met een slang 16°C Kunst Alleen de echt professionele bendes zijn nog actief Autodiefstal is in drie jaar gedaald met ruim 20 procent. Door betere beveiliging en campagnes hebben gelegenheidsdieven het nakijken. Walcheren In Uit&TI die vragen oproept Eng? Gevaarlijk? Welnee. Als je slangen goed opvoedt, dan kun je ze prima als huisdier houden, vindt Anouk Nieuwdorp uit Goes. Ze heeft zes boa constrictors op haar slaapkamer. Het totaal aantal geregistreerde diefstallen uit een auto en diefstal van auto-onderdelen is gedaald van 153.000 in 2012 naar 120.500 in 2015. Dat blijkt uit niet eerder ge publiceerde cijfers van de Nationa le Politie. Vooral bewustwordings campagnes werpen volgens de po litie vruchten af. „Mensen zijn er veel beter van doordrongen dat ze echt niets in de auto moeten laten liggen", verklaart woordvoerder van de Nationale Politie Suzanne van de Graaf. „Een campagne in de omgeving van het Museum plein in Amsterdam heeft geleid tot een daling van 25 procent van het aantal autokraken in dat stads deel." Ook betere beveiliging van auto's en inbouwapparatuur draagt volgens verzekeraars eraan bij dat gelegenheidsdieven vaker met lege handen staan. „Met een ijzertje het portier openen is er niet meer bij", licht woordvoerder Rudi Buis van het Verbond van Verzekeraars toe. „Navigatiesyste men zijn tegenwoordig weer alle maal inbouw, dus die haal je er niet meer zomaar uit." Van de top tien van meest gesto len goederen uit auto's stijgen al leen navigatiesystemen (van 6.800 naar 15.000) en airbags (van 4.100 naar 5.000). Auto-inbrekers stelen volgens de politiewoordvoerder 'op bestel ling'. „Van tevoren wordt bepaald welk onderdeel van welk auto merk gewenst is." Volgens brancheorganisatie Bovag en ver zekeraars duidt dit op een nieuw Mensen zijn ervan doordrongen dat ze echt niets in de auto moeten laten liggen daderprofiel. „Voor het stelen van een airbag of navigatiesysteem moet je echt weten wat je doet", stelt Paul de Waal van Bovag. „Dat vergt vakmanschap van een profes sionele bende." Het Verbond van Verzekeraars beaamt dat 'professio nele bendes die onderdelen soms zelfs op bestelling roven' in op mars zijn. „Dan verdwijnen er in eens twintig airbags van een be paald type auto", vertelt Buis. „Laatst is er in Limburg een loods opgerold vol gestolen auto-onder delen. Dat was gewoon een groot handel, alleen dan illegaal." Jonge gezinnen met moderne auto's in nieuwbouwwijken zijn volgens Wouter Verkerk van Ver zekeraars Bestrijden Voertuigcri- minaliteit vaak de dupe. „Vi- nexwijken die makkelijk bereik baar zijn vanaf de snelweg zijn voor professionele bendes een mooie speeltuin." Kroelen FOTO MARCELLE DAVIDSE Fors minder autokraken Marcia Nieuwenhuis Driebergen Suzanne van de Graaf donderdag 19 mei 2016 Geregeld zon pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 116 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1