Deel 'smaadgedicht' verboden 5 'Geweld tegen jongeren in jeugdzorg onderzoeken' I Trouwen om te mogen samenwo nen en kinderen te krijgen; het komt hooguit nog voor in streng gelovige milieus. De vaakst be wandelde route naar huis je-boompje-beestje is nu samen wonen. „Voor jongeren is trou wen niet echt meer nodig", weet hoogleraar sociologie Aart Lief broer. „De verschillen tussen sa menwonen en trouwen zijn gro tendeels gelijkgetrokken, dus waarom zouden ze?" Het wekt dan ook weinig verba zing dat de helft van de eerste kinderen voortkomt uit onge huwde ouders. Maar juist bij de komst van kinderen ontstaat een essentieel verschil tussen gehuw de en samenwonende ouders. „Bij een huwelijk is wettelijk al geregeld dat de man de vader is en dat hij over het kind mag be slissen, daar hoef je zelf niet meer over na te denken", zegt Jan Latten, hoofddemograaf bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). „Als je samenwoont, kun je het ook goed regelen, maar dat moet je zelf doen." Daar gaat het voor veel jonge ouders mis. Erkenning van het kind op het gemeentehuis doen de meesten nog braaf, maar het delen van het ouderlijk gezag - na de geboorte - schiet er nogal eens bij in. Terwijl alleen erken ning onvoldoende is voor het juri disch vaderschap. Overleden Dianne Kroezen, voorzitter van de vereniging van Familierecht advocaten Scheidingsmediators (vFAS), had vorig jaar nog een zaak van een vader die dat aan den lijve ondervond. „Zijn vrien din was plotseling ziek geworden en kort daarna overleden. Hij had hun kind erkend, maar niet het ouderlijk gezag geregeld. Daar door kon hij niet over het kind beslissen." Een paspoort aanvra gen, een bankrekening openen, de schoolkeuze bepalen of toe stemming geven voor een medi sche behandeling: allemaal beslis singen die alleen vaders (en moe ders) met ouderlijk gezag mogen nemen. „Veel stellen weten niet dat je na erkenning ook nog het ouder lijk gezag moet regelen", zegt Kroezen, „Of ze realiseren zich niet hoe belangrijk het is. Het komt nog wel een keer." Maar als die keer zich voordoet bij overlij den van de gezagdragende ouder, of als de vader en moeder uit el kaar gaan, moet de rechter eraan te pas komen. Een recente enquê te van de vFAS wijst uit dat 94 procent van de leden de afwezig heid van gedeeld ouderlijk gezag bij een verbroken relatie regelma tig als probleem ervaart. Makkelijker Reden voor D66 om die hande ling voor samenwonende ouders makkelijker te maken. De demo craten willen bij wet regelen dat vaders die hun kind erkennen, meteen het ouderlijk gezag krij gen. Een voorstel dat problemen in ongewenste situaties kan voor komen, meent Kroezen. „Je hebt een discussiepunt minder als je uit elkaar gaat." Michelle de Vos (29) uit Schin op Geul dacht meer aan de onge wenste situatie dat haar baby te vroeg geboren zou worden en dat haar partner Erik dan niets te zeg gen zou hebben over hoe het kind moest worden behandeld. „Ik wilde het goed geregeld heb ben voordat ons kindje levensvat baar zou zijn." Trouwen wilde het Limburgse stel best, maar liever later. De por temonnee gaf de doorslag toch meteen te trouwen in 2013, hal verwege de zwangerschap. „Het is een heel stomme reden, maar trouwen was gratis. Anders moes ten we 500 euro betalen voor een contract bij de notaris." De Vos jes hebben twee dochters, Lana Jane en Amy. „Ik vind het fijn dat we het goed geregeld hebben." Trouwen uit praktisch oogpunt komt steeds vaker voor bij ouders die al een kindje hebben en nog meer kroost verwachten. Het boterbriefje laat geen misver standen bestaan over de juridi sche status van de ouders tegen over hun nageslacht. Trouwen met kinderen erbij is aan een opmars bezig, ziet Jan Latten, die van een 'sluitstukhu welijk' spreekt. „Het gezin is com pleet. Het is een bevestiging van de liefde achteraf, vergelijk het met de vroegere viering van het 12,5 jarig jubileum. Met de kinde ren als bruidspersoneel." BERLIJN Een rechter in Ham burg heeft delen van het omstre den 'smaadgedicht' van de Duit se satiricus Jan Böhmermann (35) over de Turkse president Er- dogan verboden. Volgens de rechter zijn belang rijke passages van de tekst 'laster lijk'. Böhmermann mag die niet herhalen op straffe van een boete van 250.000 euro of een celstraf van zes maanden. Andere delen kunnen, volgens de rechter, wel als satire