'Religie en humor zijn niet strijdig, maar komen overeen' 13 Mathieu van Bellen en Classic Express op scholen Zeeuws-Vlaanderen Jeugd op een ontspannen manier kennis laten maken met klassieke muziek. Violist Mathieu van Bellen en de Classic Express gaan op tournee langs Zeeuws-Vlaamse scholen. Het is bekend dat de jeugd niet veel op heeft met klassieke muziek. Daarom ver zorgt Mathieu van Bellen, violist en artistiek leider van het Scaldis Kamermuziek Fes tival, - nu het festival voorbij is - weer een reeks muzikale projec ten op middelbare- en speciale scholen. Daarnaast doet de Classic Express Zeeuws-Vlaanderen aan. De bus van Classic Express staat van 23 tot en met 25 mei in Oost burg en 26 en 27 mei in Breskens. In de enorme trailer, die uitge schoven kan worden tot een con certzaal, kunnen 35 leerlingen van een basisschool plaatsnemen. Het interieur is licht en knus, met zacht materiaal beklede wanden en een klein podium. Op het po dium staat een vleugelpiano. Een presentator en jonge musici (fïna- Het is opvallend hoe de jeugd luistert en hoeveel vragen er worden gesteld listen van het Prinses Christina Concours) vertellen over muziek en over hun instrumenten. De be lichting in de ruimte is speciaal en videobeelden vullen de verha len aan. Voor veel kinderen is het de eerste keer dat ze 'een concert zaal' betreden. Omdat er een elek- tro-akoestisch systeem aanwezig is in de bus, klinkt alles alsof men in een grote concertzaal zit. „Het is opvallend hoe de jeugd luistert en vooral ook hoeveel vra gen er worden gesteld", zegt Hans van Bellen, vader van Mathieu, die samen met Stichting Cultuuredu catie Zeeuws-Vlaanderen de toer van de Classic Express in Zeeuws- Vlaanderen regelt. „Dat varieert van: 'hoe lang moet je studeren, om dit te kunnen spelen' tot 'wat is nu het verschil tussen een syn thesizer en een piano'. Alle vragen worden beantwoord en de kinde ren zijn na afloop meestal erg en thousiast." Doel van de Classic Express is om de jeugd zo warm te krijgen voor klassieke muziek, dat ze ouders en familie de volgende keer als er een concert is in de re gio, vragen om met hen samen te gaan luisteren. Op school wordt het bezoek aan de rijdende con- certzaal voorbereid. De scholen krijgen weken van te voren lesma teriaal en de leerlingen kunnen een speciale compositie voorberei den die ze dan samen met de mu sici in de 'zaal' uitvoeren. En deze aanpak heeft nog een doel. Het Prinses Christina Con cours wil kinderen niet alleen mu zikaal ondersteunen en stimule ren, de organisatie is ook voortdu rend op zoek naar nieuwe talen ten. Elk jaar zijn er veertig con coursen en daar doen 500 jeugdi gen aan mee. Nederland barst dus van de talenten en menig talent is ontwikkeld dankzij de Classic Ex press, die sinds 2007 door Neder land toert. Duizenden kinderen hebben zo kunnen genieten van klassieke muziek. Het Scaldis Ka mermuziek Festival ontvangt in de bus nu voor het derde jaar op rij enkele honderden kinderen. Voor hen een aangename proeve- rij en voor de jonge musici een mogelijkheid om podiumervaring op te doen. Het zal vijfjaar geleden zijn, dat de EO het plan lanceerde om een tv-programma te ma ken met cabaretiers. Zij zouden hun visie geven op Jezus. Het ging niet door. Afgelopen zondag zou Freek de Jonge in Kwadendamme zijn. De kerk in de Zak van Zuid-Beveland was gevuld. Jazz en humor passen bij de kerk en trekken volk. Muziek was er, de cabaretier jammer genoeg niet. Mary Douglas, een smaakmaker binnen de culturele antropologie, heeft religie en humor met elkaar in relatie gebracht en daar eens een es say over geschreven. Religie en hu mor komen overeen, vindt zij, om dat beide sterk uiteenlopende zaken met elkaar verbinden. Wie gelooft 'speelt' tegelijkertijd met twee werke- Monniken werk lijkheden en kan het aardse met het bovenaardse verbinden, wie gevoel voor humor heeft doet dat met ge beurtenissen en contexten. Ieder geestig of grappig verhaal biedt alter natieve patronen aan: het is een soort commentaar op iets wat duide lijk wordt gesteld. Dit commentaar versterkt en bevestigt waar het op reageert: de betekenis ontstaat door het contrast. Een voorbeeld? God kondigt Abraham een groot nageslacht aan, wanneer Hij hem vraagt te kijken naar de sterren aan de hemel. De jaren gaan voorbij en zijn vrouw, Sara, is op een gegeven moment oud en kinderloos, wan neer Abraham een zoon wordt aange kondigd. Sara lacht. Het is ook een belachelijk idee. Douglas benadrukt dat humor niet de bedoeling heeft af breuk te doen aan een boodschap, maar dat de gekozen vorm ervoor kan zorgen dat de inhoud glashelder wordt overgebracht. Het doet geen af breuk aan de boodschap, maar het versterkt. Stel je voor dat het anders was gelopen en Sara met de regel maat van de klok levensvatbare zo nen en dochters had gebaard. Dat ver haal was toch minder spannend ge weest. Ook in de gelijkenissen, de verha len waarmee Jezus een luisterend pu bliek aan zich bindt, ontdekt Doug las een bijzondere structuur. Als Je zus gaat vertellen is dat spannend. Je zus kiest voor een ongebruikelijk per spectief, hij vertelt een spitsvondig verhaal in plaats van rechtstreeks ant woord te geven. Hij spiegelt, is mee gaand en kritisch en zet luisteraars steeds op een ander been dan zij ver wachtten. Humor legt enerzijds de grenzen van het aanvaardbare bloot en bevestigt die anderzijds. Mensen die dag in dag uit de Bij bel lezen lijken daar het sprankelen de niet meer van in te zien. Guus Kuijer, de auteur van De Bijbel voor ongelovigen, laat zich verrassen door Bijbelse thema's. Deze week is deel vijf in de serie verschenen. Hierin staan de Bijbelboeken van Koningen, Job en de Profeten centraal. Doordat Kuijer een ander standpunt inneemt dan een gelovige, ziet hij wel dezelf de dingen, maar dan anders. Dat is grappig als je er voor open staat. De werkelijkheid staat tussen haakjes én wordt serieus genomen. Cabaret en kerk zijn wat mij betreft niet strijdig. Voor wie het wil beproeven: De Jon ge hebben we nog tegoed. zaterdag 21 mei 2016 Kinderen proeven van klassiek Jeanette Vergouwen Oostburg/Breskens Hans van Bellen, organisatie De Classic Express was onlangs nog op bezoek bij de Oleanderhof in Arnemuiden. archieffoto ruben oreel Classic Express: 23 tot en met 25 mei in Oostburg en 26 en 27 mei in Breskens. Voor meer informatie: zie www.scaldisfestival.com. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zee land. Kijk voor haar blog op www.pzc.nl/ monnikenwerk Meer: Links bij deze column en een overzicht van de kerkdiensten voor komende zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49