Duo streamde live kindermisbruik Zware paracetamol en vitaminen mogelijk uit het basispakket 6 NI ÖZCAN AKYOL Terreurverdachte zwijgt bij rechter Column De WD moet een herkenba re partij blijven, daarom mag voetsoldaat Sander Dekker een keer in de zoveel tijd een impopulaire beslissing ne men, louter met het doel om het electoraat enigszins tevreden te houden. In dat kader werd deze week be sloten dat er geen extra geld voor taallessen aan kinderen van asiel zoekers komt, want het ontbreekt onze staatssecretaris naar eigen zeggen simpelweg aan 'financiële middelen', daarbij ziet hij ook 'geen noodzaak'. Sander Dekker ziet wel meer niet. Bijvoorbeeld de programma's van de Nederlandse Publieke Om roep. En toch snijdt hij gretig met zijn populistische mes in alles wat maar enigszins linksig kan overko men, zodat er voor de buitenwe reld geen misverstand over zijn profiel kan bestaan. Ik groeide op met een taalachter stand: de hele buurt werd be woond door Turkse gastarbeiders en mijn analfabete ouders konden de voor- en achterkant van een boek niet van el kaar onderschei den. We zien nu dat veel jon gens en meisjes met mijn roots om die re den moeizaam presteren in het on derwijs: zij zijn zowel door het thuisfront als door de overheid nooit gestimuleerd om te leren. In het verlengde hiervan werd deze week ook weer gedebatteerd over de multiculturele samenle ving, die volgens velen al dan niet terecht mislukt wordt genoemd. De tijd zal een Salomonsoordeel moeten vellen. Maar dat er proble men zijn, is voor iedereen zicht baar. Veel migrantenkinderen kam pen met achterstanden doordat ze de taal slecht spreken, geen net werk hebben en zich buitengeslo ten voelen. Er is bovendien uitslui ting op de arbeidsmarkt. Een politicus met visie zou naar deze ontwikkelingen kijken en waken voor dezelfde fouten. Maar niet Sander Dekker, hij kan kenne lijk niet bevroeden dat de mensen die hij vandaag van onderwijs ont houdt de zorgenkinderen van de toekomst zullen worden. Over twee decennia zit het kroost van de huidige lichting asielzoekers werkloos thuis, over eind gehouden door de prachtige sociale zekerheden van dit land, en dan zullen wij ons allemaal af vragen hoe een multicultureel dra ma van dit formaat ooit heeft kun nen ontstaan. Het is dan goed om even over de eigen schouder te kij ken, terug naar het verleden, waar Sander Dekker onverstoorbaar en blind voor de realiteit zijn eigen politieke signatuur verdedigt. Veel kinderen met mijn roots presteren moeizaam op school Het Openbaar Ministerie denkt dat de mannen betrokken zijn bij seksueel misbruik van kinderen, dat met een webcam via een lives- tream wordt getoond. „Bij dergelij ke live-streaming kan een klant veelal vooraf bestellen wat hij wil zien. Er zijn ook gevallen bekend waarin de klant tijdens het mis bruik de regie had en aanwijzin gen kon geven", aldus het OM. Europol gaf in 20t3 aan dat dit soort seksueel misbruik en ook sa disme met jonge kinderen een op komend fenomeen is. De afne mers wonen volgens het OM meestal in de rijke westerse lan den. Het misbruik vindt plaats in arme landen, waaronder de Filipij- nen. De Nederlandse mannen kwa men in beeld in een internatio naal onderzoek naar een misdaad groep die in de Filipijnen lives- treams verzorgt van seksueel mis bruik van jonge kinderen. De poli tie onderzoekt vele tientallen beta lingen van in totaal duizenden eu ro's die de Nederlanders aan de Fi- lipijnse misdaadgroep hebben ge daan. Het onderzoek heeft volgens het OM ook aan het licht gebracht dat de Nederlanders regelmatig reisden naar landen in Zuidoost- Azië en ook naar Gambia. In april heeft de politie hun woning al doorzocht. Daarbij werden grote hoeveelheden kinderporno in be slag genomen. De onderzoeksrechter heeft het voorarrest van de twee vrijdag met twee weken verlengd. Salah Abdeslam werd gisteren voor het eerst verhoord door onderzoeksrechters. Hij is de enige nog levende verdachte van de terreuraanslagen in Parijs. Maar Abdeslam deed zijn mond niet open. De camera's die hem in zijn cel voortdu rend in de gaten houden, zitten ter reurverdachte Salah Abdeslam dwars. Daarom hield hij gisteren zijn mond tijdens zijn eerste verhoor voor Franse onderzoeksrechters. De cel van Salah Abdeslam is 9 vierkante meter groot en heeft witte muren. Er staan een bed en een tafel: