u 'Zacht eitje' Polman moet plek voor asielzoekers opeisen 6 ZEELAND Nergens in Zeeland drinken, blowen, roken en seksen derdeklassers meer dan op Schouwen-Duiveland. Indigo, mentale hulpverlener, staat voor een raadsel. Wie de taal van de jongeren spreekt, weet beter. U JEUGDMONITOR DRUGS OP Wietzakjes, samenge knepen Red Bull- blikjes, kleine wod kaflesjes en verpak kingen van sixpacks bier. Rond de bankjes van de voetbalkooi in Burgh-Haamstede ligt niet het af val dat je zou verwachten bij een sportvoorziening. „Overdag zijn hier kinderen lekker een balletje aan het trappen", zegt de straat- coach, terwijl hij een blik werpt in de vuilnisbak, „maar in de avonduren zitten hier 18-plus- sers. En die komen niet alleen om te voetballen." Al jaren slaan jongerenwerkers alarm over drank- en drugsge bruik onder jongeren op Schou wen-Duiveland. Uit de meest re cente jeugdmonitor van ZB/Plan bureau blijkt dat 15- en 16-jari- gen er meer drinken, meer blo wen, meer roken en meer seks hebben dan hun leeftijdsgeno ten elders in de provincie. Het softdrugsgebruik in de hele pro vincie was gedaald. Behalve op Schouwen-Duiveland. Hoe komt dat toch? Indigo Zee land, instelling voor mentale on dersteuning bij onder meer ver slaving, heeft geen idee. „We zijn al jaren naarstig op zoek naar verklaringen", zegt pre ventiewerker Elina Janse. „Dat doen we door met jongeren in gesprek te gaan. Ze zeggen dat hier niets te doen is. Maar dat ho ren we overal in Zeeland." Om het tij te keren, heeft Indi go meer geld van de gemeente gekregen voor voorlichting. Wel- zijnsstichting SMWO heeft meer om te besteden aan jonge- In Zierikzee kun je echt alles krijgen. Er zijn zo veel dealers, dat is gewoon niet normaal meer renwerk. Daarnaast gaan sinds drie jaar vijf avonden per week twee straatcoaches de hangplek ken van Schouwen-Duiveland af om jongeren te wijzen op de ge varen van alcohol en drugs. De ene avond linksom vanuit Zierik zee, de andere avond rechtsom. De mannen worden ingehuurd bij beveiligingsbedrijf Roxy en zitten ook in het susteam van Renesse. Ze kennen de jeugd als geen ander. „Op dit eiland wordt wel gebruikt, ja. Blowen doen ze Het Vlissingse raadslid Rijnco-Jan Suurmond (PSR) vindt het onbe staanbaar dat Polman gemeenten die nog geen enkele serieuze actie ondernamen om opvanglocaties voor asielzoekers te vinden, niet tot de orde heeft geroepen. Als braafste jongetje van de klas heeft Vlissingen, evenals Reimerswaal, het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) een concreet aan bod gedaan. B en W drukten er een besluit door, omdat de com missaris op 15 mei moest weten waar hij 2500 vluchtelingen enke le jaren kon vestigen. Maar gemeenten die in gebreke bleven, krijgen nu net zo makke lijk nog een paar maanden de tijd om met geschikte locaties voor op vang van asielzoekers te komen, foeterde Suurmond donderdag avond tijdens een raadsvergade ring. „Wij hadden ook wel iets lan ger over ons voorstel kunnen na denken als anderen gewoon over wensen van Polman heenwalsen." Wethouder John de Jonge nam het voor 'zacht eitje' Polman, zo als Suurmond het uitdrukte, op en vergeleek de commissaris met een bovenmeester. „Een onderwij zer kan zijn leerlingen streng straf fen als de meesten hun huiswerk niet hebben gemaakt. Maar hij kan hun ook de kans geven om het huiswerk alsnog te maken, zo dat er uiteindelijk een voor ieder een beter resultaat uitrolt." De beste cartoon is gemaakt door Mahmood Azadnia uit Iran. Hij was naar Middelburg afgereisd om de eerste prijs in ontvangst te nemen van commissaris van de Koning Han Polman. Azadnia tekende een nar in een gevangenis. Op de muur heeft hij de dagen van zijn gevangenschap geturfd, in de vorm van een la chend gezicht. „Niemand kan een andere stoppen te zeggen wat hij wil", is de boodschap van de car toon, legde Azadnia uit. En: „Kunst is de beste manier om vrij heid te bereiken." De tweede prijs ging naar de Ne derlandse cartoonist Ruben Op- penheimer. Cristian Topan uit Roemenië won de derde prijs. De inzenders hadden de op dracht gekregen een cartoon te maken met als thema 'four freedoms'. „75 jaar nadat Franklin Delano Roosevelt zijn State of the Union uitsprak", zei Polman. Het thema sprak cartoonisten uit 55 landen aan: ze stuurden 1741 teke ningen in. De jury maakte in ja nuari al een eerste selectie van de beste honderd. Deze cartoons heb ben een tijdelijke plek in de ZB ge kregen. Ook de vier beste car toons van de scholierenwedstrijd 'Teken voor de vrijheid' zijn te zien in de ZB. Cartoonist Topan vindt het be langrijk dat de cartoons tentoonge steld worden aan het publiek. „Hu mor en satire creëren een open mind, en stoppen terrorisme, boosheid, stereotiepen en vooroor delen." Zijn cartoon verwijst naar de aanslag op Charlie Hebdo in Pa rijs. „Ik ben boos en verdrietig dat mijn collega's dood zijn. Met mijn cartoon maak ik een grapje over een triest probleem." 'Niemand kan een ander stoppen te zeggen wat hij wil' '°°<Mz adi Derde prijs: Christian Topan Tweede prijs- Ruben Oppenheimer zaterdag 21 mei 2016 Wendy Wagenmakers Han Polman moet weigerachtige Zeeuwse gemeenten dwingen snel met locaties voor opvang van asielzoekers over de brug te komen. De commissaris van de Koning toont zich een 'zacht ei tje' door niet kwaad te worden op de Zeeuwse gemeenten, die de deadline voor het aanbieden van grootschalige opvangloca- ties overschreden. René Hoonhorst Vlissingen Honderd cartoons over de vrijheid In de ZB in Middelburg hangen de komende weken honderd car toons van cartoonisten uit de he le wereld. Gisteren werd de ne gentiende editie van het Neder lands Cartoonfestival officieel geopend. Cornelleke Blok MIDDELBURG De cartoons hangen tot en met 25 juni in de ZB in Middelburg. Ko mende woensdag vindt in de aula van de ZB een bijeenkomst plaats over vrijheid en cartoons met car toonisten Ruben Oppenheimeren Bastiaan Geleijnse van Fokke Sukke. Aanvang 19.30 uur. Mahmood Azadnia uit Iran

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42