T af eltje-dek-je van Jumbo en Albert Heijn SoLmait Tours Spanje en Kroatië! E 23 Persoonlijk pensioenpotje 'interessant' U pensioenen First CLass Bussen Er is een jaar op gestu deerd, maar nu is het duidelijk: het is moge lijk om werkenden te laten spa ren voor een persoonlijk pen sioenpotje en tegelijk de beleg gingsrisico's collectief te delen. Of dit ook gaat gebeuren is nog onzeker. De Sociaal-Econo mische Raad wil er nog geen oordeel over geven, maar noemt het 'een heel interessan te variant'. Voor pensioendeel nemers is het voordeel van per soonlijke potjes dat ze precies kunnen zien hoeveel pensioen ze opbouwen. En tegelijk hoe ven ze niet zelf te beleggen en grote risico's alleen te dragen. Toch is de polder er nog niet uit of dit het toekomstige pen sioenstelsel moet worden. De vakbonden en werkgevers gaan eerst met hun achterban praten. Op het Binnenhof wordt ver wacht dat een nieuw kabinet werk zal maken van een nieuw stelsel, na de verkiezingen van maart 2017 dus. Met hun webwinkels en bezorgser- vices lokken supers steeds meer bedrijven als klant. Groothandels en maaltijdbezorgers kunnen hun borst natmaken. Met een paar muisklikken be stellen medewerkers van de twee honderd kinderdagverblijven van de Korein Groep voortaan een he le werkvoorraad brood, beleg en melk bij Jumbo. De supermarktketen heeft voor de Eindhovense kinderopvang- groep online speciale bestellijsten aangemaakt. Zakjes chips staan daar niet op. Wel grootverpakkin gen diksap, fruit en rozijntjes. En professionele schoonmaakmidde len. Jumbo lanceert deze week voor zakelijke klanten een aparte onli ne bestelapp en -site. Zorginstel lingen, sportverenigingen en kan toren kunnen hun boodschappen voortaan achteraf betalen. De Brabantse supermarktketen is niet de enige die op het vinken touw zit. Ook voor Albert Heijn zijn zorginstellingen en kantoren een groeiende doelgroep, beves tigt een woordvoerster. Het assor timent is daarop aangepast. Zo heeft de Zaanse super specia le borrelboxen geïntroduceerd, en bijvoorbeeld grootverpakkingen koffiecreamer. Bij hoeveel bedrijven de groot ste supermarktketen wekelijks de boodschappen bezorgt, wil de woordvoerster uit concurrentie- overwegingen niet zeggen. Directeur Marcel van Aalst van kennisinstituut voor de levens middelensector EFMI schat dat ze ker een kwart van AH's online om zet van bedrijven afkomstig is. Per jaar gaat het dan al om tientallen miljoenen euro's. Er is de supers veel aan gelegen om die klanten binnen te halen, zegt Van Aalst. „De totale omzet van de Nederlandse supermark ten is al jaren vrij stabiel, er zit weinig groei meer in. Tegelijker tijd snoepen nieuwkomers als Hel- loFresh marktaandeel af." Daarmee ontpoppen ze zich tot concurrenten voor groothandels als Makro, Sligro en DeliXL. Ook qua prijs, zegt Van Aalst. „De tijd dat particulieren in de rij stonden om een Makropasje te lenen van ondernemers is voorbij. De prij zen van supermarkten zijn sterk gedaald, de groothandel is niet meer voordeliger." Supermarkten kijken ook steeds nadrukkelijker naar ouderen. Zo wil Albert Heijn 'meer doen met maaltijden voor ouderen'. Oude- Prijzen van supers zijn sterk gedaald, de groothandel is niet meer voordeliger ren die moeilijk ter been zijn, kun nen op Ah.nl kiezen uit een be hoorlijk assortiment diepvrie smaaltijden, variërend van sukade- lapjes met stoofperen tot rode biet met draadjesvlees. De leveranciers van 'tafel- tje-dek-je'-maaltijden merken dat de concurrentie toeneemt, zegt Bas Lammertink van Apetito, dat warme en 'vriesverse' maaltijden bij ouderen thuisbezorgt en de ca tering verzorgt bij zorginstellin gen. „Het houdt ons scherp. Maar wij hebben het voordeel van de ja renlange ervaring. Daardoor ken nen we de behoeftes en wensen van ouderen als geen ander." Saillant detail: als de kortingen doorgaan, voelen gepensioneer den dat in hun portemonnee rond de Tweede Kamerverkiezin gen van maart 2017. Geen fijn idee voor regeringspartijen VVD en PvdA. Ondertussen blijft het onrustig in pensioenland. Door de lage rente, hebben fondsen hun finan ciële positie steeds verder zien verslechteren. Fondsen moeten veel meer geld in kas hebben om aan hun verplichtingen te kun nen voldoen. Fondsen lopen ook nog extra ri sico's als de aandelenbeurzen on deruit gaan. Het vermogen van 183 pensioen fondsen was vorig jaar minder dan vereist en daarom moesten ze een herstelplan opstellen. De meeste fondsen proberen geld binnen te halen door meer beleg gingsrisico's te nemen. Maar dat vergroot weer de kans op tegen vallers. Als de fondsen de financiële po sitie de komende jaren niet verbe teren dreigen vanaf 2020 nieuwe kortingen. SER Gisteren presenteerde de Sociaal- Economische Raad (SER) ook een alternatief plan voor het hui dige pensioenstelsel (zie kader). Dat zal de huidige problemen echter niet oplossen. De hervor ming van het pensioenstelsel is bovendien niet gratis. Als er wordt afgestapt van het systeem waarbij jongeren bijdragen aan het pensioen van ouderen, kan dat tot wel 100 miljard euro kos ten. Die pijn dreigt vooral bij de huidige veertigers terecht te ko men. Een nieuw kabinet zal daar iets op moeten verzinnen. Zij verliezen gemiddeld 5 euro per maand. Ook bouwen 1,6 mil joen werkenden minder pen sioen op. Beste prijs, goede reis! Extra comfortabel, slechts 3 brede stoelen naast elkaar 10 dgn Spanje, HP al v.a. €199,- p.p. incl. Royal Class bus. Meerprijs First Class slechts 35,- p.p Meer aanbiedingen: www.solmar.nl 0495-588740 zaterdag 21 mei 2016 Groothandels en maaltijdbezor gers krijgen er serieuze concur renten bij. Jumbo en AH ontdek ken een gat in de markt. Annemieke van Dongen Veghel Marcel van Aalst, directeur EFMI 27 fondsen Verloskundigen en kappers mogelijk gekort, politiemensen en ver pleegsters ontspringen voorlopig de dans. fotos anp, hollandse hoogte Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23