Monument verdronken dorpen gered Protestbrief van provincies tegen Vlaamse tolheffing 2 NI MAIKEL HARTE AMSTERDAM WEER CRIMINEELSTE 6EMEENTE Column Het is eindexamenperiode, dat wordt door velen ge zien als een stressvolle pe riode. Zo kijk ik er echter niet op terug. Ik vond het examenjaar heerlijk, al was het maar omdat je veel va kantie had. Bovendien stond ik er na alle tentamens best riant voor en laat ik maar eerlijk zijn: ik hoef de niet zo nodig te slagen met ho ge cijfers. Ik ging liever werken of leuke dingen doen. Mijn examen periode verliep dan ook relaxed. Te relaxed, want op een ochtend stond mijn moeder aan de rand van mijn bed: „Maikel, je moet d'r uut, school belt waar je zit, het is eindexamen Frans!" Ik ben als een idioot uit bed ge sprongen, ongewassen op m'n fiets gestapt en de examenzaal bin nengerend. Gelukkig kreeg ik mijn examen af, maar toen ik bui ten kwam lag mijn fiets niet meer op het grasveld waar ik hem had neergegooid. Ik ging zoeken en vond hem in de fietsenstalling. Opgelucht haalde ik adem, hier was ik goed mee weggekomen. Totdat ik hem uit het rek wilde trekken, mijn fiets stond op slot. En ik had hem niet op slot gezet. De conciërge wees mij door naar meneer Van Kampen. Me neer Van Kampen?! De conrector op het Petrus Hondius Lyceum (te genwoordig De Rede) was ge vreesd. Hij kon je zeer vermanend toespreken en was streng, recht vaardig, maar streng. Mijn hele middelbare schoolpe riode had ik er niet naartoe gemoe ten, want ik was echt een brave leerling. Nooit heb ik problemen gehad, nooit werd ik er uit ge stuurd en het kantoortje van me neer Van Kampen had ik nooit van binnen gezien. Nu, in mijn laatste dagen, ging het toch nog mis. Met knikkende knieën stapte ik bij hem binnen, zei sorry en vroeg met trillende stem: „Mag ik nu mijn fietssleuteltje?" Ik verwachtte een tirade, maar hij zei alleen 'alsjeblieft'. Verder zei hij niets. Helemaal niets. Hij keek me alleen maar aan. Dat is er ger dan een tirade. Nu, in mijn laatste dagen, ging het toch nog mis STELLING TOOS HENK Studie naar betekenis azc Speciale burger Film by the Sea Wadlopen in de Oosterschelde Contact EEN TIP VOOR DE REDACTIE? ZÓ BEREIKT U DE KRANT Dat heeft gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) vrijdag mee gedeeld aan Provinciale Staten. Het Monument voor de Verdron ken Dorpen, ontworpen door de Amsterdamse kunstenares Lydia Schouten, staat sinds 2009 op de zeedijk bij Colijnsplaat. De pro vincie is eigenaar, maar wil af van het gedenkteken, omdat zij vindt dat het beheer en het on derhoud een zaak van de lokale overheid zou moeten zijn. De gemeente Noord-Beveland stond niet te springen om het monument over te nemen en ook waterschap Scheldestromen, dat destijds ontheffing verleende om het monument neer te zet ten, ondernam geen actie voor behoud. Journalist en politicus Kees Sla ger, die als eerste pleitte voor een gedenkteken voor de Zeeuw se dorpen die in de loop der tijd in de golven zijn verdwenen, zei twee maanden geleden zelfs dat wat hem betreft het hele monu ment in de Oosterschelde mag worden gekieperd. Het Watersnoodmuseum is nu in het gat gesprongen. Het monu- Watersnoodmuseum neemt beheer over, past in ontwikkeling tot nationaal kenniscentrum voor waterveiligheid ment blijft bij Colijnsplaat. Het Watersnoodmuseum wil daar in formatieborden neerzetten om te verwijzen naar de locatie in Ouwerkerk en vice versa. De overname past in het beleid om het