III 10 NI Gestolen kraanwagen in stukjes teruggevonden Het lijkt erop dat alle vormen van misdaad dalen in Nederland, zelfs het hardnekkige zakkenrollen. Is dat echt zo? Of is aangifte doen nu moeilijker? MISDAADMETER 2016 Vandaag: Berovingen Deze mevrouw is op een boerse manier behandeld. De medewerker is aangesproken OPMERKELIJK AUTOROOF VAN HET JAAR 14.723 motorvoertuigen werden er gestolen in 2015. Van lijkwagen tot peperdure sportauto. Maar de opmerkelijkste autodiefstal van vorig jaar was toch wel toen er op 22 augustus bij Ta ta Steel in Velsen- Noord, een 65 ton we gende kraanwagen werd gestolen. „Dat is een kunstje hoor, een normale chauffeur krijgt die niet weg. Dit was een vooropgezet plan", zegt Jopie van den Akker van transportbedrijf HTO-HOB uit Hille- gom. „We dachten dat hij bij Tata Steel be waakt werd, maar dat was niet zo. Later bleek dat de camera's niet goed stonden." Je zou zeggen: met zo'n gevaarte kom je niet ver. Signalementen over de wagen kwa men dan ook binnen. Via een gesloopte accu vond de politie het enorme apparaat na vier dagen terug in het Friese Kootstertille. „Maar wel in stukjes", zegt Van den Akker. „Alles was eraf, letter lijk alles. We herken den hem aan wat on derdelen die er nog la gen. Hij was totaal ge sloopt en gedemon teerd. Voor het oud ij zer. We schatten dat het ze zo'n 7.000 a 8.000 euro heeft opgele verd, hetzelfde als de nieuwe banden die we er net onder hadden ge zet." Eén 21-jarige man werd uiteindelijk aangehou den. Hij was niet de dief, maar de heler. Zakkenrollen en straatroof e is 81 jaar, niet héél goed meer ter been, ziet ook minder, maar is nog erg ac tief en zelfstandig. Jetske de Queljoe uit Huizen ging op 10 februari van dit jaar naar de Wi- bra in Hilversum om haar garderobe wat aan te vullen. „Ik stond bij de kousen, toen kwam een jonge vrouw rechts naast me staan", vertelt De Queljoe. „Bij het ondergoed dook ze weer rechts op. Toen viel het me op. Ik dacht er aan m'n portemonnee van mijn rech terzak naar m'n binnenzak te halen, maar dat vond ik zo hatelijk staan. Ik wil niet discrimineren." Maar De Queljoe's voorgevoel was goed. Bij de blouses schuifelde de vrouw weer naast haar. Nu links. In een flits gebeurde het: De Queljoe pakte een blouse, de vrouw glipte achterlangs, De Queljoe keek om, de vrouw ook. De Queljoe voelde in stinctief haar rechterzak: portemon nee weg. De dief sprintte weg. Weg waren haar pasjes, identiteits kaart, 20 euro en een foto van haar man. De bedrijfsleider van de Wibra hielp met het bellen van de bank, haar rekening werd geblokkeerd. De Queljoe ging meteen naar het politiebureau aan de Groest in Hilver sum. Aangifte doen. Daar ging het ge sprek ongeveer zo: De Queljoe: „Ik ben gerold, van mijn portemonnee." De politievrouw: „Wat heeft u ge zien?" De Queljoe: „Ik zag wie het deed. Ze was helemaal in het zwart en een hoofddoek. Maar ik kon niet zien of ze Marokkaans of Roemeens was." De politievrouw: „Wat is er ge stolen?" De Queljoe vertelt wat ze mist en zegt tot slot: „Die foto van mijn man vind ik het ergste. Maar: ik wil aangifte doen." Jetskse de Queljoe heeft daderinfor matie. Ze is nét beroofd. In de regel moet zij meteen op het bureau aan gifte kunnen doen. Maar de politie vrouw zegt: „Dat heeft geen enkele meerwaarde. U kunt beter naar het gemeentehuis gaan, bij de gevonden voorwerpen duikt uw portemonnee vast weer op." Bij de politie in haar woonplaats Hui zen meldt ze zich weer bij de politie. Om haar ID-kaart als Vermist' op te geven. Ook hier doen ze er niks aan, krijgt ze nog te horen. Haar portemonnee komt boven wa ter: weggegooid in een winkel. Met pasjes en foto, zonder 20 euro. Is het verhaal van Jetske de Quel joe een incident? Nee, blijkt uit een rondgang. We bellen en bezoeken tien verschillende politie-eenheden met de boodschap dat een familielid aangifte wil doen van zakkenrollerij. Meestal vertelt de politiemedewer ker keurig dat er een afspraak ge maakt kan worden op het bureau. Maar niet in Amsterdam en Oost-Ne derland. „Weet u alleen wat voor kle ren de vrouw droeg?", krijgen we te horen in Amsterdam. „Dan kun je be ter via internet aangifte doen. Die zijn puur voor de statistieken en ver zekeringskwesties." Ook in Oost-Ne derland vangen we bot. Helemaal fout, laat de politie we ten. „Dit is absoluut geen beleid", zegt Jean Fransman, hoofd communi catie van de politie Amsterdam. „Ie dereen mag aangifte doen op het po litiebureau." Volgens Fransman moet er wel sprake zijn van daderin- dicatie. „Als er geen begin van een idee is over wie de dader kan zijn, heeft het weinig zin er veel tijd in te steken. Daar moeten we eerlijk en transparant in zijn. Maar is er wél een signalement, hoe vaag ook, dan moet je als slachtoffer altijd aangifte kunnen doen." Tot slot: Jetske de Queljoe had nooit afgewimpeld mogen worden. „Deze mevrouw is op een boerse ma nier behandeld", geeft Bernhard Jens toe, politiewoordvoerder in Mid den-Nederland. „We hebben de be treffende medewerker hier inmid dels op aangesproken." Overvallen maandag 23 mei 2016 Dinsdag: Inbreker vindt weg naar de villawijk Woensdag: Strijd tegen geweld in de stadsbus Donderdag: Waar is het politiebureau nog open? Vrijdag: De cyberdief vereist een cyberaanpak Zaterdag: Hoe krijgen we Nederland veiliger? Deze brutale vormen van roof komen de laatste jaren steeds minder voor. Aangiften van zakken rollen (x1000) Aangiften van straatroof (x1000) 10- 4010 Jetske de Queljoe (81 jaar) voor het politiebureau waar ze aangifte probeerde te doen. fotoshodycareman Jetske (81) wil graag aangifte doen, politie stuurt haar weg Victor Schildkamp Peter Winterman 2010 2015 2010 2015 Hilversum Bernhard Jens, politiewoordvoerder De kans op een overval is het grootste in Zuid-Lim burg en in de grote steden. 2015; aantal per 10.000 inwoners [4,0 3,0 2,0 1,0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10