R Fluwelen doekje voor een seizoen bloeden 30 SJOERD MOSSOU Er bestaan in het betaalde voetbal geen intensere wedstrijden dan de play-off-finales om promotie en degradatie. VOETBAL PLAY-OFFS A Column Sorry hoor, ik wilde eigenlijk een mooi afgerond stukje schrijven, maar ik ben in de war door alle gek kigheid rondom FC Twente. Daarom, na de ze krankzinnige week: tien rare dingen om twee keer over na te denken. 1 Dus als ik het allemaal goed begrijp, wil de de KNVB een club straffen wegens sjoe melen met de reglementen, en toen is het maar gaan sjoemelen met de reglementen. 2 FC Twente, de club die sjoemelen met de reglementen tot een kunst verhief, verwijt de KNVB nu dat er is gesjoemeld met de re glementen. Sterker nog: het is daar erg boos en verontwaardigd over. 3 Dus eerst was er onbegrip over een straf die eigenlijk niet bestond, maar het kort ge ding dat Twente nu aanspant, gaat weer over een straf die juist wél bestaat. Maar is FC Twente nu onreglementair gematst, of is het juist reglementair genaaid? 4 Een club die een jaar lang zo'n beetje al les verliest en stijf onderaan eindigt (Cam- buur) heeft een grotere kans om volgend seizoen eredivisie te spelen dan VW, de club die tweede is ge worden in de Jupiler League. Tien rare dingen om twee keer over na te denken 5 Morgen rond half drie is De Graafschap waar schijnlijk gedegradeerd, maar de kans is niet on denkbeeldig dat het rond half zeven juist weer veilig is. 6 Wacht heel even, men sen. Dus in de Jupiler League kun je beter der de worden dan tweede, want als nummer drie kom je in het play-off- schema uit tegen Willem II, die in de huidi ge situatie hartstikke veilig zijn. (Leest u dit zinnetje gerust nog een keer). 7 Vrij naar Johan Cruijff dan maar: „Van Willem II kun je niet winnen, maar je kunt wel van ze verliezen." 8 Dus FC Twente wil niet naar de Jupiler League en de Jupiler League wil FC Twente weer niet, want die vinden FC Twente veel te goed voor de Jupiler League. Ehm, is de Tweede Bundesliga dan misschien een op tie, of kan dat alleen als er met de reglemen ten wordt gesjoemeld? 9 Vragen, vragen, vragen. Vanuit Leeuwar den hebben we nog vrij weinig gehoord, maar wordt daar eigenlijk rekening gehou den met een huldiging? Is het bordes van het stadhuis gereserveerd? En mogen de supporters van Cambuur gewoon een kaart je kopen voor de wedstrijden van Willem II en De Graafschap of moeten ze dan ver plicht in het uitvak? 10 Als FC Twente die licentie voor de Jupi ler League per se niet wil hebben, dan kun nen ze hem misschien aan AGOW, FC Haarlem, RBC of FC Wageningen geven. Wel zo sympathiek. Twente legt zaak voor aan rechter FIFA wil Duitse official schorsen Het was compleet pa niek. Mensen om me heen huilden let terlijk van de stress. Dan weer stonden duizenden suppor ters schreeuwend en gillend op de banken, wanhopig zin gend van je 'hé, hé, hé hup NAC', brul lend vanuit de toppen van hun tenen. Dan weer viel iedereen compleet stil. Nagelbijtend. Biddend. Smekend. Vloekend. Bij Limburgse corners durf den mijn vrienden en ik amper te kij ken. Bij de ï-r van Dirk Marcellis maak ten we een uitzinnig, absurd dansje, waarbij ik half struikelde over de stoel tjes, nog altijd in een staat van blinde paniek. NAC - Roda JC, gespeeld op 31 mei 20t5 in het Rat Verleghstadion, is de spannendste voetbalwedstrijd waar ik ooit bij was. Spannender dan de WK-finale van 2oro. Spannender dan De Graafschap - Ajax onlangs. Span nender dan de Champions League-fi nale tussen Chelsea en Manchester United in 2008. Deels kwam dat voort uit persoonlij ke betrokkenheid, uiteraard, maar toch: er bestaan in het Nederlandse be taalde voetbal geen meeslepender, in tensere wedstrijden dan de finales om promotie en degradatie. In het bijzon der de tweede, allesbeslissende wed strijd: een garantie voor de meest on waarschijnlijke ontknopingen en ver halen. Nieuwe dimensie Deze keer met de soap van FC Twente er ook nog bovenop; bij voorbaat al goed voor een absurde nieuwe dimen sie, omdat Willem II in feite veilig is, maar ook weer niet