Watersnoodmuseum uit te bouwen tot nationaal kenniscen trum over waterveiligheid. De bedoeling is dan ook meer aan dacht te besteden aan verdron ken dorpen. Het initiatief komt van Zee land. Weyts kondigde afgelopen weekeinde aan te willen begin nen met proefprojecten en stu dies naar een kilometerhefïmg voor personenauto's. In april werd in België al een kilometer- heffing voor vrachtverkeer inge voerd. Gedeputeerde Harry van der Maas noemt het plan van Weyts 'ronduit slecht'. „Slecht voor ons beider economie en slecht voor de werkgelegenheid. Bewoners van de grensstreek gaan regelma tig op bezoek bij onze zuiderbu ren, maar dat wordt een stuk minder aantrekkelijk als Vlaande ren deze heffing invoert. Win kels, tankstations en horecagele genheden zullen minder klandi zie krijgen. Ook werken over de grens wordt minder lonend." De provincie werkt juist aan een verbetering van de verbin dingen met België, onder meer door de verbreding van de Sloe- Het kan toch niet zo zijn dat Vlaanderen een nieuwe grens opwerpt en de Tractaatweg. Van der Maas: „Dan kan het toch niet zo zijn dat Vlaanderen een nieuwe grens opwerpt in de vorm van ki lometerheffing?" De drie Nederlandse provin cies twijfelen aan het effect van de onlangs ingevoerde tolheffing op het vrachtverkeer. „Er ont staan juist aan Nederlandse kant nieuwe files omdat het vrachtver keer kiest voor de zogenaamd goedkopere routes." Dat wordt al leen nog maar erger als België zou besluiten om ook tol te gaan heffen op buitenlandse personen auto's. zaterdag 21 mei 2016 Eindexamen Misdaadcijfers maken mij niet bij Reageer op pzc.nl Flitspalen dragen bij aan de verkeersveiligheid 588 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS WE ARE THE CHAN1PIONJS... MIDDELBURG Studenten van de Universi teit van Amsterdam doen van 30 mei tot en met 3 juni onderzoek naar de beteke nis van het asielzoekerscen trum in Middelburg. Zij wil len weten hoe inwoners aankijken tegen het azc en asielzoekers in hun gemeen te. Ze zullen vragenlijsten en interviews afnemen met bewoners in de leeftijd van 16 tot 90 jaar die via een steekproef zijn gekozen. VLISSINGEN Chef-kok Edwin Vinke van het Zeeuws-Vlaamse ster renrestaurant De Kromme Watergang heeft de 'Zilt' Burger ontwikkeld voor Film by the Sea. Het duur zaam vervaardigde gerecht, gemaakt van kabeljauwbuik en varkensnek, komt op de kaart van het CineCafé. De burger wordt dinsdag 7 juni gepresenteerdtijdens de Amuse. YERSEKE Natuurmonumenten houdt 29 mei en 5 juni een excur sie naar de Slipperplaat, vanuit Yerseke. Om 14.30 vertrekt het voormalig kok kelschip YE100 naar de eni ge toegankelijke zandplaat in de Oosterschelde. Onder leiding van een gids wordt hier kennisgemaakt met wieren en anemonen en het bodemleven in de Ooster schelde. Tweeëneenhalf uur later komt de boot te rug aan op het vertrekpunt, Meerpaalweg 20. Vooraf aanmelden is verplicht en kan via www.nm.nl/agenda. Heeft u een tip voor de redactie? Mail dan naar redactie@pzc.nl of bel 088-0130200. In het colofon op pagina 26 vindt u alle contactgege vens van de PZC. Het Watersnoodsmuseum in Ouwerkerk neemt het beheer over van het Monument voor de Verdronken Dorpen. Ernst Jan Rozendaal Colijnsplaat Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hebben een felle brief geschreven aan de Vlaamse mi nister Ben Weyts om te protes teren tegen zijn plannen voor een kilometerheffing op perso nenauto's. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2