-VLAANDEREN 7 Markante straat in Hulst krijgt 'n metamorfose. Joseph Rouleau ontwierp 22 huizen in de straat. Rijrichting draait om, voor autoluwe binnenstad Hulst FRANS VAN WAESBERGHESTRAAT OP DE SCHOP A In 1924 stopte Rouleau als stadsarchitect van Hulst. Er viel niet te werken met die man Deze gevel is helemaal gestuukt. Dat is treu rig." Stadsgids Han- neke Stam windt er geen doekjes om. Ze kijkt met lede ogen naar sommige panden in de Frans van Waesberghestraat, die vanaf sep tember een metamorfose onder gaat. Het doet Stam pijn dat niet alle eigenaren de geschiedenis van de straat respecteren. De straat in hartje Hulst is an ders dan alle andere. Het voelt zelfs anders. Alsof het niet in Hulst, maar in een arbeiderswijk in het Antwerpen van begin twin tigste eeuw ligt. De Frans van Waesberghestraat stamt uit dezelf de periode. Even uniek als de weg is de architect die ongeveer twin tig huizen in de straat ontwierp. Joseph Rouleau. De Limburger was van 1921 tot en met 1924 stadsarchitect in Hulst. „Waarschijnlijk is hij aange steld omdat hij eerder al het poli tiebureau van Hulst had ontwor pen", filosofeert Hanneke Stam tij dens een wandeling door de straat. Die ligt in de 'nieuwe waik', zoals de buurt nog altijd in de volksmond heet. Hadden we er honderd jaar gele den gelopen, dan hadden we door de tuin van de familie Hombach geploeterd, weet stadsarchivaris Antoine Prinsen, die ook meewan- delt. Hulst kocht de grond en gaf Rouleau de opdracht arbeiderswo ningen te ontwerpen. Stam: „De stad wilde goede woningen voor arbeiders. Alleen, Hulst zat gevan gen tussen de wallen, uitbreiden was onmogelijk." Rouleau ging in het gedeelte tot de huidige Vestdijkstraat aan de slag. Hij liet zich direct gelden als een architect met een andere kijk. De Frans van Waesberghestraat werd opgehoogd, de woningen kregen souterrains. „Dat kenden ze niet in Hulst, mensen waren bang dat de huizen in elkaar zou den zakken", lacht Stam. De souterrains waren voor veel toekomstig bewoners een breek punt. Daarom ontwierp een gepi keerde Rouleau op een gegeven moment alleen de voorgevel, de rest was aan de eigenaar. Want niet alleen de souterrains waren een stoorzender. „Volgens Rou leau moest je in de hal een paard en wagen kunnen keren. Dat wil de niet iedereen", weet Prinsen. „Rouleau was een moeilijke man. Hij wilde zijn eigen gang gaan. In 1924 ging hij weg als stadsarchi tect. Met die man viel niet te wer ken." De Limburger ontwierp 22 wo ningen in de Frans van Waes berghestraat, waar hij zelf ook woonde. Nummer 9 is het oudste pand, uit 1925. Rouleaus huizen zijn anno 2016 duidelijk herken baar. Ze hebben een trapje naar de voordeur, zodat 'de bewoner bo ven andere mensen staat'. Ook ty pisch Rouleau: een mix van verti cale en horizontale bakstenen, hekjes voor de ramen en inkepin gen er omheen. Rouleau was meer dan de man van de Frans van Waesberghe straat. Hij ontwierp ook het pand van Wilking, een herenhuis op de Grote Markt en het Lyceum in Hulst, net als de pastorie in Sint Jansteen. In 2007 waren er plan nen een straat naar hem te vernoe men, maar het kwam er nooit van. Misschien omdat hij geen bur gemeester was. Prinsen: „Burge meester Van Waesberghe heeft bij zijn afscheid in 1925 de straat naar zichzelf genoemd." De werkzaamheden in de Frans van Waes berghestraat en Vest dijkstraat beginnen in september. De bestra ting komt er uit te zien als in de Grote Zwanen- straat en Beestenmarkt. De kruisingen worden gelijkvloers. Daarnaast verandert de rijrich ting, om de Gentse straat zo veel mogelijk van autoverkeer te ont zien. De F. van Waes berghestraat tussen Gentsestraat en Hou tenkwartier wordt tweerichtingsverkeer, tussen Houtenkwartier en Steenstraat draait het eenrichtingsverkeer om. Josien Drumont van De Verfmolen in de Van Waes berghestraat is daar blij mee. „Vanaf de Stations weg zullen auto's langs onze winkel rijden. Ook voor onze leveran ciers is het een stuk makkelijker de zaak te bereiken." Er is ook kri tiek. Walter Josiassen, die in de straat woont: „Ik ben bang dat het hier drukker wordt. Dat zie ik niet zitten." De werken duren een halfjaar. woensdag 18 mei 2016 tifft/UWL- t-\0Dr-DjesTRAA.T Met dank aan Rouleau Bob Maes Hulst A De rij arbeiderswoningen, van nummer 31 tot en met 41. Rechts architect Joseph Rouleau, die ook in de straat woonde. —Antoine Prinsen De originele tekening van Joseph Rouleau van Frans van Waes- Antoine Prinsen en Hanneke Stam voor dezelfde woningen in de berghestraat 31 tot en met 41. Frans van Waesberghestraat. camileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74