JL-1 Het verkeerde antwoord Geen annuleringsverzekering: dure grap 1011 Jrnmi 7 WAARVAN AKTE De notaris schappij. TUI gaat bijvoorbeeld cou lant om met zwangere vrouwen die niet meer willen reizen naar een land waar het virus heerst. Zij kunnen kosteloos een gelijkwaardige reis naar een andere bestemming boeken. Ook sommige luchtvaartmaatschappijen geven zwangere passagiers de gele genheid hun ticket om te boeken. Fout gemaakt bij boeken Vlak voor je op reis gaat, print je de tickets voor het vliegtuig en het hotel nog even uit. En dan krijg je het heel warm. Je hebt een vlucht geboekt naar Las Palmas op Gran Canaria maar een hotel in Palma de Mallorca. Wat nu? De kans is groot dat je zelf opdraait voor de vergissing. Is de va kantie eenmaal geboekt, dan kom je er niet zomaar meer vanaf. Het maakt daarbij geen verschil of je de vakantie online of bij een reisbureau hebt ge boekt. Heb je geboekt bij een reisbureau dat lid is van Algemene Nederlandse Vereniging van Reisondernemingen (ANVR), dan kun je soms nog reke nen op enige coulance. Bij annulering tot de 42ste dag voor vertrek ben je al leen je aanbetaling kwijt. Daarna wordt een percentage van de reissom in rekening gebracht. Hoe dichterbij de vertrekdatum je annuleert, des te hoger de kosten voor de annulering. Als je op de dag van vetrek annuleert, ben je de hele reissom kwijt. Maar niet alle reisorganisaties zijn aangesloten bij de ANVR. Lucht vaartmaatschappijen vallen bijvoor beeld nooit onder de brancheveren ging. Wie zijn vliegticket wil annule ren, is helaas vaak het hele bedrag Na onverwacht ontslag voelt het waarschijnlijk niet goed om geld over de balk te smijten op vakantie kwijt, exclusief luchthavenbelasting. Relatiebreuk Vlak voordat jullie op vakantie gaan, barst de bom: jullie gaan uit elkaar. Jullie hebben dan vast geen zin meer om samen gezellig een hotelkamer in Benidorm te delen. Geluk bij een on geluk: met een annuleringsverzeke ring krijg je soms geld terug bij een relatiebreuk. Al dokt de verzekering natuurlijk niet direct bij de eerste de beste ruzie. Waren jullie getrouwd, dan moet de echtscheidingsprocedure officieel in gang zijn gezet. En een samenle vingscontract moet ontbonden zijn door de notaris. Woon je samen zon der samenlevingscontract dan keren maar weinig verzekeringsmaatschap pijen uit als jullie uit elkaar gaan. En bij een verbroken latrelatie kun je so wieso naar je centen fluiten. Een andere optie is om van reisge noot te wisselen. De reis gaat dan ge woon door maar een van beide gaat met een ander. Is de reisorganisatie aangesloten bij de ANVR, dan kan omboeken tot zeven dagen voor ver trek. De plaatsvervanger moet dan wel voldoen aan de voorwaarden. Zo mag je natuurlijk niet je oma meene men op een jongerenreis. Werkloosheid Na een onverwacht ontslag voelt het waarschijnlijk niet goed om geld over de balk te smijten op vakantie. Bo vendien is de kans groot dat je je tijd liever gebruikt voor een zoektocht naar een nieuwe baan. Onvrijwillige werkloosheid valt ge lukkig soms onder de annulerings verzekering. Tenminste als je een vast contract hebt. Heb je een tijdelijk contract, of werk je via een uitzend bureau, dan vergoedt de verzekering meestal niets. En uiteraard moet de ontslagprocedure pas in gang zijn ge zet na het boeken van de vakantie. PROEFOPDESOM Ze hebben al een paar jaar iets samen, dus nu moet het er maar eens van ko men: samenwonen. Vooral haar ouders dringen daar op aan. Goed, ze zien hun enige, al wat oudere, dochter liever fatsoenlijk ge trouwd en dan hopelijk snel met