Let even op de misdaadmeter 'Vrees overlast school Steen' Komst zonnetrein stapje dichterbij 2 ZEELAND Keurige konijnen De Misdaadmeter slaat dit jaar in Zeeland naar de verkeerde kant uit. Dat is mede te wijten aan de Zierikzeese autokrasser. CRIMINALITEIT MEER DELICTEN Commentaar De misdaadmeter slaat een beetje uit in Zeeland. Tegen de lande lijke trend in zijn bijvoorbeeld Vlissingen, Middelburg en Goes vorig jaar wat onveiliger geworden. Niet dramatisch, wel opmer kelijk. Inbraken, autokraken, mishandelingen en bedreigingen zijn de doorslaggevende factoren. Op andere terreinen is het beeld milder. Achter de Zeeuwse cijfers zit altijd een genuanceerd verhaal. Want hier is één onregelmatigheid genoeg om de meter ver in het rood te krij gen. Neem Zierikzee. Meer dan 150 aangiften van het bekrassen van au to's zetten Schouwen-Duiveland op de kaart als landelijke topper op het onderdeel vernielingen. Of neem Vlissingen. Een bende inbrekers heeft daar een heel slechte invloed op de score. Deze dieven zijn inmid dels gepakt. Dus je mag hopen dat het er nu beter gaat. In Goes valt de stijging op van het aantal mishandelingen en bedreigingen. Het wordt nog een hele opgave die te bestrijden. Tegenwoordig doet de politie terecht veel aan inbraakpreventie. Som mige burgers maken van hun huis een soort fort, compleet met rollui ken, camera's, bewegingsmelders en afgesloten tuinen. Hier en daar is het echt nodig om zo voorzichtig te zijn. Zelfs in Sint Kruis, in cijfers de veiligste plek van Zeeland, zijn de bewoners zich bewust van de ver anderde wereld. Toch voelen ze zich niet bedreigd: 'We kijken hier naar elkaar om hè'. Dat is heel wat waard. Ook in Zeeland zijn jammer genoeg nog maar weinig plaatsen waar veiligheid vanzelfsprekend is. Waar je je achterdeur en je auto overdag gewoon open kunt laten, ook als je even een boodschapje doet. Wie die zorgeloosheid ooit heeft gekend, wil er altijd naar terug. Dat is een mooi streven. Maar deze misdaadmeter geeft aan dat er vooralsnog ge noeg reden is voor waakzaamheid. Met een enkele autokrasser sta je zo bovenaan de ranglijst van vernielzucht Omwonenden van de toekomsti ge brede school in Sint Jansteen vrezen geluidsoverlast van spelen de kinderen en verkeershinder, blijkt uit drie zienswijzen tegen het bestemmingsplan. Het huidige schoolgebouw van basisschool Inghelosenberghe is verouderd. De gemeente Hulst wil dit jaar aan de Badhuisweg be ginnen met de bouw van een nieu we brede school, met ook ruimte voor onder meer een kinderdag verblijf. Omwonenden reageerden eerder positief. Toch zijn er drie zienswijzen ingediend. Eén van de omwonenden stelt dat onvoldoende gegarandeerd wordt dat het geluid van kinderen binnen de perken blijft. De indie ner meent bovendien dat in het akoestisch rapport niet is onder zocht of het gebouw een afscher mende werking voor schoolplein geluid heeft. In het bestemmings plan wordt daar wel vanuit ge gaan. Ook vreest hij voor extra ver keersdrukte. Hulst stelt dat de speelplaats meer dan de benodigde dertig me ter van de dichtsbijzijnde wonin gen komt te liggen. De toename van het verkeer geeft, volgens de gemeente, geen aanleiding aan te nemen dat het woongenot zal ver minderen. Twee omwonenden aan de Ou de Drydijck missen duidelijkheid over de invulling van de termen 'maatschappelijke functies'en 'on dersteunende horeca'. Hulst zegt toe die in het definitieve plan hel derder te formuleren. ALMANAK De jongste secretaresse op het notariskantoor ging met haar konijnen Plato en Kafka voor het eerst naar de dierenarts. De nijnen sprongen gewillig in hun reismandje en hielden zich keurig gedeisd. Terwijl de secretaresse trots hun goede ge drag bejubelde, werd ze ruw on derbroken. Kafka rukte zich los, gaf de dierenarts een trap en zette het op een lopen. Plato blies, stampte en plaste triom fantelijk op de behandeltafel. „Thuis zijn ze echt heel an ders", piepte de secretaresse. Beeldentuin bij 's Landshuis De tuin van het 's Lands huis in Hulst wordt van daag heropend als beelden tuin. De hele zomer zijn werken van Paul de Wacht uit Burcht (België) en An ne Mannaerts uit Terneu- zen te zien. De beelden tuin wordt om 14.00 uur geopend door wethouder Frank van Driessche. Ook worden er hapjes en drank jes geserveerd. De blues band B'Loose zorgt voor muziek. Yara investeert in laadgebouw Protest gedogen illegale bouwsels