8 NI De aantijgingen komen niet als verrassing voor de mediaondernemer: hij wist allang dat het Kremlin achter hem aanzat. Vandaag zijn eigen verhaal. Sinds hij president is, heeft Poetin er alles aan gedaan om zijn kinderen uit de publiciteit te houden r,. Twee weken geleden koos ik met een zeilboot het zeegat bij IJmuiden voor een reeds lang geplande trip naar het zuiden. Het was guur weer. In de Golf van Biskaje belandden we in een flinke storm. Met windkracht 6 vochten we tegen de hoge golven. De verbinding met het vasteland viel weg. Voor noodgevallen had ik een satelliettelefoon meegenomen, die plotseling overging. Door een kraken de lijn hoorde ik mijn collega Liza Osetinskaya, hoofdredacteur van ons mediabedrijf RBK, vanuit Moskou. „Derk", zei ze, „Het loopt hier volle dig uit de hand." In de dagen die volgden werden Liza en RBK wereld nieuws. En de Russische justitie opende een onderzoek wegens 'frau de' tegen mij en mijn collega's. Voor de vraag hoe het zover kon komen moeten we een klein jaar te rug, naar juli 2015. Ik was ook toen op vakantie in Nederland. De eige naar van RBK, Michail Prokhorov, belde en vroeg of ik spoorslags wilde terugkeren naar Moskou. Prokhorov is met een geschat ver mogen van 8 miljard dollar een van de vermogendste mannen van Rus land, maar ook een atypische 'oli garch'. Boomlang (ik schat 2.15 me ter), voormalig topbasketballer en fit nessfanaat. Een vrijgezel van 51, die samenwoont met zijn zus Irina, een van de meest gerespecteerde intellec tuelen in Rusland en voorvechtster van mensenrechten. Broer en zus zijn onafscheidelijk. Vijfde colonne In de twee jaar dat ik voor Prokhorov werkte, had ik eigenlijk zelden con tact met hem. Hij had beloofd zich niet met RBK te bemoeien en daar hield hij zich strikt aan. „Maar nu hebben we wel een probleem", zei Prokhorov, terwijl hij zijn in een jog gingbroek gehulde lange benen uit strekte. „Het Kremlin oefent druk uit om je te ontslaan." Dat kwam niet echt als een verrassing. Het me dialandschap staat in Rusland al ja ren onder druk. Vrijwel alle tv-sta- tions en kranten zijn in staatshan- den dan wel eigendom van loyale oli garchen. Het is niet zo dat alle pers vrijheid is beteugeld; er is best ruim te voor afwijkende geluiden. Mits die in de marge blijven, zoals de felle (en moedige) oppositiekrant Novaja Gazeta of mijn eigen Moscow Times, met een oplage van 35.000 exempla ren. RBK was van een andere orde. Met een website, televisiestation en dag blad bereiken we dagelijks vele mil joenen Russen. Feitelijk is RBK het laatst overgebleven grote Russische mediabedrijf dat onafhankelijke jour nalistiek bedrijft. En daar zijn we ook nog eens heel populair mee ge worden. Ons nieuws stak als een fris se wind af tegen de voorspelbare pro paganda op de staatstelevisie. Door de verslechterende verhou ding met het Westen waren de staatsmedia steeds meer verworden tot een propagandawapen. Patriottis me werd het sleutelwoord en wie geen partij koos, behoorde al snel tot de 'vijfde colonne'. Dat de buitenlan der Derk Sauer - een 'handlanger van de Amerikanen' nog wel, vol gens de ultranationalistische politi cus Vladimir Zjirinovski - zo'n be langrijk Russisch mediabedrijf leid de, stuitte op veel kritiek. Een Rus is toch ook niet de baas van de NOS? Maar Prokhorov wilde mij hele- Huiselijk geweld stijgt De Grave weg bij FMS Bende stal grand cru's 1,5 jaar cel voor oud-topman SNS Neergestoken vrouw overleden zaterdag 21 mei 2016 Derk Sauer Amsterdam AMERSFOORT In de eerste vier maanden van dit jaar hebben veel mensen hulp gezocht vanwe ge huiselijk geweld. Volgens Korrelatie, de organisatie die hulp en advies biedt bij psychische en so ciale problemen, is het aantal aanvragen ten opzichte van 2015 met 41 procent geste gen. Het ging vooral om mishandeling van kinderen (48 procent) en door een partner (46 procent). UTRECHT Frank de Grave stopt eind dit jaar als voor zitter van de Federa tie Medisch Specialis ten. Op een bijeen komst van weten schappelijke vereni gingen liet hij weten zijn huidige termijn niet te verlengen. BORDEAUX De Franse politie heeft een bende opge pakt die in de streek van Bordeaux grote hoeveelheden wijn heeft gestolen. Vijf verdachten zitten vast. De dieven heb ben in maart in de buurt van Bordeaux voor 400.000 euro kwaliteitswijnen, grand cru's, gesto len.De politie is al twee maanden bezig met de zaak die 'de Bacchus-bende' is ge doopt. UTRECHT Oud-topman Buck Groenhof van SNS Property Finance, de voormali ge vastgoedbank van SNS Reaal, is gisteren veroordeeld tot achttien maanden cel, waarvan zes voor waardelijk. De rechtbank acht hem schuldig aan het leiden van een cri minele organisatie, omkoping, wit wassen en valsheid in geschrifte. Tegen Groenhof was vier jaar geëist. Twee andere hoofdverdach ten, allebei uit Haren, kregen res pectievelijk vijftien maanden en drie maanden cel. Zes medeverdachten kregen taakstraffen van tussen de 80 en 240 uur. De bankier huurde bekenden in en stak een deel van het salaris in eigen zak. De aanhoudende hitte in India breekt alle records. Donderdag was het met 51 graden Celsius warmer dan ooit tevoren en de hittegolf verergert de komende dagen. Meteorologen schrijven de temperatuurstijging toe aan het broeikaseffect. ROTTERDAM De vorige week in Rotterdam neergestoken krantenbezorgster is gisteren aan haar verwondin gen overleden, meldt de politie. Ze overleed in het ziekenhuis, in het bijzijn van haar familie. De 51-jarige bezorgster werd vori ge week vrijdagochtend vroeg op straat neergestoken en zwaarge wond achtergelaten. De politie is nog op zoek naar de dader. Na een uitzending van het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht kwamen meerdere tips binnen, maar de politie heeft nog nie mand aangehouden. Vermoede lijk is de dader een getinte man van tussen de 20 en 30 jaar oud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8