13 fiT-F Duitse cabaretier niet eens met verbod op gedicht Bedolven onder de modderstromen Prins Bernhard jr. heeft weieens een klappertje gemaakt. Hij durft scherp te rijden Prins Bernhard jr. noemt het een droom. Racen op die 13,5 beroemde kilo meters van het circuit van Le Mans. „De race staat zó dichbij het publiek, de sfeer is zó bijzonder, alsof je over een festi val rijdt", zegt de prins telefonisch. Bernard jr., de raceprins. Vooral met toerwagens tot nu toe. Van zijn vader kan hij het niet hebben, die passie voor racen: Pieter van Vollen hoven deed ooit mee aan de rally Scheveningen-Luxemburg-Scheve- ningen. Een kaartleeswedstrijd in een Dafje, van racen geen sprake dus. Nee, Bernhard jr (46) moet de lief de voor snelle auto's hebben van zijn flamboyante opa. „Al heeft prins Bernhard sr. nooit geracet hoor", zegt Gijs van Lennep (74), tweevou dig winnaar van Le Mans. „Alleen had hij een voorliefde voor sportwa gens. Hij heeft zo'n beetje alle Ferra ri's gehad die er zijn. En hij hield wel van doorrijden." Met opa keek Bernard jr. vroeger al naar formule i-wedstrijden op tv. „Prins Bernhard was sowieso een sportieve man. Jagen, autoracen, je moet er allemaal goede ogen en reac tiesnelheid voor hebben", vervolgt KDGB(P! DeioMte Alliam/m Van Lennep. „En dat kan je erven hè, als je zijn kleinzoon bent. Prins Bern hard jr. heeft zich in de GT4-klasse altijd aardig laten zien. En heeft wei eens een klappert je gemaakt. Hij durft scherp te rijden dus." Inhaalmanoeuvre Scherp rijden, de Oranjes hebben er een handje van: Bernhard sr. reed zich al in t937 bijna dood door een vrachtwagen bij Diemen te torpede ren. In 1988 vloog zijn kleinzoon Wil lem-Alexander bij een inhaalma noeuvre uit de bocht in Leiden. Prin sen Constantijn, Friso én Maurits lap ten in het verleden de maximumsnel heden ook al aan hun laars. Net als de vrouw van de kersverse Le Mans-coureur Bernard jr., prinses Annette, die in augustus 2007 op weg naar Willem-Alexanders verjaar dag met 155 per uur over de weg sjeest. Weken later moet ze zich ver antwoorden voor de rechter. Prins Bernard jr. rijdt vooral hard waar het wel mag, op het circuit. Maar ook hij kan het bont maken. De raceprins kreeg in 2009 een startver bod op Zandvoort, omdat hij een on geluk had veroorzaakt. Scherp rijden, noemt Van Lennep dat. Je haalt er Le Mans mee. „Want daar kom je niet zomaar." Startsein Opa Bernhard gaf op 13 juni 1954 zelf het startsein van de wereldberoemde 24-uursrit van Le Mans. Een jaar la ter reed Pierre Levegh de tribune in met 83 doden als gevolg, wat een van de oudste (sinds 1923) en een van de grootste (300.000 toeschouwers) au toraces ter wereld zijn 'roemruchte' imago geeft: de race ging gewoon door. Daar dus gaat twee generaties later Bernhard jr. de Oranje racetraditie voortzetten. Samen met Jan Lam- mers, ook oud-winnaar van Le Mans (1988). Samen rijden ze de sprintrace in het voorprogramma. „Een race van een uur waarbij je el kaar één keer moet afwisselen", zegt Bernard jr. „Maar die 300.000 mensen zitten er dan al. Je vóelt de dramatiek van Le Mans. Ooit de echte 24 uur rij den? laten we eerst dit tot een goed einde brengen. Zonder brokken, ha- ha." Lammers ziet het als kennisma king voor de prins: „De sprintrace heet 'the road to Le Mans'. Als het goed gaat volgt misschien volgend jaar voor hem de echte 24-uurs." Jan Böhmermann is het niet eens met het oordeel van de rechter in Hamburg, die dins dag bepaalde dat delen van zijn gedicht over de Turkse president Erdogan niet meer mogen worden voorgedragen. De komiek geeft Erdogan vier weken de tijd om een hogere rechter in te schakelen die de zaak grondiger bekijkt en be oordeelt. Zo'n Hauptsacheklage kan geruime tijd duren. De rechter in Hamburg vond wel Klachten over havo-examen dat het gedicht kunst is en dat Böhmermann zich mag afvra gen of de president wel goed omgaat met de vrijheid van meningsuiting. De vraag stel len of Erdogan een geitenneu- ker is, mag weer niet. Citeert Böhmermann de verboden de len van zijn gedicht toch, dan riskeert hij boete of celstraf wegens belediging van een buitenlands staatshoofd. De komiek las het gewraakte ge dicht in maart voor. AARDVERSCHUIVINGEN donderdag 19 mei 2016 Prins Bemhard jr. racet een uurtje De traditie van de Oranjes om het gaspedaal eens lekker in te trap pen, zowel op het circuit als op de openbare weg, wordt voorgezet door prins Bernhard jr. Hij doet op 18 juni mee aan de 24 uur van Le Mans. Victor Schildkamp Rotterdam Prins Bernhard voorafgaand aan een race op het circuit van Monza. Le Mans Arnage 1 km Mulsanne —Gijs van Lennep, coureur BERLIJN AMSTERDAM Nog nooit is er zoveel geklaagd over een havo-eindexamen als over geschiedenis van dit jaar. Dat stelt het Landelijk Actie Ko- mitee Scholieren. Van de 36.000 havisten die examen de den, dienden 17.000 een klacht in. Zij vonden dat er te veel werd gevraagd naar zogenoem de kenmerkende aspecten van tijdvakken in de geschiedenis, zoals de ontwikkeling van we tenschappelijk denken in de tijd van de oude Romeinen. Bij de politie zijn vijftien tips binnengekomen over de man die vrijdagochtend in Rotterdam een kranten- bezorgster neerstak. *9t De autoriteiten op Sri Lanka vrezen dat onge veer 150 inwoners na twee grote aardverschuivin gen zijn bedolven onder de modder. De ramp deed zich voor nadat het land dagenlang was ge plaagd door zware regenval. Naar schatting moes ten 223.000 mensen hun huis verlaten. Tot nu toe zijn er officieel 37 doden geregistreerd. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13