'Happy end' Verschuren bij EK zwemmen Jungels verliest roze trui, maar is vooral heel trots 35 Ik verschuil mij tot het laatste weekend. En dan spring ik eruit KLASSEMENT Op een kruk naast hem zit Andrey Amador (Movi- star), de nieuwe ro ze truidrager uit Venezuela. Op de wangen van Bob Jungels (Etixx) zit nog roze lippen stift van de ronde missen, al moet hij sinds vanmiddag - na drie dagen roze - genoegen nemen met de witte trui voor beste jongere. „Ik zou liegen als ik zeg dat ik niet te leurgesteld ben nu ik de roze trui kwijt ben. Maar ik ga van plek één naar twee en heb nog altijd de witte trui. Dat is zo slecht nog niet." Pas op de laatste be klimming in etap pe dertien breekt Jungels en moet hij de groep met favo rieten met zijn naaste belager Ama dor laten gaan. De uiteindelijke rit winnaar Mikel Nie- ve (Sky) rijdt daar weer voor en is dan al weggespron gen uit een grote groep vluchters. Jungels: „Iedereen wist dat het van daag heel zwaar zou worden. Maar zelfs op de voor laatste klim kon ik het tempo van Astana volgen. Op de laatste berg moest ik passen. Met mijn ploeg maat Brambilla hebben we het nog geprobeerd in de af daling. We hebben gevochten tot het einde." Op de streep bleek dat Amador 50 tel len bij elkaar heeft gesprokkeld en zo komt een einde aan, zoals Jungels zelf zegt, 'de drie mooiste dagen uit mijn carrière'. Op het moment dat Tom Dumoulin capituleerde in deze Giro, stond zijn evenknie uit Luxemburg op. In navolging van Dumoulin in de Vuelta vorig jaar heeft Jungels zichzelf in deze Ronde van Italië ontdekt als ronde renner. „Ik had voor vandaag een beetje schrik. Heel de dag draaien en keren en met die afdalingen erbij. Dan weet je dat ze het gaan proberen, maar ik zat er gewoon goed bij", zegt hij. „Nog niemand kan echt het ver schil maken. Volgens mij is het rede lijk aan elkaar gewaagd De rest is ook sterk en ik kon ze volgen." Nibali probeert in de finale drie keer weg te komen uit de groep met favorieten, maar slaagt niet. Kruijs- wijk: „Nibali was sterk vandaag. Hij kan aanvallen, maar doortrekken houdt hij ook niet vol. Dan moet ik even alles op alles zetten om in het wiel te geraken. De volgende etappe (vandaag, red) ga je minder dat vinni ge werk zien. Lange beklimmingen, breder en overzichtelijker. Vorig jaar reed ik goed op die dagen. Als je een keer aankomst bergop hebt of zon dag in de klimtijdrit, dan ga je echt zien wie de sterkste zijn." Ploegleider Addy Engels is na de eerste bergrit overtuigd dat Kruijs wijk bij de besten in hoort. „Ik denk niet dat Steven onderdoet voor Niba li. Het zal van de dagen afhangen wat er gebeurt. Nibali kan een dag beter zijn, maar Kruijswijk ook. We hebben vandaag gezegd bij de laatste klim: als het erin zit, ga maar. Maar als Steven het gevoel heeft dat hij be ter kan blijven zitten, moet hij dat doen. Hij moet zijn instinct volgen." Dus misschien houdt 'il gatto' zich dit weekeinde nog wel even schuil. „Dan houden we dat zo tot het laatste weekeinde. En dan spring ik eruit", zegt Kruijswijk daar zelf over. Bij zijn twaalfde poging om 'Rio' te halen op het koningsnummer was het gisteravond eindelijk raak. Toen Verschuren in het Aquatics Centre had aangetikt was de Amsterdammer zo opge lucht dat hij onder de limiet was gebleven, dat-ie niet eens in de ga ten had dat er een '2' achter zijn naam stond. Zilver dus. Het is voor het eerst in tien jaar dat een Nederlander weer een medaille pakt op de 100 vrij. In 2006 was Pieter van den Hoogenband goed voor brons. „Yes de limiet gehaald", was de eerste reactie van Verschuren. „Ik had er een paar pogingen voor no dig, maar ik ben zo blij dat het is gelukt", zei de man die twee da gen eerder Europees kampioen werd op de 200 vrij. Met zijn tijd van 48,32 dook Verschuren vijf tien honderdsten onder de limiet. De Italiaan Luca Dotto won goud in 48,25. Machtige eindsprint Het is algemeen bekend dat Ver schuren op de 100 vrij redelijk rus tig opent om vervolgens op de te- rugbaan zijn inhaalrace in te zet ten. Maar wat hij gisteravond in het Londense zwempaleis liet zien, getuigt toch wel van grote klasse. Verschuren keerde in de fi nale als allerlaatste. Een machtige eindsprint bracht hem op de plek waar hij zo graag zijn kunsten wil vertonen op deze afstand: de Olympische Spelen. Verschuren heeft al jaren een haat-liefdeverhouding met de 100 meter vrije slag. Vier jaar geleden stak hij - in hetzelfde bad als gis teravond - boven zichzelf uit. Het verhaal is bekend: het scheelde een gemillimeterd haartje of hij had een bronzen olympische me daille veroverd. Het verschil tus sen de vijfde plek van