een paar kin deren aan haar rokken. Maar samenwonen is ook in ons dorp al lang geen schande meer en wie weet is het een eerste stap op weg naar kleinkinderen, een vurige wens van haar ou ders, vertelt zij. Nu zitten ze beide aan mijn bureau. Op tafel ligt het samenlevingscontract dat ze zo gaan ondertekenen. Zij trekt bij hem in, haar ouders betalen hun nieuwe huisraad: meubilair, was machine, droger, ijskast. Alles is goed op papier gezet, verstandig. het vooruitzicht op deze volgende stap in haar leven, samenwonen, maakt hij een ongeïnte resseerde indruk. Hij kijkt nors voor zich uit, zegt amper wat en blikt steeds op zijn mobiel tje. Wil hij dit eigen lijk wel, vraag ik me af als ik hen uit zwaai. 1 1 1 Acht weken later zit- lk maak VakGf ten ze weer aan mijn bureau. Ze zijn uit elkaar, het samenle vingscontract moet worden ontbonden. Zij weer bij haar ou- ITiaar ZO snol? ders, hij weer alleen in zijn apparte mentje. Dat overigens, daags na haar vertrek, door haar ouders met behulp van vrienden en kennissen is leeggehaald. Alle spulletjes die ze hun dochter hebben geschonken, liggen veilig opgeslagen. Ik maak vaker mee dat mensen uit elkaar gaan, maar zo snel? Dat heb ik het niet eerder meege maakt. Voorzichtig probeer ik te peilen wat hier is gebeurd, maar ze geven allebei geen sjoege. mee dat stellen uit elkaar gaan, hij op, schudt me de hand en vertrekt zonder groet of gebaar naar haar. Zij aarzelt met ver trekken, het is duidelijk dat ze haar verhaal kwijt wil. „Hij heeft een bank," vertelt ze. „Een grote, bruinieren bank. Een oerlelijk ding dat midden in de huiskamer staat. Hij heeft hem al jaren en zit er altijd op, altijd. Nou ja, zitten. Het is meer hangen en liggen. Die bank vloekt enorm met alle mooie spulletjes die ik heb ingebracht, maar hij is er enorm aan gehecht. Meer dan aan mij, heb ik gemerkt." Ze kijkt me aan, tranen in haar ogen: „Ik wilde van dat lelijke ding af en heb hem voor de keuze gesteld: ik eruit of die bank eruit. Toen gaf hij het verkeerde antwoord." woensdag 18 mei 2016 GO Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@pers- groep.nl. Volgende week behandelt Irene van den Berg een selectie van de vragen en opmerkingen. Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Deze week een rekenvoorbeeld voor een fic tief gezin dat bestaat uit vader Dennis (38), moeder Michelle (35) en de twee kinderen Kevin (4) en Jasmijn (2). Dennis werkt fulltime als IT-er, Mi chelle werkt parttime als kapster. Dennis en Michelle hebben voor deze zomervakantie voor 1200 euro een pakketreis voor 4 personen ge boekt naar de Spaanse Costa Brava. Ze willen eindelijk eens wat verder weg met het gezin, ze zijn tenslotte al jaren het land niet meer uit geweest, vanwege hun fi nanciële situatie. Een maand voor vertrek krijgt de broer van Kevin te horen dat hij long kanker heeft en niet lang meer zal leven. Het stel wil maar één ding: de vakantie afblazen. Ze hebben echter geen annule ringsverzekering afgesloten, om kosten te besparen. Ze kijken in de algemene voorwaarden van hun reisorganisatie. Daarin staat dat bij annulering vanaf de 42ste kalenderdag (in clusief) tot de 28ste kalender dag (exclusief) vóór de vertrek dag een bedrag van W 35 procent van de reissom moet worden betaald. Kevin en Jasmijn betalen dus 420 euro om de vakantie af te kunnen afzeggen. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Maar terwijl zij duidelijk opgewonden is bij Als de zakelijke kant is afgehandeld, staat Johan Nebbeling a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52