Let even op de misdaadmeter Stilte over slaaphuisjes □I 2 ZEELAND Keurige konijnen De Misdaadmeter slaat dit jaar in Zeeland naar de verkeerde kant uit. Dat is mede te wijten aan de Zierikzeese autokrasser. Zierikzingt Mindfulness CRIMINALITEIT MEER DELICTEN Commentaar De misdaadmeter slaat een beetje uit in Zeeland. Tegen de lande lijke trend in zijn bijvoorbeeld Vlissingen, Middelburg en Goes vorig jaar wat onveiliger geworden. Niet dramatisch, wel opmer kelijk. Inbraken, autokraken, mishandelingen en bedreigingen zijn de doorslaggevende factoren. Op andere terreinen is het beeld milder. Achter de Zeeuwse cijfers zit altijd een genuanceerd verhaal. Want hier is één onregelmatigheid genoeg om de meter ver in het rood te krij gen. Neem Zierikzee. Meer dan 150 aangiften van het bekrassen van au to's zetten Schouwen-Duiveland op de kaart als landelijke topper op het onderdeel vernielingen. Of neem Vlissingen. Een bende inbrekers heeft daar een heel slechte invloed op de score. Deze dieven zijn inmid dels gepakt. Dus je mag hopen dat het er nu beter gaat. In Goes valt de stijging op van het aantal mishandelingen en bedreigingen. Het wordt nog een hele opgave die te bestrijden. Tegenwoordig doet de politie terecht veel aan inbraakpreventie. Som mige burgers maken van hun huis een soort fort, compleet met rollui ken, camera's, bewegingsmelders en afgesloten tuinen. Hier en daar is het echt nodig om zo voorzichtig te zijn. Zelfs in Sint Kruis, in cijfers de veiligste plek van Zeeland, zijn de bewoners zich bewust van de ver anderde wereld. Toch voelen ze zich niet bedreigd: 'We kijken hier naar elkaar om hè'. Dat is heel wat waard. Ook in Zeeland zijn jammer genoeg nog maar weinig plaatsen waar veiligheid vanzelfsprekend is. Waar je je achterdeur en je auto overdag gewoon open kunt laten, ook als je even een boodschapje doet. Wie die zorgeloosheid ooit heeft gekend, wil er altijd naar terug. Dat is een mooi streven. Maar deze misdaadmeter geeft aan dat er vooralsnog ge noeg reden is voor waakzaamheid. Met een enkele autokrasser sta je zo bovenaan de ranglijst van vernielzucht Liefhebbers van rust en ruimte kunnen opgelucht ademhalen: de discussie over slapen op Schouw- se stranden is in de ijskast gezet. Zelfs de LSD houdt zich koest. Die partij, de grootste van het ei land, legde zich niet neer bij het verbod op de bouw van slaap- strandhuisjes. Want slapen kan toch ook in bestaande strandpavil joens, opperde Robbert Lievense. „Wat maken die paar slaapkamers erboven nou uit?" En dat vindt de voorman van de LSD nog steeds. Maar wel als een van de weinigen in de Schouwse politiek. Daarom geeft Lievense op. „Het heeft toch geen zin. Ik probeer al meer dan tien jaar dui delijk te maken dat het strand heus niet volgebouwd hoeft te worden, maar de discussie vertroe belt telkens weer. Dus, laat maar." Althans, voorlopig. Want zodra Lievens een gaatje ziet, duikt hij erin. „Ik blijf hetzelfde denken. En ik kan natuurlijk niet over mijn ei gen graf regeren. Ik ben alleen nog wel benieuwd hoe de WD hun standpunt gaan uitleggen als het straks over Brouwerseiland gaat." De discussie over strandsla- pen heeft intussen de kop gekost van de voorzitter van de Vereni ging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust, Piet Fierens. Zijn club vindt dat hij te weinig heeft gedaan om strandslapen voor el kaar te krijgen op Schouwen-Dui veland. „We hebben niets bereikt, dat klopt. Dus ik ben opgestapt. Jammer, maar na 25 jaar was het ook wel eens tijd voor vers bloed." ALMANAK De jongste secretaresse op het notariskantoor ging met haar konijnen Plato en Kafka voor het eerst naar de dierenarts. De nijnen sprongen gewillig in hun reismandje en hielden zich keurig gedeisd. Terwijl de secretaresse trots hun goede ge drag bejubelde, werd ze ruw on derbroken. Kafka rukte zich los, gaf de dierenarts een trap en zette het op een lopen. Plato blies, stampte en plaste triom fantelijk op de behandeltafel. „Thuis zijn ze echt heel an ders", piepte de secretaresse. Meelopen met wandelcoach 403 mobieltjes voor Opkikker Cadeautje voor kinderboerderij ZIERIKZEE Alzheimercafé bij Eilandzorg Het aantal vernielin gen in Zierikzee steeg afgelopen jaar