9 Berlijn Kandidaat FPÖ grote kanshebber bij presidentsverkiezingen zondag Alles wijst erop dat de FPÖ het eerste populistische staatshoofd van West-Europa zal leveren. „Ik verwacht geen demonstraties." Citytrip Populisten en Oostenrijk. Het blijft een beladen combinatie. Dichter en journalist Karl Kraus noemde zijn ei gen land ooit een 'proefstation voor de ondergang van de wereld'. Dat was in de tijd dat een vierkant be snorde landgenoot een heel volk meesleepte naar de afgrond. Ja, Oostenrijk heeft zeventig jaar later nog steeds te maken met een historische context. Maar nee, die is niet meer doorslaggevend in de hui dige verkiezingen en het succes van de FPÖ, zegt Sarah de Lange, hoofd docent politicologie aan de Universi teit van Amsterdam. „Het gaat nu echt om politieke ontevredenheid, de economische crisis, het migran tenprobleem, dat soort zaken. Oos tenrijke kiezers hebben heel moder ne overwegingen die je ook bij ande re rechts-radicale, populistische par tijen in Europa terugziet." Alison Smalemay van The New York Times spreekt niettemin van een 'explosieve mix'. Oostenrijk kreeg vorig jaar een onvoorziene stroom Syrische, Iraakse en Afghaan- BELADEN VERLEDEN De EU heeft op dit moment veel grotere zorgen se vluchtelingen te verwerken; het land hikt aan tegen een taai werk loosheidspercentage van to procent en er was die totale afwijzing van de traditionele partijen, socialisten en christendemocraten, in de eerste ron de van de presidentsverkiezingen. De Lange vindt Oostenrijk niet meer zo'n geval apart. De FPÖ heeft al twee keer in regeringscoalities ge zeten en had daarmee al meer macht dan in het toch vooral ceremo nieel presidentschap. „In 2000 wa ren er nog grote demonstraties toen ze gingen regeren, die verwacht ik nu niet in deze mate. Er is toch een zekere gewenning opgetreden. Inter nationaal zal er ongetwijfeld een reactie komen, maar tegelijk zijn er al diverse radicaal-rechtse kabinet ten geweest in Noorwegen, Finland, Nederland, en Italië. Nationale rege ringen en ook de EU hebben op dit moment veel grotere zorgen. Bezorg der is men over Hongarije en Polen waar dit soort partijen de absolute meerderheid hebben en daardoor wel een uitdaging van de liberale de mocratie vormen." De FPÖ zal altijd een coalitiepart ner nodig zal hebben om te regeren, aldus De Lange. „Het grote verschil tussen Oost- en West-Europa is dat in het Oosten de democratie niet in dezelfde mate is verankerd als in het Westen. Hier is die politieke, juridi sche en internationale verankering zo stevig dat die een coalitie met een rechts-radicale populistische partij best kan hebben." 10 jaar AOW van dode moeder Pakjesbezorgers stipter bij klant 'Grote schade plantenkwekers' a//AU/A/l mI Effeweg.nl/summer W Cy fff of bel 0529-46 96 67 woensdag 18 mei 2016 Oostenrijk worstelt met politieke ontevredenheid Bob van Huët Wenen —Sarah de Lange De buitenwacht blijft alert wanneer au toritaire types de kop opsteken in Oosten rijk. Het oorlogsverle den van de voormali ge VN-baas Kurt Wald- heim woog bijvoor beeld zwaar toen hij president werd. In de jaren negentig oogstte de uitgespro ken FPÖ-baas Jörg Haider kritiek vanwe ge zijn sympathie voor Hitiers aanpak van economische pro blemen. De gedood verfde president Nor- bert Hofer, de ideo loog van de FPÖ, ligt onder een vergroot glas vanwege harde taal naar buitenlan ders in het algemeen en moslims in het bij zonder. En vanwege een dubieus erelid maatschap van een antisemitisch studen tencorps genaamd Marco Germania. ROTTERDAM Een Rotterdammer heeft tien jaar lang verzwegen dat zijn moeder was overleden. Al die tijd kreeg hij haar AOW. De poli tie heeft de Sociale Verzeke ringsbank gewaarschuwd. Die doet onderzoek. De zaak kwam aan het rollen toen de politie de man ergens voor nodig had. Toen agenten bij hem thuis wa ren, zagen ze dat zijn moeder er niet was. De man vertelde dat ze alleen op vakantie was, zon der telefoon. Hij wist haar ver- blijfplek niet. De agenten ver trouwden het niet en ontdekten dat de vrouw tien jaar eerder in Australië was overleden. AMSTERDAM Eindeloos wachten op de bezor ger behoort spoedig tot het verle den. Pakjesbezorgers gaan steeds vaker tot op de minuut op tijd ko men, belooft TomTom. Per jaar worden er in Nederland ongeveer 200 miljoen pakjes bezorgd. Ne derlanders moeten soms urenlang wachten op het bestelbusje. Tom- Tom, groot geworden met naviga- tie-kastjes, zet 'big data' in om de bezorgtijden veel nauwkeuriger te voorspellen. De navigatiesoftware wordt gecombineerd met de live-in formatie van miljoenen auto's en de software van de pakketbezor ger. Bij vertraging kan de bezorg tijd meteen aangepast worden. BRUSSEL Nederland vreest grote schade voor zijn plantenkwekers en zaadveredelaars doordat het Eu ropese octrooibureau nu patent verleent op natuurlijke eigen schappen van groenten. Dat be dreigt niet alleen een belangrij ke economische sector in Ne derland, maar ook de wereld voedselvoorziening, aldus staatssecretaris Van Dam (Land bouw). Zodra voor een bepaald type groente een patent is aan gevraagd, kunnen andere kwe kers die soort zonder betaling niet meer doorontwikkelen. Dat schaadt zowel de sector als de voedselvoorziening, vindt hij. Norbert Hofer met zijn dochter. FOTO EPA 4 daagse busreis Diverse vertrekdata in juli en augustus HIGHLIGHTS Brandenburger Tor Checkpoint Charlie Alexanderplatz INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Vervoer per luxe touringcar Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9