Eigentijds wonen is niet maakbaar Strandslapen is slechte zaak Zeeuwse vrouwen opnieuw succesvol 2 ZEELAND Koffiekop Bouwen zonder ook voldoende te slopen leidt tot verkrotting en leegstand in de provincie. WONINGMARKT AANPAK NODIG Commentaar Worden in Zeeland nu te veel of te weinig wonin gen gebouwd? Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen er veel meer nieuwe huizen bij dan nieu we huishoudens. Maar de provin cie relativeert de cijfers. Er zou veel vertekening in zitten. Be trouwbaar of niet, de cijfers van het CBS zetten je wel aan het den ken over de toekomst. Wat willen we met het woning bestand? Wat künnen we ermee? Als het aan bouwers en makelaars ligt, is het antwoord duidelijk: ver nieuwen en doorstromen. Maar de markt kent zo zijn eigen wet ten. Die zijn niet eenduidig. In het ene dorp zullen jonge mensen ervoor kiezen om tegen zeer lage kosten een eenvoudig oud pandje te betrekken terwijl ze elders de voorkeur geven aan het gemak van een nieuwe woning. Boven dien is nieuwbouw lang niet al tijd zaligmakend. Al te voortva rend bouwen kan het karakter van een kleine kern om zeep helpen. Toch is er behoefte aan enige sturing, want over het belang van een goed leefklimaat is iedereen het eens. Dus willen we zo min mogelijk langdurige leegstand en willen we geen verkrotting. Die liggen op de loer door de krimp van de bevolking. Daarom zijn sloopregelingen goed voor de kwa liteit van het woningbestand en daarmee voor de prijzen. De invloed van dit soort maatre gelen is echter beperkt. Verve lend? Dat valt te bezien. De wens om Zeeland aan te harken kan bot sen met de vrijheid van eigenaren om over hun onroerend goed te beschikken en oude huizen desge wenst héél lang te laten staan. Het is goed om als overheid te streven naar een eigentijds wo ningbestand. Maar de burger mag daarvoor zijn eigen tijd nemen. De wens om Zeeland aan te harken botst al snel met de vrijheid van eigenaren van onroerend goed. Recron, veel dorpsbewoners, dorpsraad en de ondernemersvere niging van Renesse zien niets in het aangekondigde amendement van Leefbaar Schouwen-Duive- land (LSD) om overnachten in strandpaviljoens mogelijk te ma ken. Die boodschap werd luid en dui delijk geventileerd gisteravond tij dens de vergadering van de Renes- ser dorpsraad. Het besluit van Bur gemeester en Wethouders eerder om af te zien van strandslaaphuis- jes viel in goede aarde in Renesse, aldus dorpsraadvoorzitter Frans Prins. „Dat vonden wij een hele goede zaak. Er was duidelijk ge luisterd naar wat leeft onder de be volking." Bij een eerdere bijeen komst gaf een overgrote meerder heid („Allen min één") te kennen niets te voelen voor 'slapen op strand', werd ook vanuit de zaal gememoreerd. Prins noemde het 'buitengewoon bevreemdend' dat het onderwerp dan alsnog terug keert op de agenda. „Als dorps raad zijn we zeer teleurgesteld en we hebben op verschillende plaat sen laten weten dit een slechte zaak te vinden." Datzelfde geldt voor ondernemersvereniging en Recron, deelde dorpsraadlid An ton Krijnse Locker mee. Natuur én gasten die juist van wege de open stranden naar Schouwen-Duiveland komen. Alle maal zaken die niet bij slapen op strand zijn gebaat. „Hiermee wordt een voet tussen de deur ge zet en dat is niet goed." ALMANAK Het werd de Oostburger te gor tig. Dat zijn haar wat dunner werd, alia. Maar dat het iele bos je een peper-en-zoutkleurtje kreeg, was hem teveel. Hij nam zijn toevlucht tot een beproefd middel van een oude oom: een beetje Buisman door het haar. De zoektocht naar de gebrande suiker, die slappe koffie vroeger wat sterker maakte, was nog een hele toer, maar het resul taat mocht er zijn. Dacht hij, totdat een kleinzoon hem uit de droom hielp. „Wat stink jij opa, je hebt een koffiekop." Omrijden voor werk aan weg Dj Mickey V op Vestrock Nieuwe predikant 17 ME11940 BOMMEN OP MIDDELBURG onnemaire laaft zich aan de middagzon. Het dorp ligt er fraai bij. Toch ziet Dick van der Wouw, senior on derzoeker van ZB Planbureau, ook een schaduwzijde. Enkele tiental len huizen staan te koop. Karakte ristieke panden, maar vaak te klein of te gedateerd voor bijvoor beeld een jong gezin. Hij wijst on der meer op een woning waar het pleisterwerk van de buitenmuur komt. Wie gaat er uiteindelijk wo nen, vraagt hij zich af. Van der Wouw, die de Zeeuwse woningmarkt nauwgezet volgt en op dat terrein de provincie advi seert, maakt zich grote zorgen. En zeker niet alleen over Zonnemai re. Het aantal woningen in de pro vincie groeit harder dan het aantal huishoudens, zo bevestigen cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren publiceerde. En dat in een gebied dat al de groot ste leegstand van het land kent. De gevolgen kunnen desastreus zijn, stelt hij. Zeker, er moet wor den gebouwd, om te kunnen vol doen aan de wensen van de heden daagse woonconsument. „Maar als er meer huizen worden ge bouwd dan de toename van het aantal huishoudens, komt het minst aantrekkelijke deel van de woningvoorraad leeg te staan. Als dat lang duurt, krijg je verkrot ting. Dat is een bedreiging voor het aanzicht van de dorpen en ste den in Zeeland." Meer slopen is daarom het de vies. „Als we betere woningen wil len bouwen, moeten we aan de achterkant van de markt ook de zaak opruimen, anders bouw je voor leegstand. Het lastige is dat de plek waar vraag is naar wonin gen een andere is dan de plek waar huizen leegstaan." De vergrijzing maakt het pro bleem nijpender, aldus Van der Wouw. Er overlijden relatief veel oudere alleenstaanden, met als ge volg dat er een woning op de markt komt. „Vaak zijn dat hui zen die 'opgewoond' zijn. Die zijn vaak lastig verkoopbaar. Op het moment dat een huishouden uit sterft, zou ook de woning uit de markt kunnen worden genomen. Maar omdat het meestal om koop woningen gaat en er erfgenamen zijn, gebeurt dat niet. Particulie ren willen niet slopen." De provincie heeft een subsidie regeling om het opknappen, slo pen of samenvoegen van verouder de huizen te stimuleren. Per saldo leidde dat vorig jaar tot een afna me van 29 huizen, aldus Van der Wouw. „Ik heb het gevoel dat het eerder een druppel op de gloeien de plaat is dan dat we de boel echt aan het aanpakken zijn." Meer drastische maatregelen zijn daarom nodig, vindt hij. Over heden zouden met bijvoorbeeld fiscale maatregelen het slopen van verouderde, 'slechte' huizen aan trekkelijker moeten maken. „Ik denk dat er een apart regime moet komen om dit fenomeen goed te kunnen behappen." Verkrotting bedreigt het aanzicht van de dorpen en steden in Zeeland Het toneelstuk Zeeuwse Vrouwen 2 van Theaterproductiehuis Zee- landia heeft tot nu toe circa drie duizend bezoekers getrokken. „Opnieuw een ongekend succes", zegt woordvoerster Tanja Joustra van het productiehuis. De afgelo pen weken werd het stuk 22 keer opgevoerd in grotere en kleine theaters in Zeeland. De komende week staan de laatste drie voorstel lingen in de provincie gepland: donderdag 19 mei in Studio Zee- landnet Kamperland, vrijdag 20 mei in De Schutse in Burgh- Haamstede, zaterdag 21 mei in De Vroone in Kapelle. Het stuk is gebaseerd op het in 1990 verschenen boek Zeven Zeeuwse Vrouwen van Kees Slager. In 2009 werden voor het eerst vier vrouwenportretten in theater om gezet. Die voorstelling trok toen 4500 toeschouwers. Dramaturg Alex Mallems bewerkte voor het tweede theaterstuk de overgeble ven drie verhalen uit het boek van Kees Slager. Julia van de Graaff is een dijkwerkersdochter, Gonny Gaakeer speelt de eerste Marva in Zeeland en Astrid van Eek kruipt in de huid van een vrouw die haar hele leven op de barricaden stond. woensdag 18 mei 2016 Esme Soesman Renesse Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG In Middelburg is begonnen met het woonrijp maken van de Anton de Komstraat. Daarvoor wordt een pla teau gelegd op de kruising met de Churchilllaan. Dat duurt twee weken. Hierna begint op 30 mei de herin richting van de Koos Vor- rinkstraat. Dat duurt tot de zomervakantie. Na de va kantie komt op de kruising van de Vorrinkstraat en de Churchilllaan ook een pla teau. De straten horen bij nieuwbouw naast de CSW aan de Churchilllaan. HULST De Zeeuws-Vlaamse dj Mickey V (foto) en de band Orange Fox uit Gelderland hebben zaterdag de Vest- rockrally op de Vismarkt in Hulst gewonnen. Daardoor hebben zij een plek op het podium van Vestrock (4 en 5 juni) bemachtigd. Mickey V kreeg meer stemmen dan Tim Dedel en Sam Rem. Orange Fox haalde het voor het Zeeuws-Vlaamse Hunterstreet en The Bright, en Coyote Melon uit Gent. WILHELMINADORP De Protestantse Gemeente van Wilhelminadorp heeft een nieuwe voorganger. In de eredienst van zondag 22 mei wordt Ds. Marie Thérèse Reichmann aan de ze kerkelijke gemeenschap verbonden. Voorganger is Ds. Kamer mans uit Goes, aanvang 14.30 uur. De morgendienst komt te vervallen. In de tuin van verzorgingste huis Sint Willibrord in Middel burg is gistermiddag een nieuw monument onthuld om het bombardement van Middelburg op 17 mei 1940 nooit te vergeten. J Zeeland Rolf Bosboom en Theo Giele Zonnemaire Dick van der Wouw Jan van Damme Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58