Zierik brengt monumentale opera tot leven m Af robeat en topcabaret 2 UIT THUIS WILLEM NI JSSEN CONNIf Dansbare afrobeat Eerbetoon Bob Dylan viert binnenkort zijn 75e verjaardag en in Middelburg bouwen ze daarom een feestje. Tijdens 'Songs From The Heart' staat poppodium De Spot in het teken van de legendarische zanger. Uitgelicht BOEKEN TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Die ene beroemde zin uit De Driestuivers opera kent vast iedereen: 'Eerst komt het vreten, dan pas de moraal'. Meedogen loze analyse van een rotte samenleving. Rot on der een laagje vernis. Satirisch en postmodern actueel. De Driestuiversopera (uit 1928) is het verhaal van de innemende, maar keiharde misdadiger Macheath, oftewel 'Mackie Messer'. Hij trouwt tegen de zin van haar vader met de mooie Polly. Via haar wil hij opklimmen in het criminele wereldje van het i8e-eeuwse Londen. Maar zijn schoonvader probeert alles wat lelijk is om hem aan de galg te bren gen. Sluw tegen leep, wie gaat dat winnen? Het tweehonderd jaar Meedoqenloze oudere origineel (uit 1728) heet The Beg- analyse van gar's Opera en was een rotte een echte parodie. Dat was toen dé to- samenleving neelmode. Maar Brecht was al jong een overtuigd communist en bij hem gaat de verontwaardiging dieper. Hij gebruikt heel wat interessante technieken om zijn publiek eerder een ongemakkelijk gevoel te geven. Het 'Ver- fremdungseffekt' noemde hij dat. Hij gooide de volgorde door elkaar, veranderde decors bij open doek, liet acteurs zich omkle den op het toneel, gaf ze overdreven of onechte snorren, hoeden enzovoorts. Afzon derlijk waren al die trucs al eerder toegepast Maar Brecht telde ze bij elkaar op, en dat was toen uniek en baanbrekend. In The Beggar's Opera werd gezongen, de titel verraadt dat al. Bij Brecht ook. Daarvoor werkte hij samen met Kurt Weill. Diens muziek en teksten zijn heel speciaal, bijna swingend, heel modern. Met als beroemdste song Mack the Knife. De Driestuiversopera is een monument, en het is fantastisch dat Theatergroep Zierik met een cast van 24 dat erfgoed tot leven gaat spelen en zin gen. Op een speciale locatie ook nog: in de voor malige meestoof en cichoreifabriek De Kapel in Capelle. Een buitenkansje. K LLEBBODY Muziek In De Spot grijpen ze de ver jaardag van Bob Dylan aan om weer eens uit te pakken met de muziek van de man die inmid dels wel de meeste pagina's vult van The Great American Songbook. Gisteravond was het eerste van twee optredens. Wie het heeft gemist, kan vanavond nog te recht. Onder leiding van Middelburger Sjef Hermans komen in De Spot sinds vier jaar met grote regelmaat muzi kanten van allerlei pluimage samen om met Amerikaanse rootsmuziek een klein monument te bouwen. Dat gebeurt onder de noemer Songs From The Heart. Vaak draait het tijdens zo'n avond vol rootsmuziek om een thema of een 'godfather' van het genre. Dylan kwam al meerdere ma len aan bod. Intiem Songs From The Heart slaat aan in De Spot. Sinds de eerste edities in 2012 groeit de belangstelling voor het eve- May you always be courageous, stand upright and be strong, may you stay forever young LINE-UP Muzikanten 'Songs From The Heart' nement gestaag. Blijkbaar weten de muzikanten met hun vertolkingen samen een sfeer te creëren die aan sluit bij de passie en beleving die de muziek vereist. Luistermuziek, in een intieme setting met zitplaatsen aan tafeltjes met kaarsen. Het draagt allemaal bij aan die beleving. Op het podium staan muzikanten die hun passie delen met een spontaniteit die niet geacteerd is. Dat ontroert en komt binnen. Voor de eerste edities nodigde Sjef Hermans, organisator en zanger/gita rist van de band Champagne Charlie, de muzikanten nog persoonlijk uit. Daarna kwamen de aanmeldingen vanzelf binnen. Vooral uit Zeeland, maar ook een aantal van daarbuiten. Bruno Deneckere uit Begië, Gentle Blue uit Rotterdam en Ruud Her mans uit Brabant klopten aan. Toert een Amerikaanse rootsmuzikant toe vallig door Nederland, dan komt het voor dat die ook van de partij is. Zo bouwt Songs From The Heart aan een mooie en indrukwekkende lijst met muzikanten, waarbij de Zeeuwse band Champagne Charlie altijd als begeleiding inzetbaar is. Spelregels En de lijst met aanmeldingen van muzikanten neemt nog steeds toe. Sjef Hermans: „Het zijn er zoveel dat we moeten selecteren. Er zijn wel spelregels. We verwachten wel kwa liteit en enige voorbereiding van de deelnemers op het gekozen pro gramma. Eventueel zoeken de muzi kanten vooraf contact met elkaar. Al met al een ongekende luxe als je be denkt dat iedereen, zowel muzikan ten als geluidtechnici en Spot-mede- werkers, vrijwillig meedoet." Tussen donderdag 19 mei 2016 PZ Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: De Driestuiversopera Waar: in de voormalige meestoot en cichorei- fabriek De Kapel in Capelle, nabij Nieuwerkerk Wanneer: 25-28 mei en 1-4 juni, 20.00 uur Reageren? uitenthuis@persgroep.nl 1. Connie Palmen - Jij zegt het Net 50.000 euro rijker na het win nen van de Libris- prijs en aan kop in de bestsellerlijst. 2. Fajah Lourens - Killerbody Dieet Deze ex-soapie zet nu haar krul lenbol in voor een twaalfwekenplan dat je aan een fit lijf moet helpen. Arnoii Grimberg Moedervlekken 3. Arnon Grunberg - Moedervlekken Langverwacht moederboek dat gaat over over de vraag voor wie we eigenlijk leven. BRON: BESTSELLER 60 VAN CPNB B Theatergroep Zierik staat in De Kapel. FOTO PETER KOUIJZER Koken met Van Nieuwkerk junior of een avondje in het gezelschap van de leukste cabaretier van Nederland? Jette Pellemans ziet genoeg redenen om deze week het huis niet uit te hoeven. Het is moeilijk stilzitten bij de energieke muzikale belevenis die Jungle By Night is. Dit jonge collectief met louter in strumentale nummers moetje een keer live zien, maar voor de thuisblijvers is er vanaf morgen een splinter nieuw album: The Traveller. Hun afrobeat is nog steeds dansbaar, maar tegelijkertijd wat gelaag- der en complexer dan we gewend zijn. The Traveller verschijnt bij V2 Records. Eerbetoon aan Dylan RenédeDreu 44 Bob Dylan Tijdens de Dylan tribute bij Songs From The Heart komen tal van mu zikanten langs. Vanavond: Ruud Hermans (Til burg), Marsha, Guido Wal plus band, René Freijser (Terneuzen), Tamara de Kraker plus band, Jacqueline Heij- mans plus band, Michiel Heijliger (Utrecht), Ellen Shae (Westdorpe), JP de Klerk plus band met mensen uit heel Neder land, Leo Adriaansen plus David Egter van Wissekerke, Gentle Blue (Rotterdam) en leden van Champagne Charlie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54