de Amster dammer (in 47,88 en de derde plaats was slechts acht honderd sten. Bekoelde liefde Na Londen 2012 bekoelde de lief de tussen Verschuren en de 100 vrij. Op de WK van 2013 en de EK van 2014 haalde hij de finale niet. Terwijl de buitenwereld openlijk Ik had er een paar pogingen voor nodig, maar ik ben zo blij dat het is gelukt twijfelde aan zijn kwaliteiten op het koningsnummer behield Ver schuren samen met zijn coach Martin Truijens het vertrouwen. Het moest en zou er eens uitko men. In april 2015 kreeg Verschu ren eindelijk die bevestiging. Hij zwom naar een ijzersterke tijd van 48,25 op de Eindhovense Swim Cup. Een tijd die gisteren toevallig goed was voor EK-goud. Maar op de WK vorig jaar in Ka zan zat er opnieuw geen finale plaats in. In het hem zo goed gezinde wa ter in Londen lukte het nu einde lijk wel. Een finaleplaats, zilver én de limiet. Als kroon op het werk veroverde Verschuren later op de avond ook nog goud met de ge mengde estafetteploeg. Een 'hap py end' dat nu een vervolg moet krijgen in Rio. hadden. Dat gevoel kwam pas in de derde set." Guidetti loofde na afloop voor al het collectief bij Oranje en ver wees naar het verhaal van De drie musketiers. De speelsters gebrui ken in Tokio voor de wedstrijd hun motto om zich op te pep pen. Eén voor allen, allen voor één, is de strijdkreet. „Wij zijn al leen niet drie musketiers, maar veertien", zei topscoorster Lonne- ke Sloetjes gisteren. Het zijn in de teamsport vaak de reserves die de kracht van een team bepalen. Dat zit bij de vol leybalsters wel goed. Aals ze erin moeten, dan staan ze er, zo bleek in Tokio. Onder anderen Quinta Steenbergen vervangt al vanaf het tweede duel zeer gedegen de geblesseerde en voor de ploeg zo belangrijke Robin de Kruijf. En Celeste Plak was zowel in de eer ste als tweede set tegen Italië van cruciaal belang met haar vernieti gende service. Plak verwoordde gisteren waar om zij en haar ploeggenotes het nog niet over 'Rio' wilden heb ben. „We zijn hier om te volley ballen en niet om te rekenen." Zo lang Nederland nog niet echt zeker is van een plaats bij de top vier, wordt er niet naar de Spelen gekeken. Dijkema: „Maar natuur lijk laten we ons deze kans niet meer door de neus boren, kom op zeg!" UITSLAGEN zaterdag 21 mei 2016 lone* Si Dl nog verscholen —Steven Kruijswijk Het olympisch zwembad in Lon den brengt het beste in Sebasti- aan Verschuren naar boven. Na de Europese titel op de 200 me ter, sloeg hij gisteravond een dubbelslag op de 100 vrij: EK-zil- ver plus het felbegeerde olympi sche ticket. Natasja Weber Londen Sebastiaan Verschuren De volleybalsters vieren feest na de winst op Italië, foto epa TENNIS Parijs (Fra). Roland Garros, kwalificaties. Mannen, derde ronde: De Schepper (Fra) - Sijs- ling (Ned) 6-3 6-2. Loting hoofdtoernooi, belangrijkste partijen. Mannen, eerste ronde: Djokovic (Ser/1) - Lu Yen-hsun (Tai), Murray (GBr/2) - qualifier, Wa- wrinka (Zwi/3) - Rosol (Tsj), Nadal (Spa/4) - Groth (Aus), Nishikori (Jap/5) - Bolelli (Ita), Tsonga (Fra/6) - qualifier, De Bakker (Ned) - Garcia-Lopez (Spa), Haase (Ned) - Sock (VSt/23). Vrouwen, eerste ronde: Serena Williams (VSt/1) - Rybarikova (Slw), Agnieszka Radwan- ska (Pol/2) - Jovanovski (Ser), Kerber (Dui/3) - Bertens (Ned), Muguruza (Spa/4) - Schmiedlo- va (Slw), Azarenka (WRu/5) - Knapp (Ita), Halep (Roe/6) - Hibino (Jap). Neurenberg (Dui). Vrouwen. Halve finales: Bertens (Ned) - Gorges (Dui) 3-6 6-4 7-6, Duque-Marino - Beek (Dui/3) 7-5 6-1. Kurume (Jap). Vrouwen. Kwartfinales: Okamura (Jap) - De Vroome (Ned/6) 4-6 6-3 7-5. VOETBAL Play-offs Europees voetbal, finale. Morgen, 14.30 uur: FC Utrecht - Heracles Alme lo (eerste duel: 1-1). Play-offs promotie/degradatie, finales. Morgen, 12.30 uur: De Graafschap - Go Ahead Eagles (eerste duel: 1-4). 16.45 uur: Willem II - NAC Breda (eerste duel: 1-2). WIELRENNEN Ronde van Italië, UCI World Tour. Dertiende etappe, Palmanova - Cividale del Friuli: 1. Nieve (Spa) 170 km in 4.31.49, 2. Viscon ti (Ita) op 0.43,3. Nibali (Ita) 1.17,4. Valverde (Spa), 5. Majka (Pol), 6. Denifl (Oos), 7. Kruijs wijk (Ned), 8. Uran (Col), 9. Montaguti (Ita), 10. Pozzovivo (Ita). Afgestapt: Hofland. Algemeen klassement: 1. Amador 54.05.50, 2. Jungels 0.26, 3. Nibali 0.41, 4. Valverde 0.43, 5. Kruijswijk, 6. Majka 1.37,7. Zakarin (Rus) 2.01, 8. Chaves (Col) 2.19, 9. Uran 2.48,10. Fug- Isang (Den) 3.15, 51. Tankink 58.17, 113. Keizer 1.47.23,116. Van Emden 1.48.38,123. Castelijns 1.54.15,131. Ligt- hart 1.58.24,149. Tjallingii 2.09.45,151. Stamsnij- der 2.10.23,167. Timmer 2.24.51.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35