'Vaagheid troef in cultuurnota' Zelfs in Sint Kruis laten mensen de achterdeur niet open staan Vragen over claim Delta 3 'Saamhorigheid'. 'Mensen ken nen elkaar hier hè'. 'We liggen hier ver van de grote weg.' 'De meeste mensen wonen hier al ja ren. Het valt snel op als een vreemde hier rond loopt." Echt verbaasd zijn ze in Sint Kruis (329 inwoners) niet dat hun dorp vorig jaar nauwelijks te maken had met criminaliteit. Met zegge en schrijve één aangif te van vernieling was het West-Zeeuws-Vlaamse dorp de veiligste plek van Zeeland. Net als vorig jaar. Sint Kruis deelt de eerste plaats deze keer met Over slag (243 inwoners), ook een Zeeuws- Vlaams grensdorp, waar één autoinbraak werd ge meld. „Het is ook een kwestie van ge luk. Laten we het maar afklop pen", zegt een inwoner van Sint Kruis. Er hoeft maar een bende rond te dolen in de streek of het is hier ook raak, beseffen ze in Sint Kruis. Greetje Hermie (foto), uitbaat ster van café Zeelandia, zegt ook dat je tegenwoordig op je hoede moet zijn. Denk niet dat in het veiligste dorp van de provincie de mensen met een gerust hart de achterdeur open laten staan. „Wel jammer hoor. Een mens moet tegenwoordig zo alert zijn." Antoine Paridaen (foto) weet dat uit ervaring. Bij hem is ooit eens ingebroken. En ook bij zijn zoon die een eindje verderop woont. Het is inmiddels al weer een jaar of tien geleden. „Het vervelend ste is het idee dat ze bij je bin nen zijn geweest." Onveilig voelt hij zich niet. „We kijken hier naar elkaar om hè." De provinciale cultuurnota 2017-2020 is 'vaag', 'roept vragen op', 'biedt onvoldoende houvast', 'lijkt op een blanco cheque', 'is weinig concreet en bevat geen meetbare doelen'. Statenbreed, van links tot rechts, klonk er gis teren kritiek op de nieuwe cul tuurnota. Niet alleen de provinciale politi ci klaagden daarover, ook een aan tal culturele organisaties gaf aan niet te weten waar ze aan toe zijn. Jeugdtheaterschool Zeeland, en de theatergroepen De dRang en Theaterloods B worden in de nota niet bij naam genoemd. Hun woordvoerders kregen gele genheid in te spreken en vroegen zich af of dit betekent dat ze voor hun subsidie moeten vrezen. Namens het Watersnoodmu seum bedankte Karla Peijs voor de warme woorden die daaraan zijn gewijd in de nota maar, vroeg ze: „Blijft het bij woorden?" Het best bezochte museum van Zeeland wil graag 150.000 euro per jaar om zich te ontwikkelen tot een nationaal kennis- en her inneringscentrum op het gebied van waterveiligheid. „Maar dan moet er wel boter bij de vis." Ge deputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) wees op het verschil tus sen een beleidsnota en het jaar- Nota roept vragen op, lijkt op een blanco cheque, is weinig concreet en biedt geen houvast lijkse uitvoeringsprogramma cul tuur, waarin alle subsidies gede tailleerd staan opgesomd. Het is niet de bedoeling te korten op theater en cultuureducatie, gaf hij aan, maar hij wil geen ook sub sidies vastleggen voor organisa ties die nog nergens om vroegen. De jeugdtheatergroepen kunnen gerust zijn, aldus De Reu, evenals het Watersnoodmuseum. Het ge vraagde geld komt er, zei hij, al leen niet uit het cultuurbudget, maar uit dat voor water. In totaal wordt wel 300.000 euro bezui nigd op cultuur, waarbij het ac cent minder op festivals komt te liggen en meer op cultureel erf goed. De Reu beloofde op korte termijn meer inzicht in de cijfers te verschaffen. De Statenfractie van Zeeland Lo kaal is onaangenaam verrast door het beslag dat Benno Wiersma heeft gelegd op Delta om een vor dering van 93 miljoen op het ener giebedrijf veilig te stellen. Mark Faasse wil weten of het provincie bestuur op de hoogte was van de claim toen de Staten werden geïn formeerd over de toekomstplan nen van Delta. Onderdeel daarvan is het idee dat provincie en ge meenten garant staan voor een le ning van 200 miljoen euro om slecht renderende bedrijfsonder delen van Delta een doorstart te geven. Dat wordt nu wel moeilijk, vindt Faasse. Hij vraagt ook of 200 miljoen nu wel genoeg is. zaterdag 21 mei 2016 veilig imago MISDAADMETER IN ZEELAND Volgens de AD Misdaadmeter is Vlissingen de onveiligste Zeeuwse gemeente. Tien van de dertien gemeenten zijn gestegen. Hoe hoger op de lijst, hoe onveiliger. GEMEENTE MISDAADMETER POSITIE 2016 VERSCHILl 2015 1 Vlissingen 26 +8 Goes 57 +13 Middelburg 70 +23 S-Duiveland 117 +10 Terneuzen 146 +23 Hulst 153 +20 Noord-Beveland 188 -80 Veere 239 -16 Sluis 287 -22 Reimerswaal 329 +9 Tholen 340 +12 Kapelle 349 +38 Borsele 355 +23 In totaal registreerde de politie vorig jaar 8483 misdrijven in Zeeland. In 2014 waren dat er 8410. De meeste misdrijven gebeurden in 2014 in de steden Middelburg (1169), Vlissingen (1155) en Goes (827). De minste misdrijven waren afgelopen jaar in de kernen Overslag en - net als in 2014 - in Sint Kruis, met ieder één delict. Sint Kruis staat nummer 1 op de lijst van veiligste dorpen van Zeeland. In heel 2015 werd één keer aangifte gedaan, fotostheogiele Theo Giele Sint Kruis De nieuwe cultuurnota is te vaag. Het provinciebestuur laat te veel organisaties in onzeker heid, vinden de Staten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg P4: Lot Muziekpodium lijkt be zegeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39