'Reinbert de Leeuw in Veere! Wat een luxe!' Oproep ruimte te maken voor glastuinbouw bij Sloegebied 10 ZEELANE Fred en Pierre van der Weijde vieren vandaag hun negentigste verjaardag. Dat beide helften van een tweeling die leeftijd bereiken, is behoorlijk bijzonder. VERJAARDAG TWEELING NEGENTK Morgen debatteren Provinciale Staten over de toekomst van MPZ. Het dagelijks provinciebe stuur wil de subsidie halveren of op termijn zelfs stopzetten. MPZ programmeert te veel op Walche ren, is het argument, en draagt te weinig bij aan de Zeeuwse identi teit en een gunstig vestigingskli maat. Hier een selectie uit de pu blieksreacties die MPZ naar de Statenleden heeft gestuurd. „Als fervente aanhangers betui gen wij onze hulde aan de zeer succesvolle initiatieven om het (lang niet alleen) Zeeuwse pu bliek en tal van binnen- en bui- tenlandse toehoorders hoogstaan de concerten te bieden. Uitge voerd door gerenommeerde musi ci van dikwijls internationale al lure. Een zichzelf respecterende en beschaafde overheid zou een gezond evenwicht moeten nastre ven tussen het geestelijke (cultu rele) leven, het rechtsleven en het economisch leven. Dat even wicht lijkt verstoord en door te slaan naar voornamelijk het eco nomisch leven. Deze destructie ve beweging moet worden ge stopt voor het te laat is." „Sinds ik als (hoogopgeleide) 'te- rugkeerder' weer in Zeeland woon, ben ik een trotste en tevre den bewoner die naar familie, vrienden en bezoekers uit de rest van Nederland, maar ook uit Eu ropa en de VS, opgeeft over het uitstekende culturele klimaat in Zeeland. De provincie wil de eco nomie van Zeeland versterken. Ik ben ervan overtuigd dat een rijk cultureel klimaat daaraan bij draagt omdat met name hoogop geleiden, die we te weinig heb ben in Zeeland, dit belangrijk vin den. Als mensen zeggen dat er weinig te doen is op cul tureel gebied in Zeeland, nodig ik ze uit voor een concert van MPZ om het tegendeel te bewij zen. Waar kunnen muziekminnende mensen nog te recht als MPZ op houdt te bestaan? Hoe maak ik nog promotie voor het rijke cultu rele klimaat van Zeeland bij (po tentiële) bezoekers van onze pro vincie?" „Wij wonen dit jaar zes jaar in Zeeland, zijn afkomstig uit de Randstad. We wonen hier met heel veel plezier. En waren blij verrast door het aanbod op het ge bied van klassieke concerten door MPZ. Gingen vroeger naar het Concertgebouw." „Wij zijn zeer tevreden met de lo caties op Walcheren (anders wordt het Amsterdam, Utrecht, Tilburg etc.) Reinbert de Leeuw in Vlissingen en Veere! Wat een luxe!" Tjeu Strous (ex-voorzitter van de Raad voor Cultuur Zeeland): „Alweer zeven jaren woon ik, na dertig jaar Middelburg, in Rotter dam. Toch begeef ik mij meerde re malen per jaar naar Middel burg vanwege het programma van MPZ. Vaak zijn het namen die niet eens in Rotterdam gepro grammeerd staan. Als ik die con certen bezoek denk ik altijd dat Zeeland lang niet zo perifeer is als ze bijvoorbeeld in Rotterdam nogal eens denken. Maar als de provincie MPZ de nek omdraait, wordt dat beeld ineens wél waar." MUZIEKPODIUM ZEELAND: WAT, WAAR EN HOEVEEL? Het Sloegebied en directe om geving is in Zeeland de meest lo gische plek voor de ontwikkeling voor een nieuw, grootschalig glas tuinbouwgebied. De werkgroep glastuinbouw Zeeland, onder leiding van de Terneuzense burgemeester Jan Lonink, doet die oproep in een brief aan het dagelijks provincie bestuur. Wil Zeeland voor glas tuinbouwers een interessant ves- tigingsgebied blijven, dan is er al dus de werkgroep, behoefte aan een nieuwe locatie. Het glastuinbouwgebied in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone bij Westdorpe, waaraan commissa ris van de koning Han Polman en gedeputeerden Jo-Annes de Bat en Carla Schönknecht gisteren een werkbezoek brachten, loopt langzaamaan vol. De schaalver groting in de sector gaat onder tussen door en nieuwbouw is no dig om de nieuwste innovaties te kunnen toepassen. Het Sloegebied en omgeving is volgens werkgroepvoorzitter Lo nink dé plek voor een nieuw glas tuinbouwgebied, omdat bedrij ven daar vlakbij restwarmte kun nen leveren. Vlissingen-Oost is bovendien een belangrijke groen te- en fruithaven. Nü moet er al actie worden on dernomen, omdat de ervaring leert dat het jaren duurt voordat één en