Jansen Steur vrij I o ojpri 8 NI 74%ï jIOOOOI Ê^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van lunfüJ 75% i In het Spaanse Marbella komt moordverdachte Wim S. in 2014 tot de 'biecht van zijn leven'. Hij bekent volmondig zijn toenmalige vriendin Hei- dy uit het Brabantse Kaatsheuvel in 2010 met een bak steen te hebben geslagen en ver volgens te hebben gewurgd. Enke le dagen later stormen agenten zijn woning binnen. Toch betwijfelen rechtspsycho- logen of de bekentenis van Wim S., die hij snel daarna weer introk, van enige waarde zal zijn in de rechtszaal. Dat heeft alles te ma ken met de wijze waarop S. tot zijn biecht is gedwongen: met 34.000 euro aan betalingen, ritjes op een Harley Davidson, een bui tenlandse reis en vervolgens een enorme druk om te bekennen. Welkom bij de 'Mister Big-metho- de', die sinds kort ook in Neder land wordt toegepast. Mister Big ziet begin jaren ne gentig het levenslicht bij de Cana dese Mounted Police. Het stappen plan om verdachten te laten be kennen is vrijwel altijd als volgt. Een undercoveragent forceert een 'toevallige' ontmoeting, bijvoor beeld door tegen de auto van de verdachte aan te botsen. Vervol gens begint het inpalmen met etentjes en leuke trips. Sluipenderwijs betrekt de un dercoveragent de verdachte in een schimmige organisatie, zoals een bedrijf dat creditcards en casi nofiches vervalst. De verdachte knapt klusjes op en krijgt royaal betaald. Dan wordt vakkundig toegewerkt naar een ontmoeting met het hoofd van de organisatie, 'Mister Big'. De grote baas doet zich voor als iemand met lijntjes bij de politie. Daardoor zegt hij kennis te hebben van het misdrijf dat de verdachte zou hebben ge pleegd. Om verder succesvol za ken te kunnen doen, moet de ver dachte ter plekke bekennen dat hij het heeft gedaan, anders droogt de lucratieve opdrachten- stroom acuut op. De Mister Big-methode is in Ca nada uiterst effectief. De Mounted Police heeft hem in ruim 350 straf zaken toegepast. In 75 procent van de gevallen leidde dat tot een be kentenis. Maar de succesmethode kent ook een schaduwzijde: in za- ken zoals die van Nelson Hart, een vader die ervan werd verdacht zijn dochtertjes te hebben ver dronken, oordeelde de rechter dat de verdachte volledig in de macht was geraakt van de undercoveror ganisatie. Zijn bekentenis werd daardoor als waardeloos be schouwd. Advocaat Arthur van der Biezen meent dat de biecht van zijn cliënt Wim S. om diezelfde reden de prullenbak in kan. „S. is eerst fi nancieel volledig afhankelijk ge maakt van het undercoverbedrijf. Daarna is hij onder grote druk ge zet om de moord te bekennen. Dat deed hij enkel uit angst om zijn inkomsten te verliezen." Kwalijk vindt Van der Biezen het dat het undercovertraject nauwelijks te controleren valt. „Er zat licht tussen wat de un dercoveragenten verklaarden en wat mijn cliënt zich kon herin neren. Zo stond niet in het dos sier dat werd gezegd dat het be drijf wel een oplossing had voor lastige mensen. 'Dan wisten ze wel een gat te graven'. Van zo'n opmerking gaat een enorme dreiging uit. Op zitting verklaar de een agent dat elementen be wust buiten het dossier waren gehouden om geen inzage te ge ven in de methodiek." Canadese rechters hebben de Mister Big-methode verschillen de keren afgestraft in de rechts zaal, wanneer agenten te ver gingen. In Canada wordt de eindontmoeting met Mister Big daarom standaard gefilmd. Van der Biezen pleit ook voor ver plichte opnames bij undercover trajecten in Nederland: „Mij is verteld dat bij undercoveropera ties altijd communicatie mee loopt voor de veiligheid van de agenten. Mocht een situatie uit de hand lopen, kan er meteen worden ingegrepen. Waarom worden de gesprekken niet op genomen voor het strafdossier? Er moet een richtlijn komen waarin dit verplicht wordt." Advocaat Sander Janssen zou opnames toejuichen: „Er is bijna altijd discrepantie tussen hoe de verdachte het heeft be leefd en hoe het in het dossier staat." Als rechtspsycholoog zegt hoogleraar Peter van Koppen de juridische consequenties min der interessant te vinden. „Het gaat mij om het bewijs dat je vergaart. Het komt een beetje neer op verhoren in Guantana- mo Bay, waar mensen na te zijn gemarteld van alles willen ver