Fietsles in Hoek De Koeijer is topscorer Commissaris Polman houdt druk op ketel rond opvang De komende maanden sluiten her en der in het land noodopvangplaatsen voor asielzoekers. Commissaris Han Polman wil geen herhaling van het gezeul met mensen van sporthal naar sporthal. Nieuwe opvanglocaties zijn hard nodig. De oplossing hangt in de lucht Nieuwe rubriek: De wandeling Yerseke-spits sluit seizoen af in stijl P12 Tientallen vluchtelingen in het asielzoekerscentrum Marina Be ach bij Hoek kregen gisteren ver- keers- en fietsles. Geen overbodi ge luxe, aldus de initiatiefnemers, het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) en Veilig Verkeer Nederland (WN). Veel vluchtelin gen komen uit gebieden met wei nig verkeersregels en ze hier losla ten in het verkeer kan ronduit ge vaarlijk zijn. WN-medewerker Rob Soer gaf, bijgestaan door een Perzische tolk, eerst verkeersles aan een groep volwassenen uit met name Iran en Afghanistan. Met hulp van plaatjes werden de belangrijkste verkeersregels uitgelegd. Na de verkeersles was het tijd voor de praktijk. In andere opvang- locaties gaan de cursisten samen met een instructeur de wijk in, maar omdat Marina Beach te afge legen ligt, was op het terrein zelf een hindernisparkoers uitgezet. Een voor een stapten de cursisten op de fiets om onder meer te le ren slalommen, stoppen voor een zebrapad en hoe een rotonde te nemen. Het ging de een beter af dan de ander. Theo Giele Twee van de dertien Zeeuwse gemeenten, Vlissingen en Rei- merswaal, hebben in totaal 450 plaatsen voor asielzoekers toege zegd. Nog 2050 te gaan voor de an dere Zeeuwse gemeenten. „Nieu we opvangplaatsen blijven hard nodig", zei commissaris van de Koning Han Polman gisteren tij dens het wekelijkse persgesprek. De zweep laat de commissaris nog even in de kast. Op eigen houtje gemeenten verplichten om voor opvang van asielzoekers te zorgen kan hij niet, daarvoor is tussenkomst van de minister no dig. Maar dat wil niet zeggen dat hij de Zeeuwse gemeenten niet onverminderd vraagt om met reë le, haalbare plannen voor de op vang van asielzoekerts te komen. Hij had hiervoor afgelopen 15 mei als deadline gesteld. Vlissingen en Reimerswaal zijn met een concreet aanbod geko men en Polman verwacht op kor te termijn dat andere gemeenten zullen volgen. Eind november maakten alle ge meenten - ook de Zeeuwse - via hun vereniging VNG een af spraak met het Rijk. In elke pro vincie zouden 2500 extra plaatsen voor asielzoekers worden ge creëerd. Een half jaar later liggen er in Zeeland pas twee concrete Commissaris Polman vraagt 'stoere samenleving' te zorgen voor opvangplekken asielzoekers: 2500 moeten er komen plannen: 300 plaatsen op Baskens- burg in Vlissingen en 150 plaat sen in een particuliere opvang in de Olzendepolder in Yerseke. Daarnaast zorgden Goes en Ter- neuzen al veel eerder voor nood- opvangplekken. De Zeelandhal len en Marina Beach tellen echter niet mee als 'extra opvangplaats' omdat ze niet ten minste drie jaar beschikbaar zijn. Hoewel het aantal vluchtelin gen dat via Turkije naar Europa komt drastisch is afgenomen, blijft de noodzaak om nieuwe op vangplaatsen in te richten. Een aantal tijdelijke nood-azc's sluit de komende maanden en dat be tekent dat voor tienduizenden asielzoekers nieuw onderdak no dig is. Polman: „Ik moet er niet aan denken dat we straks weer mensen in sporthallen moeten la ten slapen." Staatssecretaris Klaas Dijkhoff zei dat hij 'stoere burgemeesters' zocht die voor opvanglocaties zor gen. Polman verbreedt dat tot een 'stoere samenleving'. „De ka ders zijn duidelijk: 2500 plaatsen. Daar moeten de Zeeuwse ge meenten samen voor gaan." Helikopters en drones helpen bij reconstructie van misdaden P4 In de boomgaard in Abbekinderen staat alles in bloei. „De geur is overweldigend." PU m woensdag 18 mei 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zeeland „De hulpdiensten, taa tuu taa tuu taa tuu, weet u wel, hebben altijd voorrang! En als je op de fiets wilt afslaan, wel duidelijk je hand uitsteken, niet zo van 'hel lo!' gaan zwaaien." 'Niet weer sporthallen' Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71