ander geregeld kan zijn. Westdorpe kostte acht jaar. In 2008 was het gebied af en sloeg de crisis toe, met als gevolg mil joenen euro's verlies voor ontwik kelaar Zeeland Seaports. Westdor pe onderscheidt zich door de le vering van restwarmte en CO2 van kunstmestfabriek Yara aan de kassen. „We hebben onze nek uitgestoken", aldus gedeputeerde Schönknecht, „en dat betaalt zich nu gelukkig uit." e eeneiige twee lingbroers Fred en Pierre van der Weijde zijn vandaag 90 jaar geworden. Ze lopen nog recht op, wonen zelfstandig en hun rij bewijs is pas weer voor vijfjaar verlengd. „Ik denk dat we het goe de lot hebben getrokken bij de ge zondheidsloterij", zegt Fred la chend. De twee zijn geboren en geto gen in Vlissingen en zijn na hun opleiding allebei een eigen kant op gegaan. Pierre zocht zijn geluk in de zeevaart als stuurman en loods en bleef in Vlissingen wo nen. Fred werd directeur Openba re Werken bij de gemeente Prin senbeek en verhuisde uiteindelijk naar Breda. En ondanks dat hij daar al bijna zestig jaar woont, is het Vlissingse accent er ook bij hem nooit uit gegaan. Tweede Wereldoorlog De broers hebben een hoop mee gemaakt samen. Vooral de Tweede Wereldoorlog heeft enorm veel in druk op ze gemaakt. Ze moesten in arbeidsdienst bij de Duitsers. „Dat leek ons verschrikkelijk. Daarom doken we onder in het Overijsselse Hardenberg", vertelt Pierre. „We woonden allebei bij een andere boerenfamilie. Daar werden we behandeld als goedko pe hulp. We moesten hard wer ken zonder dat we ervoor betaald kregen. En als er een razzia werd gehouden, stuurden ze ons alsnog het huis uit. Dan sliepen we soms in het bos." Toen ze in 1944 hoorden dat het zuiden van Nederland was be vrijd, wilden ze zo snel mogelijk terug naar huis. Maar de bruggen waren allemaal gesneuveld door de bombardementen, dus was het niet makkelijk om in Vlissingen te komen. Pierre: „We hadden het ge luk dat er een collega van onze va der in Zwolle was, dus zijn we daar naartoe gelopen. Hij heeft ons met de boot via Antwerpen en Terneuzen thuisgebracht. Daar stond onze vader aan de kade. We hadden hem al vijf jaar niet meer gezien." Hartstikke fit Gelukkig zijn ze ook de leuke her inneringen niet vergeten. „Weet je nog dat we dat beeldje kapot trapten toen we aan het voetbal len waren?", zegt Fred met pret lichtjes in zijn ogen. „Papa zette er toen een hoed op, zodat mama het niet zou zien. Maar dat werkte natuurlijk niet!" Pierre knikt in stemmend. Hij weet het nog. Met het geheugen van de broers is niets mis. Op de artrose en het verslechter de gehoor na, mankeert er weinig aan de gezondheid. „Ik voel me geen negentig", zegt Pierre. Hoe het kan dat ze nog zo helder en vi taal zijn, weten ze zelf ook niet. „Je moet gewoon door blijven ade men, hè", grapt Fred. „Ik drink donderdag 19 mei 2016 Onder het motto 'Laat uw stem horen!' heeft Muziekpodium Zeeland (MPZ) de hulp van het publiek ingeroepen. Waarom de organisatie volgens bezoe kers niet mag verdwijnen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Frido en Ireen Diepeveen: Reinbert de Leeuw v* 'Tr 7 Elly Verkleij: Piet Barentsen en Henny de Vries: Rien en Ingrid van Egmond: MPZ is in 2006 ont staan als voortzetting van de Nieuwe Muziek Zeeland. De program mering bestaat uit klas sieke muziek en jazz. MPZ zetelt in de Grote Kerk in Veere. Daar worden de mees te concerten gehou den, maar alleen in het zomerseizoen. Andere podia waar re gelmatig concerten plaatsvinden zijn de Sint Jacobskerk in Vlissingen en in Mid delburg het Schutters hofcafé en de Zeeuw se Concertzaal. In 2015 bedroeg de subsidie van de provin cie 336.989 euro en die van de gemeente Veere 20.340 euro. De overige inkomsten: 181.812 euro (recettes, verkoop consumpties en verhuur Grote Kerk, sponsoring, donaties, fondsen). MPZ heeft twee vas te personeelsleden: een directeur en een bureaumanager (sa men 1,8 fte). In 2015 werden 54 concerten georgani seerd, waarvan twee buiten Zeeland, in Maastricht en Amster dam. De concerten trokken in totaal 5.327 bezoekers. De kosten van de concer ten werden voor 42 procent uit recettes gedekt. Harmen van der Werf Westdorpe 'We gaan Elodie Kint Vlissingen 4 Fred (links) en Pierre toen ze vier jaar oud waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42