bgldgrmzin, uJ NIEUWS 9 Panama Papers op de voorpagina met foto van Poetin. Dat had de hoofd redacteur beter niet kunnen doen maal niet ontslaan. Hij was trots op de nieuwe onafhankelijke koers van RBK, en het commerciële succes dat daarmee gepaard ging. Adverteerders - veelal de multinationals die actief zijn in Rusland - voelden zich bij ons thuis. Maar tegelijkertijd kon Prokhorov de toenemende druk niet negeren. Naast RBK is zijn bedrijf Onexim eigenaar van vele andere Russische bedrijven, waar duizen den mensen werken. Hij zat niet te wachten op problemen met de over heid. We kwamen tot de oplossing dat ik zou aftreden als directeur van RBK en over zou stappen naar moe derbedrijf Onexim, met de sjieke ti tel 'vicepresident'. De dagelijkse lei ding droeg ik over, maar op afstand bleef ik verantwoordelijk voor RBK. „Ga door met jullie journalistieke werk", zei Prokhorov, „Maar wees voorzichtig. Er wordt op ons gelet." Liza Osetinskaya Die journalistieke koers was in han den van een jonge vrouw: Liza Ose tinskaya. Ik had haar aangenomen toen ze 18 was en aankomend journa liste bij Vedomosti, de krant die ik sa men met The Financial Times en The Wall Street Journal in Moskou lanceerde. Liza maakte een bliksemcarrière. Van verslaggever in de olie- en gas- sector klom ze op tot hoofdredacteur van Vedomosti, waarna ze overstap te naar het zakenblad Forbes. Als hoofdredacteur bij RBK nam ze een rits geweldige journalisten aan van websites als Gazeta.ru en persbureau RIA Novosti, bedrijven die al eerder waren bezweken onder de druk van het Kremlin. RBK werd zo'n beetje de last resort voor Russische journa listen. We spraken af dat RBK zich zou focussen op zakelijke journalis tiek. Het idee was dat we dan iets minder in de gaten zouden lopen. Vorig jaar, tijdens het World Eco nomie Forum in Davos, was Osetins kaya moderator van een sessie over zakendoen in Rusland. Naast de ge bruikelijke collectie Russische ceo's zat ook een voor Liza onbekende jon ge vrouw in de zaal. Ze heette Jekate- rina Tikhonova en leek bekend te zijn met de top van het Russische be drijfsleven. Mevrouw Tikhonova was directeur van Innopraktika, een relatief onbekende stichting, maar wel met een budget van meer dan 1 miljard euro. Innopraktika bleek CV verantwoordelijk voor de herontwik keling van het gebied rondom de uni versiteit van Moskou. Liza rook een verhaal, helemaal toen een Russi sche ceo haar in de wandelgangen in fluisterde: „Weet je wel wie Jekateri- na is? De dochter van!" Nu zijn er in Rusland, net als in veel andere landen trouwens, een aantal taboes. En een daarvan is schrijven over het privéleven van Poetin en zijn twee dochters. Niet dat daar een officieel verbod op rust, maar sinds hij president is, heeft Poe tin er echt alles aan gedaan om zijn kinderen uit de publiciteit te hou den. Dat is zijn goed recht. Maar hier was zijn dochter, samen met honder den journalisten, aanwezig in Davos, en bleek ze een belangrijke functie te vervullen in een club die deels met publieke fondsen was gefinan cierd. Dit was een journalistiek verhaal waar RBK echt niet omheen kon. Li za en haar team waren natuurlijk wel nerveus. Vele keren werd me vrouw Tikhonova om commentaar gevraagd. Het verhaal werd van bin nen en buiten door advocaten ge checkt, en om alle schijn van sensa tie te vermijden liet Liza in de tekst over Innopraktika weg dat het de dochter van Poetin betrof. De ophef was er niet minder om. Meteen na de publicaties explodeer den de sociale media, helemaal toen Reuters de link met Poetin legde. Van het Kremlin hoorden we niets. Er is daar een speciale afdeling die zich bezighoudt met het monitoren (en 'bijsturen') van de media. Los van de gebruikelijke contacten werd de redactie eigenlijk zelden lastigge vallen. Liza werd net als andere hoofdredacteuren uitgenodigd voor de achtergrondbriefings met Poetin. Nooit een onvertogen woord. Ondertussen kwam de redactie met de ene na de andere reportage, ook over de 'heilige koeien': de olie- en gasstaatsbedrijven waar intimi en oude vrienden van de president in middels vrijwel alle belangrijke posi ties bekleedden. De lijn tussen 'busi ness' en 'politiek' bleek met de dag moeilijker te trekken. Zo bracht ons researchteam het verhaal over Kirill Sjamalov, in korte tijd uitgegroeid tot de jongste miljardair van Rus land. Met een lening van ruim een miljard van een staatsbank had hij een pakket aandelen