helemaal. Het leek wel een horrorfilm. Verschrikkelijk Maar nog los daarvan: sensatie is nage noeg altijd verzekerd. SC Cambuur - Roda JC in 2009, na strafschoppen. Sparta - Excelsior in 2010, met onverge telijke hoofdrollen voor Aad de Mos en Guyon Fernandez. Roda JC - Sparta in 2023, met die vrije trap van Mark-Jan Fledderus in de laatste seconde. NAC - Roda JC vorig jaar. En morgen: De Graafschap - Go Ahead Eagles en Wil lem II - NAC. Intens drama op een mooie zomerdag. In deze categorie wedstrijden is niets wat het lijkt. Op papier zijn het 'Europese wed strijden', uitdoelpunten tellen dubbel over twee duels, maar er is een cruciaal verschil. In een Europese knock-out- wedstrijd kun je bovenal iets winnen. In het slechtste geval word je uitgescha keld. Balen, nondeju, weg mooie droom. Maar ook: volgend seizoen be ter. Veel extremer Bij duels om promotie en degradatie is die druk nog veel extremer. Bovenal kun je namelijk alles verliezen. Degra deren is een ramp voor de hele club, van de voorzitter tot de secretaresse, van supporters tot de trainer. Niet pro moveren kan voor veel clubs een net zo groot drama zijn. Het maakt deze wedstrijden tot gevechten op leven en dood, op zijn minst in figuurlijke zin. Een wedstrijd niet mogen verliezen is iets wezenlijk anders dan een wed strijd kunnen winnen. Juist die psycho logie zit in alle gaten en kieren van de ze wedstrijden. Elke fout, elke tegen- goal kan fataal zijn. De eerste wedstrijd uit met 0-1 winnen, biedt geen enkele garantie, want ook dan geldt: één ver dwaalde dwarrelbal en alles is weer an ders. Plots wordt iedereen weer bevan gen door spanning. Plots zindert het weer op de tribunes. Overal weer klinkt een zucht van: het zal toch niet? Je zou kunnen zeggen: het heeft alle- „Senk you!", riep Louis van Gaal, dinsdagavond laat, vlakbij de mid dencirkel van Old Trafford, met een microfoon stevig in de rechter hand. „Bedankt voor jullie onwaar schijnlijke steun dit seizoen. Hoe de dingen ook liepen; jullie heb ben ons nooit laten vallen." Zijn speech richting de aanhang van United, vlak na de laatste com petitiewedstrijd tegen Bourne mouth (3-1 winst), het was in veel opzichten weer typisch Van Gaal. Hij brulde weer net iets te hard. Het Engels, ach, dat kent u zo on derhand. De handgebaren: hoekig en theatraal. Maar toch was dit niet helemaal de Van Gaal die we allemaal ken nen. Hier stond geen compromis loze winnaar, met ogenschijnlijk alles onder controle. In de woor den van Van Gaal sprak óók ver ontschuldiging. In zekere zin was het een verkapt excuus aan het pu bliek op Old Trafford, dat dit sei zoen al zo vaak werd teleurge steld. Vanavond tegen Crystal Palace kan hij alsnog een prijs winnen, de historische FA Cup nog wel, en in dat geval zal alles voor even weer anders zijn. Van Gaal neemt prijzen doorgaans niet heel be scheiden in ontvangst. Glorieus zal hij langs de rangen lopen op zaterdag 21 mei 2016 In de war VOETBAL FC Twente stapt naar de rechter om gedwongen degradatie naar de Jupiler Lea gue te voorko men. „De toe komst van de club wordt met dit besluit om zeep geholpen", zei bestuurder Jan Schutrups. Het kort geding staat los van het beroep dat FC Twente wil indie nen bij de licen tiecommissie van de KNVB te gen de voorge nomen straf. VOETBAL Als het aan de ethische commis sie van de FIFA ligt, wordt Wolf gang Niersbach voor twee jaar geschorst. De oud-voorzitter van de Duitse voetbalbond zou betrokken zijn bij omkoping rond het binnenhalen van het WK in 2006. Niers bach, die eind vo rig jaar zijn func tie neerlegde, was vice-voorzit- ter van het orga nisatiecomité. ■c o s. Blinde paniek Sjoerd Mossou Breda —Trainer Aad de Mos van Sparta na de degradatie in 2010, door een late gelijk maker van Excelsior. Een hoofdprijs is het natuurlijk altijd, de historische FA Cup, maar tegelijk biedt het hooguit een doekje voor het bloeden. Louis van Gaal strijdt vanavond in Londen voor een vleugje glans op zijn dienstverband bij Manchester United. Sjoerd Mossou Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30