explosief: van 87 naar 324. In die cate gorie scoort Schouwen-Duive land landelijk naar verhouding zelfs het slechtst van alle ge meenten, zo blijkt uit de jaarlijk se AD Misdaadmeter. De gemeente zelf was gisteren niet in staat te reageren. De op merkelijke stijging is waarschijn lijk vooral toe te schrijven aan de autokrasser die vorig jaar maart in Zierikzee actief was. Dat leid de tot 152 aangiften. De zaak, die destijds niet kon worden opgehelderd, zorgt er mede voor dat het aantal misdrij ven in Zeeland vorig jaar - tegen de trend in - iets steeg: van 8410 naar 8483. Landelijk was er juist een daling van 6,6 procent. In 2014 nam de misdaad in Zeeland nog met 13,5 procent af. Het aantal delicten steeg in 2015 in vijf van de dertien ge meenten: Vlissingen, Kapelle, Middelburg, Borsele en Schou wen-Duiveland. Landelijk daalden alle vormen van misdaad. In Zeeland nam in 2015 het aantal inbraken toe (vooral in Middelburg en Vlissin gen), evenals het aantal overval len (van 16 naar 22), vernielingen en drugshandel (vooral in Vlis singen, Terneuzen en Goes). Vlissingen scoort op de Mis daadmeter het slechtst van alle Zeeuwse gemeenten. De 26e plaats is de minste score van de laatste jaren. „Om die reden heeft ons nieuwe Integrale Vei ligheidsbeleid dan ook een hoge prioriteit gekregen", zegt burge meester Bas van den Tillaar. Hij wijst erop dat vooral het aantal woninginbraken Vlissin gen vorig jaar parten speelde. „In 2015 was er een ware inbraak- golf." Met het oprollen van een bende en aandacht voor preven tie is daar een einde aan geko men. Vorig jaar telde Vlissingen tot 20 mei al 81 inbraken. Nu zijn dat er 'slechts' 13. Ook is er volop aandacht voor drugsoverlast. Spectaculair is de progressie van Noord-Beveland. In 2014 stond de gemeente nog op de 46e plaats, nu op de 188e plaats. Dat komt vooral door de daling van het aantal inbraken in recrea tieparken. „We zetten maximaal in op preventie en dat werpt zijn vruchten af', zegt burgemeester Marcel Delhez. Zierikzee De laatste editie van Zierikzingt staat mor gen op de rol in de Nieuwe Kerk. Het thema van deze keer is 'De Grote Zomer'. Zierikzingt begint om 15.30 uur. Toegang is gratis. Zomertraining 2016 239.000,- k.k. zaterdag 21 mei 2016 Wendy Wagenmakers ZIERIKZEE Tip? redactie@pzc.nl SEROOSKERKE Bij de Schelphoek in Serooskerke kunnen be langstellenden vandaag gra tis kennismaken met wan- delcoaching; mentale coaching in de buitenlucht. Op pad om in gesprek te gaan. Marianne Ketting-van der Goot biedt die mogelijk heid in het kader van de vier de Nationale WandelCoach- Dag. Er wordt gelopen tus sen 13.00 en 15.00 uur. Info: wandelcoachingsd.nl. BURGH-HAAMSTEDE Elmer van Boven (11) uit Burgh-Haamstede gaat van daag met 403 opgehaalde mobieltjes naar de ambas sadeursdag in Duinrell. De oud telefoons leveren per stuk zo'n 2,50 euro op. Met dat geld kan de Stichting Opkikker zieke kinderen een fijne Opkikkerdag be zorgen. Het was de tweede keer dat Elmer zich zo inzet te: vorig jaar haalde de knul zevenhonderd afgedankte mobieltjes op. ZIERIKZEE Kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat in Zie rikzee heeft een nieuw speeltoestel gekregen van de Stichting Renesse. Het cadeau, een houten huisje met een trappetje, glij baan en touw om aan te slin geren, wordt volgende week zaterdag gevierd tij dens het Nationale Kinder boerderijenweekend. De Punt is onderdeel van de Zeeuwse gehandicapten zorgorganisatie Gors. Bij Eilandzorg, locatie De Wieken in Zierikzee, is dins dag 24 mei een Alzheimer Café van 14.00-16.00 uur. Het thema is 'dagbesteding'. Gesproken wordt door Hei- een Muste (Zeeuwse zorg- schakels), Sonja de Boer (Gemeente), Angelique van der Wegen (Allèvo) en Rob Vaillant (zorgboerderij). Kras op Rolf Bosboom Vlissingen In Zierikzee waren vorig jaar 324 gevallen van vernieling. In 2014 waren dat er nog 87. 8 sessies maandagavond (2,5u) 4 juli t/m 29 aug. 2016 Gapinge Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Tel. 06-22868392 www.meditatiezeeland.nl Fraai appartement Kleinschalig complex Schitterend uitzicht Aan de kreek van Westkapelle 2 Slaapkamers Ruim terras M2makelaars.nl Krekepad 45 Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65