vergrendeld aan de vloer. Er is ook een televisie: die staat achter een onbreekbare ruit van plexiglas. „Het is als een normale cel, maar dan aangepast zodat hij geen zelfmoord kan plegen", al dus een woordvoerder van het ge vangenispersoneel. „Hij kan ner gens een touw of zo aan vastkno pen en hij kan ook niet bij de tra lies voor het raam." Twee keer per dag mag hij een luchtje scheppen. Dan loopt hij op een klein binnenplaatsje om ringd door hekken, zonder dat er andere gedetineerden bij zijn 32 cipiers Daarna moet hij weer naar bin nen, de gevangenisvleugel in die deels voor hem is gereserveerd. Alle cellen rondom de cel van Ab deslam worden leeg gehouden. Er lopen 32 cipiers rond. „Die zijn speciaal opgeleid voor het om gaan met gedetineerden die be kend staan als gevaarlijk", aldus minister van Justitie Jean-Jac- ques Urvoas. De cipiers zijn de enigen met wie de terreurverdachte kan pra ten. „We praten over program ma's op televisie, over voetbal, Abdeslam wordt 24 uur per dag gefilmd. Hij is van voren, van achter en van opzij te zien over dingen die zijn gebeurd. Maar je blijft natuurlijk op af stand, je wilt niet dat hij je mani puleert", aldus een bewaarder. Als hij dan weer in zijn cel zit, is hij toch niet alleen. Hij wordt namelijk gezien. Salah Abdeslam wordt 24 uur per dag gefilmd. In een kamer vlakbij zit een bewa ker tegenover een muur vol beeld schermen waarop Abdeslam van voren, van achter en van opzij is te zien. 's Morgens, 's middags, 's avonds en 's nachts. „Het is een systeem waarbij vanuit verschil lende hoeken wordt gefilmd zo dat je echt alles ziet wat er in die cel gebeurt", vertelde politicus Guillaume Larrivé die een be zoek bracht aan de gevangenis. Juist die camera's zitten Abdes lam dwars. „Hij voelt zich be spied. Hij begrijpt niet waarom hij zo wordt behandeld", aldus zijn advocaat Frank Berton. „Die camera's ergeren hem." Daarom besloot Abdeslam (26) gisteren te zwijgen, toen hij voor het eerst voor de Franse onder zoeksrechters moest verschijnen. Al vóór 7 uur 's morgens werd hij opgehaald in de gevangenis van Fleury-Mérogis, ten zuiden van Parijs. In een geblindeerde wa gen, met beveiligers in auto's en op motors, en een begeleidende helikopter in de lucht, werd hij naar het Paleis van Justitie in de hoofdstad gereden. De Belg is aangeklaagd wegens 'meervoudige moord met een ter roristisch karakter'. Op 13 novem ber was hij degene die naar het Stade de France bij Parijs reed en Schippers laat komende maan den exact doorlichten of de mid delen, die in het basispakket zit ten, nodig zijn, werken en of ze hun geld dubbel en dwars waard zijn. Deze stap neemt ze 'na sig nalen van zorgverzekeraars'. Nu is al duidelijk dat een ban op zware paracetamol (tabletten van 1.000 mg) de minister een jaarlijkse besparing van 12 mil joen euro zou opleveren. Tegelijk zou de gebruiker een strop heb ben van zes tientjes. Bij prepara ten met hoge doses vitamine D (bijvoorbeeld voor mensen die zelf onvoldoende opnemen) gaat het om 35 miljoen, of 57 euro per patiënt. Al wordt dit medicijn nu al alleen vergoed in bijzondere omstandigheden. Andere veelgebruikte vitami nes in het pakket die onder de loep gaan, zijn preparaten met B11 en B12. Verder betreft het een mineraal als zink. In het najaar komt de 'pakketadviseur' naar verwachting met een advies hier over naar Schippers. Gisteren bleek al dat het basis pakket per 1 januari 2017 wordt uitgebreid met een aantal plas tisch chirurgische ingrepen. Het gaat dan bijvoorbeeld om een bo- venooglidcorrectie als er sprake is van ernstige gezichtsbeper king. Ook het plaatsen van een borstprothese bij vrouwen en transvrouwen (man die vrouw wordt) komt in het basispakket. Voor mensen met etalagebe nen (pijn door vernauwde bloed vaten in de benen) komt fysiothe rapie in het pakket in plaats van een vaatoperatie. zaterdag 21 mei 2016 Taallessen SCHIPHOL De marechaussee heeft op Schiphol twee mannen (57 en 59) opgepakt op verden king van betrokkenheid bij kin derporno en kindersekstoeris- me. Het echtpaar uit Krommenie stond op het punt om naar Thai land te vertrekken. Abdeslam ergert zich Frank Renout Parijs R Zorgminister Schippers laat on derzoeken of vitaminen, minera len en paracetamol in een hoge dosering nog in het basispak ket thuishoren. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6