14 NI Bejaard echtpaar komt om in Hellevoetsluis, ondanks reddingspogingen Dat Rachid el J. zijn gezin mee wilde nemen naar het kalifaat kan het OM niet bewijzen. Wel dat hij zijn broer, jihadstrijder, wilde steunen. FELLE BRAND Dagelijks heeft Rachid el J. (32) uit Huizen in 2014 contact met zijn broertje Soufian, jihadist in Syrië. Via skype en whatsapp. Bijna ob sessief volgt hij het nieuws over de oorlog: bombardeert Assad op plekken waar zijn broer is? „Hij is mijn enige broertje. Ik bekommer de me om hem en ik wilde hem heel graag weer zien", zegt hij nu. Dus maakt Rachid plannen om zijn broer op te zoeken. Hij wil met zijn vrouw en hun baby van 8 maanden met de auto naar Turkije rijden. Een zwarte Mercedes volge laden met spullen voor de reis én voor Soufian. De rugzakken vol batterijen, hoofdlampen, horloges met hoogtemeter, een harddisk met jihadistisch materiaal en uit leg over gevechtstrainingen staan al klaar. En dan valt de politie hun woning binnen. Rachid en zijn vrouw worden in augustus 2014 opgepakt nadat de AIVD de politie tipt dat het ge zin op het punt staat naar Syrië te vertrekken. Ook een ander gezin uit Huizen, dat zou meereizen, wordt opgepakt. Ze worden be kend als de 'jihadgezinnen' uit 't Gooi. Jonge kinderen Op een persconferentie stelt bur gemeester Hertog van Huizen dat de arrestaties hebben voorkomen dat de zes jonge kinderen van de echtparen zouden zijn meegeno men naar het kalifaat. De vier ouders gaan dagenlang de cel in, hun paspoorten worden afgepakt. De zes kinderen (onder wie een baby van 8 maanden) gaan tijde lijk naar pleeggezinnen. Maanden later blijkt de verden king tegen het tweede gezin niet te kloppen. Dat had geen uitreis plannen. Hun zaak wordt gesepo neerd, openbare excuses van de overheid komen er niet. Rachid stond gisteren als enige van zijn gezin voor de rechter, in Utrecht. Niet voor het voornemen om naar Syrië te gaan, wel voor de steun aan zijn broer. Rachid ontkent niet dat hij en zijn vrouw van plan waren naar Turkije te gaan. Hij zegt dat het voor vakantie was en ze meteen Rachids broer Soufian konden ont moeten. Zelf had hij geen plannen de Syrische grens over te steken, zegt hij. „Mijn broertje was alleen staand, hij vond zingeving in Sy rië. Ik heb een gezin, en dat wil ik niet meenemen naar een plek waar het gevaarlijk is." Emigreren naar een islamitisch land was wel een optie voor de Huizenaar. „Van wege het politieke klimaat voelen we ons niet welkom hier." Dat een deel van de bagage voor Soufian was, ontkent Rachid niet. Op de harddisk stonden behalve documenten voor zijn broer ook films als Ice Age en Tom en Jerry. „Mijn broer gaf in Syrië vooral les aan kinderen. Daar wilde hij die filmpjes voor gebruiken." Maar in het dossier zitten ook fo to's waarop Soufian poseert met kalasjnikovs. En hij appt met zijn broer over een gevecht bij een vliegveld Dat is strafbaar, vindt het OM: het ondersteunen van een IS-strijder is het ondersteu nen van terrorisme. Er worden meerdere vrienden en familiele den van Nederlandse jihadisten voor vervolgd. Afschrikkend Het OM eiste gisteren twintig maanden celstraf, waarvan tien voorwaardelijk, tegen Rachid. Die straf moet afschrikkend werken; er wonen inmiddels zeventig Ne derlandse kinderen met hun ouders in Syrisch strijdgebied. Soufian is omgekomen in Syrië. De dood van zijn broertje en de lo pende rechtszaak hebben een gro te impact op Rachid. „Maar door alles wat er gebeurd is, denken we er nu niet meer aan te verhuizen naar een islamitisch land. We wil len eerst hier ons leven weer op orde krijgen." De rechter doet over twee we ken uitspraak. zaterdag 21 mei 2016 Bij een grote brand in een huis in Helle voetsluis zijn gisterochtend de bewo ners, een echtpaar van 84 jaar, naar alle waarschijnlijkheid omgekomen. Vanwe ge het instortingsgevaar konden hulp diensten de stoffelijke resten gisteren nog niet bergen. Buurtbewoners en hulpdiensten hebben kort na het uitbre ken van de brand nog hun uiterste best gedaan de bewoners te redden, maar die pogingen mochten niet baten. FOTO JOHN BIERT Eis: tien maanden cel voor vader 'jihadgezin' Cyril Rosman Utrecht Rachid el J. illustratie anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14