Afstappen voor Dumoulin slimste zet 'ERYROAD tot 31 Amsterdammer troeft enkele gevestigde namen af in finale 200 meter Sebastiaan Verschuren is Europees kampioen op de 200 meter vrije slag. Na een moeizame periode toont de zwemmer weer aan bij de wereldtop te horen. 'Kromo' komt ruim te kort Na honderd meter zag ik dat ik er goed voor lag. Zo gaaf dat ik het dan af maak et zijn winnende EK-race op de 200 meter vrije slag troefde Sebastiaan Verschuren in het Aquatics Centre in Londen enkele grote jongens af. De 27-jarige Am sterdammer was gevestigde na men als de Serviër Velimir St- jepanovic (zilver) en de Britse top favoriet James Guy (brons) te snel af. Verschuren was met zijn tijd van 1.46,02 iets langzamer dan een dag eerder, toen hij in de halve fi nale 1.45,87 klokte. Maar daar maalde helemaal nie mand om in het Nederlandse kamp. Wat een mooi succes is dit voor Verschuren, die op de EK in 2010 brons won op de 200 vrij. „Ik ben hier echt super blij mee", sta melde de hij enkele minuten na zijn winnende tijd. „Mijn kracht ligt op het tweede deel van de ra- ce. Na 100 meter zag ik dat ik er goed voor lag", aldus de topzwem mer, die halverwege als derde keerde. „Zo gaaf dat ik het in de tweede 100 meter afmaak. Echt, ik kan het bijna nog niet geloven." Opmerkelijk En zo vormt het Londense zwem paleis Aquatics Centre opnieuw een bijzonder hoofdstuk in de op merkelijke carrière van Verschu ren. Vier jaar geleden steeg hij op deze plek boven zichzelf uit. De Amsterdammer, die zijn loopbaan begon als langeafstandszwemmer, verraste tijdens de Olympische Spelen van 2012 op de 100 meter vrije slag. Verschuren miste op slechts acht honderdsten een bronzen medaille in de Britse hoofdstad. Na Londen 2012 ging het echter lange tijd bergafwaarts met de pu pil van trainer-coach Martin Trui- jens. Op de WK van 2013 en de EK van 2014 stelde Verschuren zwaar teleur. Het had zelfs weinig ge scheeld of hij had gebroken met zijn coach en tevens vertrouwens persoon. Nog harder trainer en zichzelf minder druk opleggen, bleken de juiste ingrediënten voor Verschu- rens wederopstanding. Die kwam vorig jaar. Eerst op de Swim Cup, met scherpe tijden. Op het WK in Kazan werd hij vervolgens vijfde van de wereld op de 200 vrij. En gisteravond liet Verschuren zien dat hij een grote wedstrijd ook kan afmaken. Natuurlijk zegt het nog hele maal niets over zijn kansen op de Olympische Spelen op deze af stand. „Maar lekker is het wel", al dus Verschuren, die met zijn tijd in de halve finale op dit moment de zesde seizoenstijd wereldwijd noteerde. „Ik vind het echt heel mooi om zo'n EK te zwemmen in een olympisch seizoen. Vanavond ga ik er heel even genieten en dan ga ik vol vertrouwen naar de 100 vrij." Op het koningsnummer moet Verschuren zich vandaag of mor gen immers nog zien te plaatsen voor de Spelen in Rio. Het zou de cirkel in Londen voor hem hele maal rond maken. Ranomi Kromowid- jojo was naar de EK in Londen gekomen om 'heel hard te zwemmen', maar daar slaagde ze giste ren niet helemaal in. In de finale van de 100 meter vrije slag klokte ze een tijd van 53,24 secon den, waarmee ze zil ver behaalde, ruim achter de Zweedse Sarah Sjöström (52,82). Femke Heemskerk (53,72) completeerde het podium. En dus bleef de lage 53'er uit voor Kro- mowidjojo (25), iets waar ze samen met haar coach Patrick Pearson zo vurig op had gehoopt. Vorige maand op de Swim Cup was ze zelfs ietsje sneller: 53,21. Maar de olympisch kampioene op deze afstand noemde haar tijd van gistera vond 'geen reden tot paniek'. „Ik ben tweede van Europa geworden. Dat is niks om je voor te schamen. Ik zie geen aanleiding om nu huilend op de bank te gaan zit ten", sprak ze met enig gevoel voor dra matiek. „Ik vroeg mezelf af: waar ben ik nog naar op zoek?" Antwoord krijgt hij niet. En dus weet Du moulin na 90 kilometer, bij de be voorrading, dat hem maar één ding te doen staat: afstappen. Zijn laatste vijf dagen lezen als een kroniek van een aangekon digd afscheid. Sinds zaterdag, als Dumoulin in de etappe naar Arez- zo de roze trui verliest, hangt zijn opgave in de lucht. Dat hij woens dagochtend nog vertrekt uit Mode na is een laatste stuiptrekking. Du moulin: „Het was tegen beter we ten in." Dumoulins roze droom wordt verstoord door een blessure aan het zitvlak, een derde bal in wor ding. Een operatie plus revalidatie van misschien wel een maand wil hij koste wat het kost voorkomen. De Giro is belangrijk, maar het al lerbelangrijkste voor Dumoulin zijn de Olympische Spelen. Dus besluit hij dat het genoeg is. Tegen zijn zin, dat wel. „Afstap pen hoort niet bij een wielrenner. Dat zit er zo in. Doorrijden ten koste van alles. Maar op een gege ven moment weegt het 'ik wil ver der' niet meer op tegen de nade len van doorrijden. Ik ben wielren ner omdat ik succes wil halen. Ik ben hier niet met de intentie om als laatste man in koers rond te drabbelen." De wrange nasmaak van deze Giro ebt wel weg, verzekert hij. „Want het was uiteindelijk een ge weldige Giro. Voor mij en voor de ploeg." Maar nu, zonder rugnum mer, wil Dumoulin vooral zo snel mogelijk weg uit Italië. „Mis schien eet ik vanavond niet eens mee met de ploeg, ik wil zo snel mogelijk naar huis." Na een aantal dagen, misschien een week absolute rust, zal van zelf de voorbereiding op de Spe len opdoemen. Zijn vroege af scheid in de Giro schopt zijn voor bereiding in de war. Dumoulin en zijn ploeg moeten terug naar de te kentafel. „Ik heb altijd gezegd, af gelopen winter ook: hoogtestages en de Ronde van Polen zijn het meest waarschijnlijke programma na de Giro. Maar ik heb nooit ge zegd dat Polen al bevestigd was. We stonden er redelijk open in, al naar gelang hoe ik uit Giro zou ko men. Ook de Tour de France is nu een van de opties." Al zijn de keiharde kilometers van de Tour geen vereiste voor Du moulin. „Ik heb een hoogtestage nodig. Daar reageer ik goed op, zelfs zonder wedstrijddagen." donderdag 19 mei 2016 Goud Verschuren maakt wederopstanding compleet Natasja Weber Londen —Sebastiaan Verschuren Sebastiaan Verschuren balt zijn vuisten als blijkt dat hij de 200 meter vrij heeft gewonnen, foto reuters Naast de aanhoudende pijn in zijn zitvlak bonkte er gisteren sinds de start van de elfde etap pe van de Giro, gewonnen door de Italiaan Diego Ulissi, ook heel de tijd een vraag door het hoofd van Tom Dumoulin. Daan Hakkenberg Asolo Tom Dumoulin stapt af. FOTO TWITTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31