Knus en dorps Ten Boer is het veiligst 17 MISDAADMETER 2016 t tweakers Maastricht staat alweer voor het derde jaar stabiel op plaats twee in de Misdaadmeter, die het AD jaarlijks samenstelt. Een dorpje in Groningen is het veiligst. Al groeit de misdaad op het platteland ook. In een kwart van alle gemeenten in Nederland steeg de criminaliteit. f aten we realistisch B| zijn, Luik is vlakbij, Aken is vlakbij, Has- selt is vlakbij. Daar mag niks en hier mag alles. We moeten wiet legali seren, zorgen voor fatsoenlijke cof feeshops, buitenlanders weren en de grenzen dichtgooien." We zijn nog maar net in Maas tricht en de oplossing voor het probleem dat iedereen hier kent, de drugsrunners - mannetjes die buitenlandse bezoekers van 'het spul' voorzien - is gegeven. De Maastrichtse ober Jo Hensen te kent ervoor. Alleen dat laatste, die grenzen dicht, dat gaat hij natuur lijk nooit voor elkaar krijgen. Maastricht worstelt er al decen nia mee: de aanpak van drugs. Zes jaar geleden stond de stad nog niet eens in de top-to van de Mis daadmeter. Toch waren bij de 'drugsboten' Mississippi en Smo ky aan de kade van het Bosch- straatkwartier de rijen drugstoeris ten al zo lang 'dat je amper je kin deren op straat liet spelen'. Alle coffeeshops in de stad liepen trou wens als een tierelier. „Elke bezoe ker uit het buitenland wist: die coffeeshops komen we in", zegt Jo Smeets, oud-portier, nu raadslid van lokale Partij Veilig Maastricht (PVM). „Vanaf 2012, toen Maas tricht het ingezetenencriterium in voerde, dat je in Nederland moet wonen om coffeeshops in te mo gen, kwamen de drugsrunners hier met bussen tegelijk naartoe. Om alle buitenlandse klanten aan te spreken, om ze van wiet te voor zien. Of zwaarder spul." Hoewel ook in Maastricht veel van de misdaadcijfers dalen, houdt de stad de dalende tred van de rest van Nederland niet bij. En niet alle cijfers dalen: diefstal uit garages, diefstal van motorvoertui gen, overvallen... Nare vormen van criminaliteit die toenamen in 2015 in Maastricht. Stephan Korsten van coffeeshop Mississippi rijdt voorbij. Zijn busi ness is geslonken sinds hij buiten landers moet weren, maar de mooie auto onder zijn kont ver raadt dat er nog best van te leven valt. „Drugsrunners, dat waren ge woon Marokkanen", zegt hij. „Nu doet onze eigen jeugd het ook. Via whatsapp, op een brommertje. Als ze een paar keer per dag een tien tje pakken op een zakje, is dat voor hen veel geld. Niet hier, maar in andere wijken. Hier zit de poli tie er bóvenop, om te laten zien dat het beleid werkt." Carol Berghmans is het eens met raadslid Smeets. De 51-jarige afgekeurde ex-horecabaas maakt er zijn levenswerk van de overlast in het Boschstraatkwartier aan te pakken met buurtnetwerk BBoost. Pissende drugstoeristen in alle steegjes en poortjes in zijn wijkje, hij en zijn wijkgenoten wa ren het zo'n acht jaar geleden meer dan zat. In groepjes 'met hond en zak lamp' de buurt inspecteren, bij al les de politie waarschuwen het hielp allemaal een beetje. „We steunden vooral onze burgemees ter van toen, Gerd Leers, en zijn plan voor die grote drive-incoffees- hops buiten de stad", zegt Bergh mans. „Maar die kwamen er nooit. België maakte bezwaar." Leefbaarder, noemt Berghmans zijn buurt nu. „Want daar hebben we keihard aan gewerkt. Jeu de boulesbaantje aangelegd waar eerst drugsgebruikers rondhingen, dat soort dingen." Tegelijkertijd, zegt Berghmans, is de criminali teit toegenomen. „Alleen minder zichtbaar." De moord op studente Rianne Brouwer in 2014, door de Belgische junk Djeylan P., heeft dat gevoel in Maastricht versterkt. Iedereen kent de zaak. Dat ingezetenencriterium moet van de baan, vindt Jo Smeets. Hij zegt dat een kleine meerderheid van de gemeenteraad voor afschaf fing is. Maar dat burgemeester An nemarie Penn haar poot stijf zal houden. Smeets: „Zij zal zeggen: de overlast is toch minder." Annemarie Penn: „Dat het aan tal overvallen is gestegen van 13 naar 29 in Maastricht komt vooral door één man die er acht pleegde. En die zit nu vast." Maastricht op nummer twee? Penn doet er niks aan af. „Bijna alle misdaadcijfers dalen in Maastricht. Maar dat is in heel Nederland zo. Dus zo blijven we toch op twee." Penn heeft zelf ook cijfers, van haar eigen politiekorps. Wat haar deugd doet: het aantal meldingen van drugshandel daalt. Dus het in gezetenencriterium blijft. „Natuur lijk: als je drugsoverlast uit het centrum wegduwt, verplaatst het zich. Dit is een kwestie van de lan ge adem." Jeroen de Vreede Ten Boer Burgemeester André van de Na- dort is blij. „Dat we een veilige gemeente zijn wist ik, maar de veiligste van het land zijn, is erg leuk om te horen. We zijn een kleine plattelandsgemeen te. Dat helpt heel erg, maar toch: we doen er ook veel aan. De wijka gent woont in de gemeente en is erg betrokken bij de gemeenschap. Die gemeenschap is hecht in de ge meente Ten Boer, die met omringende dorpen samen 7.400 in woners telt. Het dorp, dat ook Ten Boer heet, telt 4.500 in woners. Knus, dorps, veilig. Maar het is zo klein, dat de gemeentelijke taken grotendeels zijn uitbe steed aan de stad Groningen. Vijftien ambtenaren zijn er overgebleven en die houden zich bezig met publiekstaken én openbare veiligheid. „Juist omdat het hier zo veilig is, moe ten we inwoners eraan herinne ren om toch alert te zijn. Het heeft zijn charme dat mensen hier nog de achterdeur of de deur van de schuur openlaten, maar eigenlijk kan het niet meer. Daarom houden de ge meente en politie regelmatig de 'witte-voetjesactie': ze gaan de achterdeuren langs en proberen binnen te komen. Lukt dat, dan laat de agent een papieren voe tafdruk achter met de boodschap: loos alarm, maar de vol gende keer kan het een dief zijn. Dat bleek maar weer in 2014. Een rondtrekkende groep inbrekers kwam langs in het dorp en binnen een week tijd waren er zestien in braken. Ongekend veel. „Zo zie je maar hoe snel het kan veranderen. Het is zaak om criminaliteit niet uit te lokken. De oorkonde 'Veiligste gemeente van het jaar' gaat aan de muur. Burge meester Van de Nadort hoopt dat het geen eenmalig succes is. „Dat we veilig zijn, moet wel zo blijven. Het nadeel van de beste zijn: het kan nu alleen maar slechter gaan." zaterdag 21 mei 2016 Bussen vol drugsrunners Victor Schildkamp Maastricht „Dat het aantal overvallen is gestegen van 13 naar 29 in Maastricht, komt vooral door één man die er acht pleegde", zegt burgemeester Annemarie Penn van Maastricht. TWEAKI .NET WA GEKEKE HET GUI T VERDER N DAN MMENDE U.P.t Wij stellen technologie op de proef. ai I Ivtf3! 'V 'i*1 Y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17