EXAMENS Drie uur, en de tijd vloog voorbij 'Uitslapen maar ook werken' Cel geëist voor gijzeling Chris wandelt 2000 kilometer ZEELAND 5 Vmbo'ers maakten gisteren het examen economie met veel open vragen. Vwo'ers hadden een lange zit van drie uur, met het examen natuurkunde. Breed lachend en opgewekt stap te Fleur Hollebek (16) uit Axel giste ren de examenzaal uit. De vmbo- leerlinge van De Rede in Terneu- zen had direct een goed gevoel over het examen economie. „En dat terwijl ik daar nog het meest tegenop zag, van alle exa mens", zegt ze blij. „Volgens mij ging het echt heel goed. Gelukkig kwam er veel lesstof van afgelopen schooljaar terug. Er kwamen aller lei onderwerpen voorbij, het was heel breed." Fleur had, net als de meeste exa menkandidaten, wel alle tijd nodig die voor het examen stond. In to taal waren er 43 vragen die in twee uur beantwoord moesten worden. „Ongeveer de helft van het examen bestond uit stellingen. Open vra gen, waarbij je moest uitleggen waarom de stelling klopt of niet." Breinkrakers En daar ben je best wel even mee bezig, ondervond Fleur. Ook zaten er breinkrakers bij. „Vraag 2", ver zucht ze. „Iets over het belasting stelsel, waarbij je van alles moest uitrekenen. Dat was echt lastig." Want rekenen, dat ligt Fleur wat minder goed. „Ik wist ook niet zo goed hoe ik dat van tevoren kon voorbereiden." Dat zorgde op voor hand voor een lichte spanning. Naast berekeningen waren er ook nog een aantal meerkeuzevragen. Een zes, die moet ze er toch zeker uitslepen, denkt Fleur. „En gemid deld sta ik een 6,3." Als de examens voorbij zijn, gaat Fleur Maatschappelijke Zorg stude ren. „Ik wil iets met mensen doen. Niks met economie in ieder geval", lacht ze. Drie uur had Delano de Pauw (20) uit Hoek de tijd voor het vwo-examen natuurkunde. Die tijd kon hij meer dan goed gebruiken, en hij was niet de enige. De leerling van De Re de in Terneuzen kwam gisteren zelfs als een van de eersten weer naar buiten na drie uur zwoegen. Het lijkt een enorm lange zit, zo zonder pauze en tot half vijf op vrijdagmiddag, maar Delano had er nauwelijks erg in. „Het exa men was aan de lange kant. Langer dan de oe fenexamens die ik had gedaan. De tijd vloog echt voorbij, omdat ik zo geconcentreerd be zig was", vertelt hij. In totaal waren er 24 vra gen, waarvan er veel over kwantumatomen waren. „Dat lag me wat minder, maar ik heb het denk ik redelijk goed gemaakt." Ook waren er enkele vragen bij die uit meerdere punten bestonden. Meer werk dus, om een vraag te beantwoorden. „Ik denk dat dat nieuw was, ik heb dat soort vragen nog niet eerder gezien." Hij had zich voorbereid op het examen in de meivakantie en vooral in de afgelopen da gen, had natuurkunde zijn aandacht. Natuurkunde en andere exacte vakken lig gen hem goed, na de examens gaat Delano dan ook Civiele Techniek studeren op de Ho geschool Zeeland in Vlissingen. „Nerveus was ik niet. Ik probeerde zo rustig mogelijk het examen in te gaan, dan presteer je ook het best." Wat doe jij hierna? Softe van Bezu (16) uit Bier vliet gaat de tijd tussen de examens en de uitslag goed benutten. „Ik ga veel werken, bij strandpaviljoen 't Halve Maentje in Breskens, daar werk ik nu ook in de weekends." Want heel uitge put van de examens, is Sofie eigen lijk niet. „Ik heb al lekker uit kun nen rusten in de meivakantie." Maar wat ze komende weken toch wél graag wil doen, is eens lekker uitslapen. En heel mis schien, gaat ze nog op vakantie. „Naar Valencia, met een vriendin. Misschien." Volgend schooljaar be gint een nieuw avontuur, dan gaat ze toerisme studeren in Brugge. Maandag doen vmbo'ers exa men aardrijkskunde. Voor de havisten staat wiskunde op het programma. Zit je op Instagram? Tag je examenfoto's met #pzcexamen. De krant plaatst de leukste foto's op zijn account en op de websi te. Tijdens een reis door 24 Aziati sche landen waar ooit tijgers wa ren of nog steeds zijn, bedacht Chris Slappendel dat veel bedrij ven dieren in hun logo gebrui ken, maar dat er niemand is die hun rechten behartigt. Dus die taak heeft hij op zich genomen. De Rotterdammer wil dat bedrij ven 'die profiteren van dieren' een deel van hun winstmarge af staan aan bescherming ervan. Tij dens een tweeduizend kilometer lange wandeltocht door Neder landse natuurparken en dieren parken vraagt hij aandacht voor zijn idee. De idealist liep giste ren langs de zuidkust van Schou- wen-Duiveland. Het was een rumoerige relatie die de 25-jarige Vlissinger A.D. en zijn inmiddels ex-vriendin had den. Uiteindelijk eindigde vorig jaar de relatie en belandde D. giste ren voor de rechtbank in Middel burg. Daar moest hij zich verant woorden voor enkele bedreigin gen aan zijn ex, haar werkgever, diens personeel, de tante van zijn ex plus het gijzelen van zijn vrien din. De officier van justitie eiste een celstraf gelijk aan het voorar rest van 166 dagen plus een voor waardelijke celstraf van 194 dagen. De gijzeling begon en eindigde op 13 augustus vorig jaar in de kamer van D. Ze dolden wat en de heisa begon toen D. op het mobieltje van zijn ex een foto van een jonge man zag. Hij eiste het mobieltje op en toen zij dat weigerde ging de deur op slot. Later kreeg de ex Tegen een Vlissinger is cel geëist voor het gijzelen en bedreigen van zijn ex-vriendin haar telefoon weer te pakken en belde ze haar familie, waar ze vol gens verklaringen 'hysterisch' gil de dat ze werd vastgehouden en dat hij haar iets zou aandoen. De moeder belde 112, de politie kwam en de ex deed met een 'hè hè, jul lie zijn er'. Volgens D.'s raadsman Mark Dunsbergen niet een opmer king van iemand die net door de politie wordt 'bevrijd'. Ook vond hij het vreemd dat ze zelf de deur opende. Hij vroeg vrijspraak voor de vermeende gijzeling. En voor de bedreigingen had D. maar één uitleg: ze waren misschien dan wel gedaan via WhatsApp en met zijn telefoon, maar hij had abso luut niets gedaan. Dunsbergen was van oordeel dat ook voor de bedreigingen vrijspraak zou moe ten volgen omdat deze niet gecon cretiseerd waren. Uitspraak 3 juni. zaterdag 21 mei 2016 Een dagelijkse rubriek over de centrale eindexamens Economie ging heel goed Sophie Stockman Fleur Hollebek uit Axel maakte gisteren het vmbo-examen econo mie. FOTO PETER NICOLAI Sophie Stockman Delano de Pauw uit Hoek deed gisteren het vwo-examen natuurkunde, foto peter nicolai Sofie van Bezu gaat aan het werk. foto peter nicolai Chris Slappendel Wendy Wagenmakers Burghsluis Ad Roos Middelburg »*Hi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41