worden beschouwd. Böhmermann had op 31 maart in zijn show Neo Magazin Royale Er- dogan onder meer een 'geiten- neuker' en 'pedofiel' genoemd. Met zijn spotdicht hekelde de sa tiricus eerdere kritiek van Erdo- gan op een Duits liedje waarin de president op tamelijk milde wijze belachelijk wordt gemaakt. Böhmermann wilde met zijn har de spot naar eigen zeggen laten zien 'wat volgens de Duitse wet wérkelijk is verboden'. Erdogans advocaat Hubertus von Sprenger zei 'bijzonder ver heugd' te zijn met de uitspraak. Böhmermanns raadsman, Christi an Schertz, wijst het vonnis af. Volgens Schertz kan het smaadge dicht niet worden opgedeeld: „Het is bovendien niet los te zien van de context van de tv-uitzen- ding." De zaak in Hamburg staat los van de aanklacht wegens 'beledi ging van een buitenlands staats hoofd', die Erdogan tegen Böhmermann indiende. Er zijn aanwijzingen dat tussen 1945 en nu langdurig en ernstig geweld is gebruikt tegen kinde ren die onder de jeugdzorg uit huis zijn geplaatst. Daarom is verder gedegen onderzoek zin vol, concludeert een commissie die in opdracht van het kabinet vooronderzoek heeft gedaan. De commissie-Vooronderzoek naar Geweld in de Jeugdzorg (commissie-De Winter) kreeg zonder dat een meldpunt was geopend al ruim tweehonderd meldingen van mensen over ge weld in inrichtingen en pleegge zinnen. Via een telefonisch meldpunt en archiefonderzoek zou verder onderzoek kunnen worden gedaan. Belangrijk is dat dit bijdraagt aan de maat schappelijke erkenning voor wat slachtoffers is overkomen, schrijft de commissie in haar gisteren verschenen rapport. Ook kan worden bekeken welke mechanismen bij dit geweld een rol spelen en hoe de over heid hierop heeft gereageerd. Het gaat daarbij niet alleen om het verleden maar ook om de huidige situatie. DRIELING Badr Hari op borgtocht vrij Beveiligers in actie Navalni belaagd Man overlijdt op kerkhof woensdag 18 mei 2016 'Ouderlijk gezag simpeler regelen' D66 wil ongetrouwde vaders die hun kind erkennen meteen ook het ouderlijk gezag geven. Dat scheelt juridisch getouw trek ais de ouders uit elkaar gaan, of als moeder overlijdt. Heieen Boex Schin op Geul Voor Michelle en Erik de Vos was trouwen goedkoper dan bij de notaris alles regelen rond het ouderlijk gezag. In de helft van de gevallen zijn jonge ouders nog niet ge trouwd als zij hun eerste kind krijgen. De vader moet het kind dan erkennen, maar ook het ouderlijk gezag regelen. DEN HAAG Drie kleine ooievaars zijn uit het ei gekropen op het nest bij de Theetuin in Eemnes. Pa en ma bewaken om de beurt hun jongen. Eten zoeken ze in de omringende polder. FOTO CASPAR HUURDEMAN MARRAKESH Kickbokser Badr Hari, die vol gens Marokkaanse media zater dag zou zijn aangehouden, is op borgtocht vrij. De bokser moet zich dinsdag voor de rechter in Marrakesh verantwoorden. Hij wordt ervan beschuldigd in een nachtclub en discotheek in een groot hotel in Marrakesh een per soneelslid te hebben mishandeld. Het slachtoffer zou als gevolg hiervan circa drie weken lang niet hebben kunnen werken. Fa milie van Badr Hari en familie van het slachtoffer zouden buiten de rechter om willen schikken. SCHIPHOL Beveiligers op Schip hol leggen al deze week kort het werk neer. Dat maakte vak bond FNV bekend. Wanneer de werkon derbreking precies wordt gehouden, is nog niet bekend. De beveiligers vinden de werkdruk te hoog. De acties brengen de veiligheid op de luchthaven niet in ge vaar, belooft de vak bond. Uitgangspunt is ook dat de reizi gers er zo min moge lijk last van hebben. ANAPA De Russische opposi tieleider Aleksandr Navalni is aangeval len door kozakken. Het incident vond plaats bij de luchtha ven van Anapa. Vol gens Navalni legde de politie de kozak ken geen strobreed in de weg. Nederlanders hebben in 2015 voor het eerst meer aan kopen afgerekend met pin dan met cash. Het aantal pin betalingen is toegenomen van 2,91 miljard naar 3,23 miljard. KLIMMEN In het Limburgse dorp Klimmen (ge meente Voerendaal) is dinsdag een man overleden bij de be graafplaats van de kerk. De man was er aan het werk. Hij kwam door nog onbe kende oorzaak klem te zitten tussen een vrachtwagen en een muur. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn verwondin gen. Omdat het een bedrijfsongeval is, ligt het onderzoek bij de Inspectie SZW.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5