gekocht in Si- bur, een leidend Russisch gas- en pe trochemisch bedrijf. De waarde van die aandelen was aanzienlijk geste gen dankzij een Chinese investering. Het was allemaal publieke informa tie. Maar hoe kreeg een 33-jarige ma nager zonder aantoonbaar onder pand een bank zo gek hem een mil jard te lenen? Kon het ermee te ma ken hebben dat Sjamalov als echtge noot werd genoemd van Jekaterina, - daar was zij weer - Poetins doch ter? Opnieuw brachten we een zorg vuldig, uitgebalanceerd verhaal. We waren in de auto op weg naar het vliegveld van Moskou om in Ne derland kerst te vieren toen Prokhor- ov mij belde. „Het is nu helemaal mis", was het enige dat hij zei. Mijn vrouw Ellen en ikzelf gingen er van uit dat ons Russische avontuur hier mee ten einde was, maar in januari keerden we toch terug naar Moskou. We leefden nu al een jaar op de top pen van onze zenuwen; het begon ons aardig te slopen. Toch wilde ik het team niet in de steek laten. En we kregen ook zo veel complimen ten voor het werk van RBK. Probleem was wel dat steeds meer journalisten bij andere media zich hardop begonnen af te vragen waar om wij wel verhalen konden publice ren en zij niet. Dat stak. Met de Panama papers had RBK op zich niets te maken. Onze colle ga's van Novaja Gazeta hebben al die documenten doorgespit. Maar wij brachten het nieuws wel. Op de voor pagina van de krant zelfs - als enige in Rusland - met een foto van Poe tin erbij, hoewel die feitelijk niet in de stukken voorkwam. Dat had onze hoofdredacteur beter niet kunnen doen. Toen Dmitri Kiselev, de host van een pro-Poetintalkshow, op het eerste tv-kanaal met onze krant pon tificaal in beeld tegen ons begon te fulmineren, wist ik dat het fout zat. Dat was afgelopen zondagavond. Twee dagen later vielen driehonderd agenten van de geheime dienst en de belastingen alle kantoren van On exim binnen, op zoek naar mogelijke illegale 'offshore-activiteiten'. De jacht was geopend en een ieder die nog een appeltje had te schillen met Onexim, zag zijn kans schoon. Daar onder ene Panov, oud-aandeelhou der in een dochterbedrijf van RBK. Onexim had Panov een paar jaar eer der uitgekocht, nadat er onder zijn leiding onregelmatigheden waren ge constateerd. Sindsdien strooide hij nare praatjes rond. De rechter veroor deelde hem onlangs nog vanwege smaad, maar nu waren overijverige rechercheurs ineens wel bereid zijn klachten serieus te nemen. De hele top van RBK, inclusief ikzelf, werd ineens van fraude verdacht. Wonder Het werd het tijd de handdoek in de ring te gooien. We hadden hier al vaak onderling over gesproken, en al les ging in goed overleg. Geen ruzie, geen onderlinge verwijten. Liza en haar collega-hoofdredacteuren stap ten zoals afgesproken op om erger te voorkomen. Het weekblad The Eco nomist vatte de gebeurtenissen goed samen: 'Het is geen wonder wat er nu met RBK is gebeurd, het is een wonder dat ze het zo lang hebben kunnen volhouden.' 5 dagen Dresden en omgeving 10 dagen Prinsdom Andorra 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 15 dagen Byzantijnse Rondreis 12 dagen Tirol en Istrië, Gerlos en Opatija Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! zaterdag 21 mei 2016 Geboren op 31 oktober 1952 in Amsterdam. Start journalistie ke carrière bij het blad Twintig van de Vereniging van Dienstplichti ge Militairen. In 1979 overstap naar Nieuwe Re- vu als verslagge ver en hoofdre dacteur. 1989: vertrek naar Rusland, in 1992 oprichting uitgeverij Inde pendent Media samen met Anne- marie van Gaal. Van de Engelstali ge The Moscow Times maakt hij een succes, net als van Playboy, Cosmopolitan en Men's Health. ■2005: verkoop bedrijf aan het Finse Sanoma voor 142 miljoen euro. 2010: minder heidsaandeel in NRC Media dat hij in 2015 ver koopt. 2013: gevraagd als directeur van de Russische nieuwssite RBK. Inmiddels vice president van Onexim, de finan cieringsmaat schappij die RBK bezit. Poetin: nooit een onvertogen woord tegen de redactie van RBK. FOTO REUTERS Vertrekdata: 20 juni 7 4,18 juli 7 1,15, 29 aug 712, 26 sept/10 okt Vertrekdata: 15,27 juni 11, 25 juli 7 8, 22 aug 75,19 sept Vertrekdata: 6,20 juni 74,18 juli 15,29 aug12, 26 sept/10 okt Vertrekdata: 6 juni 74 juli 7 1,29 aug 726 sept 724 okt Brochure en (Q318) 58 09 58 oe ringen. www hnlderman.nL www.bolderman.nl ana ^■or/ill Vertrekdata: 30 mei 20 juni 11 juli1, 22 aug12 sept/3,10 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9