen dat koning Wil lem-Alexander nimmer het mikpunt van spot mag zijn. 'Smakeloos' is vol gens Sander van de Pavert (39) daarbij het trefwoord. Tegelijk staat hij versteld van de onnozelheid van het monarchis tische smaldeel der natie. „Ooit had ik een filmpje bewerkt van het staatsbezoek van koningin Beatrix aan een of ander krank zinnig Arabisch land. 'Come, I'll show you torture room', laat ik een sjeik tegen haar zeg gen. Vervolgens staan ze ge zellig te keuvelen, terwijl op de achtergrond het gegil klinkt van een staatsgevaar lijk subject dat wordt dood gemarteld. Op de melodie van het Wilhelmus. „Dan is er koffie en babbelen de vorsten nog wat na over hoe creatief de foltering was. En wat schrijven mensen mij dan? 'Wat een smakeloze vertoning! En het klopt niet, want dit zou onze ko ningin nooit toestaan.' Dat niveau dus." Uitsmijter Sander van de Pavert, geeste lijk vader van Lucky TV dat met grote regelmaat de uit smijter van de DWDD ver zorgt maakte het Luisterge schenk voor de Week van het Luisterhoek (23 t/m 29 mei). Daarin neemt hij de toehoor der aan de hand naar Villa Ei kenhorst te Wassenaar, de wo ning van het koningspaar. Een maal binnen wordt de luisteraar een hilarische blik in de boeken kast van het koninklijke echt paar gegund. Van de Pavert: „Ik stel me voor dat het er een lekke re chaos is. Een blaffende hond, schreeuwende kinderen... Dat correspondeert met mijn eigen be staan. Ik ben altijd bezig met twee dingen en dan gaat ook de telefoon nog eens." Hij noemt zijn Willy- filmpjes 'een klein hoorspel.' In die zin sluit een luisterhoek goed aan bij zijn aanpak. „Vergeet niet dat bij mijn filmpjes veel geluids bewerking komt kijken. Ik vond het heel pret tig dat ik nu eens niet met beelden aan de slag Moeizaam Voor zijn Willyminiatu- ren bereidt Van de Pavert zich naar eigen zeggen in tensief voor. „Als de ko ning weer een fietsenfa- briek opent, bekijk ik er écht alles over. Beelden van lokale omroepen, filmpjes van men sen er omheen, foto's in kran ten. En ja, het ziet er af en toe heel moeizaam uit. In tegenstel ling tot Mark Rutte met zijn ideale lach en timing is Willem- Alexander geen acteur. Hij kan ech ter moeilijk zeggen: ik bezit dat ta lent niet, dus begeef ik me maar niet in dat domein. Hij is staats hoofd. Hij moet. „Weet je wanneer ik hem het sym pathiekst vind? Als zijn armen erbij hangen en ik hem hoor denken: O ja, dit hebben we al eens gehad. Ik voel geen medelijden, maar identifi catie." Nee, Willy zit niet 24 uur per dag in zijn hoofd, maar: „Ik voel me wel met hem verbonden. Je ziet ook steeds vaker zaken te rugkeren. Toen hij Wildlands Ad- venture Zoo in Emmen opende, had ik het weer. Eerst stapt hij fris in het rond, leuk beetje beesten kijken. Tot hij ergens in een zaal wordt verwacht. Dan verschijnt er een clown voor z'n neus, daar na volgt de toespraak van de wet houder. De lokale tv trakteert je op zo'n veel te lange close-up van de koning. Dan zie je hem vechten te gen de verveling. Begrijpelijk als je naar dat inspiratieloze geouwehoer moet luisteren. Ik heb diep respect voor koning Willem-Alexander. Willy, mijn steun heb je." maandag 23 mei 2016 kers MONUMENT Een gitaar van El- vis Presley heeft grof geld opgele verd tijdens een veiling in New York. Het instru ment wisselde zaterdag voor 298.000 euro van eigenaar. Elvis gaf de gitaar in 1975 aan een fan. RADIO Radioprogram ma Met het Oog op Morgen ont vangt in juni een Ere Reissmicro- foon. De jury noemt het pro gramma 'een ba ken in radioland, al veertig jaar lang'. De presti gieuze prijs werd vijf keer eerder uitge reikt. Reageren: vincent@persgroep.nl 'Diep respect voor Willy'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13