OOSTSLUIS WISSELEN VAN DEUREN Het aantal vernielin gen in Zierikzee steeg afgelopen jaar explosief: van 87 naar 324. In die cate gorie scoort Schouwen-Duive land landelijk naar verhouding zelfs het slechtst van alle ge meenten, zo blijkt uit de jaarlijk se AD Misdaadmeter. De gemeente zelf was gisteren niet in staat te reageren. De op merkelijke stijging is waarschijn lijk vooral toe te schrijven aan de autokrasser die vorig jaar maart in Zierikzee actief was. Dat leid de tot 152 aangiften. De zaak, die destijds niet kon worden opgehelderd, zorgt er mede voor dat het aantal misdrij ven in Zeeland vorig jaar - tegen de trend in - iets steeg: van 8410 naar 8483. Landelijk was er juist een daling van 6,6 procent. In 2014 nam de misdaad in Zeeland nog met 13,5 procent af. Het aantal delicten steeg in 2015 in vijf van de dertien ge meenten: Vlissingen, Kapelle, Middelburg, Borsele en Schou wen-Duiveland. Landelijk daalden alle vormen van misdaad. In Zeeland nam in 2015 het aantal inbraken toe (vooral in Middelburg en Vlissin gen), evenals het aantal overval len (van 16 naar 22), vernielingen en drugshandel (vooral in Vlis singen, Terneuzen en Goes). Vlissingen scoort op de Mis daadmeter het slechtst van alle Zeeuwse gemeenten. De 26e plaats is de minste score van de laatste jaren. „Om die reden heeft ons nieuwe Integrale Vei ligheidsbeleid dan ook een hoge prioriteit gekregen", zegt burge meester Bas van den Tillaar. Hij wijst erop dat vooral het aantal woninginbraken Vlissin gen vorig jaar parten speelde. „In 2015 was er een ware inbraak- golf." Met het oprollen van een bende en aandacht voor preven tie is daar een einde aan geko men. Vorig jaar telde Vlissingen tot 20 mei al 81 inbraken. Nu zijn dat er 'slechts' 13. Ook is er volop aandacht voor drugsoverlast. Spectaculair is de progressie van Noord-Beveland. In 2014 stond de gemeente nog op de 46e plaats, nu op de 188e plaats. Dat komt vooral door de daling van het aantal inbraken in recrea tieparken. „We zetten maximaal in op preventie en dat werpt zijn vruchten af', zegt burgemeester Marcel Delhez. De komst van een zonnetrein langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust is weer een stapje dichter bij. Connexxion, dat het recht heeft op de exploitatie van open baar vervoer, is akkoord, en wa terschap Scheldestromen vindt het goed dat het voertuig over zijn wegen rijdt. Het treintje is een initiatief van ondernemers uit het Winkel hart Breskens. Het idee is om in de zomermaanden een elek trisch treintje te laten rijden van uit Breskens via Nieuwvliet, en eventueel ook één rond Cad- zand-Bad. Meerijden is gratis voor houders van een Zeeland pas. Die kost 4 euro. De initiatiefnemers wilden aanvankelijk het treintje overne men van stichting 'Voor iets gaat de zon op'. Dat rijdt rond Hulst. „Maar die heeft niet genoeg capa citeit", vertelt projectcoördinator Ilse de Smit. „We zijn nu in ge sprek met fabrikant Soios. Daar kunnen we mogelijk een treintje huren of kopen." De initiatiefnemers zoeken vrijwillige chauffeurs voor de trein. Die kunnen zich melden via bruna8138@brunawinkel.nl. zaterdag 21 mei 2016 Sheila van Doorsselaer Sint Jansteen Tip? redactie@pzc.nl HULST SLUISKIL Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil steekt ruim 27 mil joen euro in een nieuw laad gebouw. Het bedrijf ver wacht een groei van de pro ductie door de bouw van de fabriek Ureum 8 die is be gonnen in maart. Een groter laadgebouw is daarom no dig. De investering moet ook de kwaliteit van de eind producten ten goede ko men. De werkzaamheden beginnen binnenkort. Juni 2017 moet alles klaar zijn. KOEWACHT VVD, 55Terneuzen, Groen- Links, D66 en Provinciaal Belang Zeeland in Terneu- zen 'betreuren' het dat het college van B en W illegale bebouwing aan de Tragel in Koewacht blijft gedogen. Ze hebben een afkeurende motie ingediend die 2 juni in de raad komt. B en W laten de bebouwing nog toe, on danks ernstige bezwaren van omwonenden, om een 'jonge beginnende onderne mer' een kans te bieden. TERNEUZEN Vier deuren van de Terneu- zense Oostsluis worden vol gende week verwisseld. De 'oude' deuren gaan voor on derhoud naar Moerdijk. Het uithijsen is dinsdag over dag. Kras op Rolf Bosboom Vlissingen In Zierikzee waren vorig jaar 324 gevallen van vernieling. In 2014 waren dat er nog 87. Martijn de Koning Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81