klaren. Zo'n bekentenis is van nul waarde." Opzet aan mishandeling van pa tiënten is niet bewezen. Hiermee is een eind gekomen aan deze ge ruchtmakende zaak, wat de groot ste medische strafzaak van Neder land is gaan heten. De slachtoffers van de voorma lige neuroloog van het Medische Spectrum Twente zijn teleurge steld, maar zijn er gelaten onder. De uitkomst is geen verrassing. In maart dit jaar adviseerde de ad vocaat-generaal Geert Knigge al aan de Hoge Raad de vrijspraak niet te vernietigen. Zo'n advies wordt eigenlijk altijd overgeno men. Jansen Steur wil niet op zijn vrijspraak reageren, laat zijn advocaat Peter Plasman weten. Minister Edith Schippers (Zorg) wil evenmin reageren. Sinds de vervolging van de voor malig neuroloog, en misschien zelfs mede naar aanleiding van deze zaak, is er volgens Schippers wel het nodige veranderd. „De inspectie kan slecht func tionerende artsen die mogelijk veel schade berokkenen, op non-actief zetten voordat de tuchtrechter een uitspraak heeft gedaan." Ook worden zaken sneller en alerter opgepakt en heeft de in spectie meer mogelijkheden om in te grijpen, aldus de minister. De destijds aan medicijnen ver slaafde arts verklaarde tussen 1998 en eind 2003 talrijke patiën ten ten onrechte ongeneeslijk ziek. Hij behandelde hen voor parkinson, alzheimer of MS. In één zaak zou dat zelfs hebben ge leid tot de zelfdoding van een pa tiënte. De rechtbank in Almelo achtte opzet aan mishandeling aanvan kelijk bewezen en hield Jansen Steur ook verantwoordelijk voor de zelfdoding. De ex-arts werd tot drie jaar cel veroordeeld. In hoger beroep werd hij vrijgespro ken voor de medische delicten, een uitspraak die blijft staan. Nu slechts €35.- €14,95 699,- 73% 510,- Vanaf slechts €189, 39,95 75% €30,- Vanaf slechts 9,95 57% 229,95 Nu slechts 99,95 €49,95 74% €37,- Vanaf slechts €12,95 599,95 85% 510,- Nu slechts 89,95 Nieuw: Achteraf betalen! RPberPoy (V] woensdag 18 mei 2016 Inpalmen, paaien en dan oppakken Undercoveragenten halen alles uit de kast om een verdachte te laten bekennen. De tactiek is succesvol, maar ook omstre den. „Een bekentenis is van nul waarde." Koen Voskuil Kaatsheuvel Met 34 duizend euro aan beta lingen, ritjes op motoren en een buitenlands tripje werd Wim S. verleid tot een bekentenis Enschede De vrijspraak van ex-neuroloog Ernst Jansen Steur voor zijn medisch falen is definitief. De Hoge Raad heeft dat gisteren beslist. Draadloze oplader voor je Smartphone Snel en gemakkelijk draadloos opladen Geschikt voor iPhone en Samsung Nooit meer last van te korte of in de knoop rakende kabels Het opladen van de toekomst! Adviesprijs Korting U bespaart: 49,95 korting korting Alaska Bedding Air Pocket Matrassen 9 verschillende comfort zones voor de perfecte slaappositie en ondersteuning Vermindert lichamelijke klachten, altijd een goede nachtrust Beschikbaar in alle gangbare maten Profiteer van honderden euro's korting Adviesprijs Korting U bespaart: Energiezuinige LED TL-Buizen van 60,120 01150 cm Ideaal voor kantoren, bedrijfsruimtes, de zolder, schuur of garage Past gewoon in je huidige armatuur; je hoeft er niets voor aan te passen Bespaar fors op je energiekosten door LED-technologie Adviesprijs Korting U bespaart: .korting korting Camry CR1109 Houten Retro Muziekspeler Het uiterlijk van vroeger met de technologie van het heden Speel je muziek af via FM Radio, CD-speler, MP3 of USB Perfect geluid en een verrijking voor je interieur Met prachtige backlight wijzerschaal Adviesprijs Korting U I 57% 130,- 2-pack dubbel geweven Jersey Hoeslakens 100% Egyptisch katoen, lekker zacht Stretch: neemt altijd de juiste vorm aan Ook geschikt voor boxsprings Van uitstekende en duurzame kwaliteit Kreukvrij, ademend en anti-allergisch 1 bestelling 2 stuks Adviesprijs Korting U bespaart: korting 207-delige Gereedschapstrolley van Wolfgang Germany Groot ingekocht, dus profiteer hiervan! Gereedschappen zijn gemaakt van hoogwaardig Chroom-Vanadium staal Zeer goed gevuld; in één keer al het gereedschap datje nodig hebt In 4 lagen overzichtelijk gerangschikt Adviesprijs Korting U I BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL j NIET TEVREDEN? GELD TERUG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8