13 Iedere premier worstelt ermee: wanneer moet je stoppen? De verleiding voor Mark Rutte is groot het nog een keertje te doen, maar de vraag is of het slim is een ondergang te riskeren Sterke troef voor Rutte is dat er na de verkiezingen een coalitie komt met vier of vijf partijen - k J L. Jf DOORGAAN sing neemt of hij doorgaat of niet. Maar volgens een naaste vertrou weling weet iedereen het eigen lijk al lang: Mark doet het nog een keer. Want waarom zou Rutte de premiersbonus niet nog een keer proberen te innen? In 2012 pakte hij tien zetels bonus. Al had dat misschien meer te maken met de tweestrijd met de PvdA dan dat hij een beloning kreeg voor zijn mislukte avontuur met de PW. De electorale waardering van een lijsttrekker omdat hij minis ter-president is, werd de laatste de cennia een aantal keren binnenge haald. PvdA-premier Joop den Uyl won in 1977 tien zetels, maar ver prutste de kabinetsformatie. Lijst trekker Lubbers won negen zetels in 1986. Premier Wim Kok pakte er acht in 1998. Het treurige is dat CDA-pre- mier Balkenende nooit een pre miersbonus incasseerde, maar als lijsttrekker de eerste keer in 2002 meteen veertien zetels pluste. Het risico van nóg een keertje premier willen worden is dat de zaak catastrofaal in de soep kan lo pen, zoals eerder zijn voorgangers Lubbers, Kok en Balkenende over kwam. Dan vliegt de partij in brand en kleeft er weer bloed aan de blauwe blazers. Want geen par tij waar ze elkaar zo goed te lijf kunnen gaan als bij de VVD, zo laat de parlementaire geschiede nis zien. In dat geval wordt de her innering aan het premierschap van Rutte getekend door de misè re van die laatste dramatische ver wikkelingen. De historicus Rutte weet dat als geen ander. In Nederland lijkt niemand ooit de goede beslissing te kunnen ne men. De laatste drie premiers kre gen drama voorgeschoteld. Lub bers wees zijn opvolger aan in het begin van zijn derde termijn in 1989: dat moest Brinkman wor den. Er ontstond spanning tussen de twee CDA'ers en de kiezer ver trouwde het niet meer. Het CDA verloor twintig zetels. Op het eerste oog leek PvdA-pre- mier Wim Kok in augustus 2001 na twee termijnen verstandiger te zijn dan Lubbers. Hij nam geen derde termijn, maar wees Ad Mel- kert aan. In september van dat jaar bezweken de Twin Towers, Pim Fortuyn kwam op, de PvdA leed groot verlies en de LPF oogst te. Kok heeft later verklaard dat hij het heel moeilijk vond dat aan te zien. Maar hij had nu eenmaal gezegd dat hij vertrok. Nadat zijn vierde kabinet ten val kwam kandideerde CDA-pre- mier Balkenende zich in 2009 vrij vlot voor een derde termijn. Hij werd verschrikkelijk afgedroogd met twintig zetels verlies. Rutte lijkt niet te hechten aan het ambt. „Als het je tijd is, ga je weg", zegt hij daarover met een vanzelfsprekendheid alsof hij een ADVIEZEN VOOR MARK RUTTE colbert uittrekt. Naar buiten toe heeft hij niet lang geleden gezegd dat als hij nu moet beslissen, hij het weer zou doen. Maar ook in tern heeft hij aangegeven voor een derde termijn te gaan, zo heeft hij een vertrouweling laten weten. Sterke troef voor Rutte is dat er na de verkiezingen een coalitie komt met vier of vijf partijen. Dat is noodzakelijk voor een meerder heid in de Eerste Kamer. „Wie an ders dan Mark kan dat doen?" wordt parmantig gesteld in libera le kring. En het moet gezegd: Rut te heeft deze kabinetsperiode op deelonderwerpen al succes ge boekt met vijfpartijencoalities. Over het leenstelsel, over de wo ningmarkt en over de financiële sanering. Als Rutte aan het einde van deze zomer nog zin heeft in een vierde lijsttrekkerschap, dan hijst het WD-congres hem dit na jaar juichend op het schild. Gegarandeerd vertrek Sissi, Strauss en Sachertorte Moezel en Rijn Italiaanse Bloemenrivièra Zwitserse treinen in Graubünden www.dejongintra.nl/busreizen Busreizen zaterdag 21 mei 2016 Risico dat Rutte in de campagne de reeks gebroken verkiezingsbeloften om zijn oren krijgt: 'Geen cent naar Grieken land', 'de hypotheekrenteaftrek staat bij ons als een huis' en 'iedere Nederlander krijgt 1.000 euro'. Het soepele onderhandelen met het 'rode gevaar' maakt hem niet geloofwaardiger. De geschiedenis leert: te lang blijven zit ten draait soms uit op een fiasco. Dit zou een ramp zijn voor de VVD. - A -<-v Rutte heeft de Nederlandse economie weer op de rails gekregen. Hij sloot als EU-voorzitter de vluchtelingendeal met Turkije- Lijkt voor politieke stabiliteit te zorgen. Geschiedenis leert: zittende premier is vaak populair bij de kiezer. Wie moet het k anders doen? illustratie Marieke van der Heide Hans Wiegel: „Het is voor iedere premier een moeilijke afwe ging. Zelfs Drees bleef te lang zitten. De libera le leider Oud zei: „Ver trekt u! Niet omdat uw beleid niet goed is, maar uw gezicht staat mij niet meer aan!" Rut te moet er ook niet met zijn huisdier over praten, maar dat echt in totale stilte doen. Hij moet het onverhoeds meedelen. Anders gaat iedereen zich er mee bemoeien. Als ik advies mag geven aan Rutte, dan doe ik dat niet publiekelijk." Neelie Kroes: „Er zijn premiers die beter kunnen stoppen. Maar dat is wat mij betreft niet altijd aan de orde. Niet met deze premier. Je moet goede paar den niet wisselen in de stroom. Mark heeft het goed gedaan in moeilij ke tijden, hij heeft het EU-voorzitterschap voor Nederland goed gedaan met de vluchte- lingencrisis. We heb ben geen betere pre mier dan Mark, wat wil je?" Ed Nijpels: „Ik ga er vanuit dat Mark Rutte het gewoon gaat doen. Maar er is er maar een die daarover gaat en dat is hijzelf. Het is een eenzame beslissing. De kunst in de politiek is dat je op je hoogte punt vertrekt. Het is echter weinigen gege ven die inschatting goed te maken. Omdat je denkt dat als het goed gaat, het altijd nog wel een beetje be ter kan. Als hij het in derdaad doet, zal ieder een in de VVD daar achter gaan staan. Rut te zal moeten inschat ten of hij de politieke constellatie die eraan komt aantrekkelijk vindt." Berlijn met verblijf in centrum én Nederlandse reisleiding 5-daagse busreis Reiscode: efber02 8-daagse busreis Reiscode: efwen04 8-daagse busreis Reiscode: eblof03 10-daagse busreis Reiscode: ebdmaOI 12-daagse busreis Reiscode: ebsavOl Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds weer! Wj Nederlandse j Vakantie Awards

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13