Ik vind dat geld moet rollen' V 9 \f 4 De supermarkten liggen er vol mee: dozen en zakken vol knapperige, krokante muesli. Lekker voor in de yoghurt en vol vezels, zo verkondigen de fabrikanten. Maar zijn ze wel zo lekker en gezond? Mijn geld en ik „Doe geen wilde dingen met geld, maar neem beheerst risico's. Ik ben een echte Zeeuw op dat gebied. Mijn bedrijf in landschapsarchitectuur is opgebouwd uit eigen vermogen, zo dat we in het begin een stootje kon den verdragen. We zijn begonnen met nauwelijks werk in ons vak, de eerste maanden verdienden we niets. De winst van een goedbetaalde com petitie voor architecten gaf een boost en droeg bij aan het vestigen van onze naam. Het ging om een prijs van 20.000 gulden." Ik koop graag bijzondere strips. Eén boek kost zo'n 50 euro „We investeren zo'n 50.000 euro per jaar in nieuwe projecten. Dat loont; waar in het afgelopen decennium veel architecten- en stedenbouwkun dige bureaus moesten inkrimpen, zijn wij juist gegroeid. Tien jaar gele den kregen we onze eerste opdrach ten in het buitenland, in België en Denemarken. Daarna werkte ik on der meer mee aan projecten in Athene, Londen en Moskou." „Veel projecten lopen jarenlang. In dat opzicht is prijs inschatten niet eenvoudig. Voor onze projecten in het buitenland is het gemakkelijker. De vergoeding voor het maken van een ontwerp is daar gerelateerd aan het budget voor de uitvoeringssom. Om een voorbeeld te geven: bij een bouwsom van drie miljoen euro zijn de kosten voor ontwerp en bestek ge middeld twee ton." „Ik reis graag naar verre bestemmin gen. Dat is zeker niet goedkoop. Maar wat je ervoor terugkrijgt is een bij zondere levenservaring. Je wordt met je neus op de feiten gedrukt, je beseft hoe goed we het in Nederland heb ben." „Ik ben een stripboekenfanaat en koop graag speciale uitgaven. Van Martin Lodewijk, de tekenaar van agent 327, heb ik fraaie exemplaren met een schets van hem en met ori ginele voorstudies van zijn werk. Aan een enkel stripboek geef ik zo'n 50 euro uit. Geen idee wat de hele verza meling kostte." „Strategisch investeren. Sparen is momenteel vooral geld laten slapen. Ik ben meer voorstander van de stel ling: geld moet rollen." „Een aantal jaar geleden kocht ik een tweedehands Volkswagen oldtimer voor een bedrag van tussen de 15.000 en 20.000 euro. Een prachtige bus uit 1977, waarmee we naar Spanje gin gen, naar Corsica en allerlei andere fraaie plekken. Het mooie is dat je ge dwongen wordt om 'slow' te leven. De bus rijdt niet snel, je stopt waar je het leuk vindt om koffie te drinken of te eten. Soms rijden we in het week end een klein stukje, stoppen op een mooi plekje in de buurt en doen even alsof het vakantie is." „Persoonlijke financiële zorgen ken ik niet. Ik denk wel vaak na over de wereldsituatie. Onze economie wordt steeds meer onderdeel van een wereldeconomie. Willen we als Noordwest Europese kennisecono mie een blijvende rol spelen, dan zul len we moeten inzetten op kennis en innovatie." aar sta je dan, in het laatste gang pad van een su permarkt, op zoek naar iets graanachtigs, ge zonds en knap perigs voor in de yoghurt. De keuze is reuze, met in de schappen tientallen dozen en zakken. Van Country Crisp tot Crunchy Muesli, van Kroko Cho- co's tot Krispies. Op een flink aantal van deze dozen staat ook nog eens zo'n infantiel beestje of poppetje af gebeeld. Toch maar even vragen aan een winkelmedewerker. „Ik weet het al: u zoek iets cruesli- achtigs," zegt een aardige mevrouw. „Ik werk op een andere afdeling, maar ik weet er wel iets van af. Er zijn meerdere soorten cruesli, maar ik neem altijd die." Ze wijst naar een geelgekleurd pak van Quaker. Cruesli, staat er in grote, rode letters op. Wie goed kijkt, ziet de letter R in een rondje, net onder het puntje van de i. Het symbool van registered trademark. Met andere woorden: Cruesli is een merknaam van Quaker. De term is echter zo ingeburgerd, dat we de kro kante muesli van andere merken ook cruesli noemen. Vergelijk het met de Walkman van elektronicagigant Sony of Aspirine van farmaceut Bayer. Honing Drie grote muesliliefhebbers willen graag meedoen aan een cruesli-test. Of beter: een krokante muesli-test. De test bestaat uit het proeven van zo naturel mogelijke, krokante muesli's uit de supermarkt. Dat sommige merken er standaard een handvol ro zijntjes doorheen gooien, nemen de panelleden voor lief. De test wordt blind uitgevoerd; achterafhoren de testers welke krokante muesli's ze hebben geproefd. Vóór het eerste bakje wordt voor geschoteld, wil Marianne Baars van het afslankbedrijfNewFysic duide lijk maken dat de te testen muesli bij voorbaat ongezond is. „Bij NewFysic staan ze niet op het boodschappen lijstje, er zitten verborgen suikers in. Dit soort muesli heeft op een of an dere manier een gezond imago. On terecht, want krokante muesli heeft een suikerlaagje: dat zou ook honing of een suikervervanger kunnen zijn, maar ik vermoed dat daar geen sprake van is." Het eerste bakje krokante muesli van de Plus, met rozijn, belooft weinig goeds. De zoete smaak overheerst, ONS PANEL woensdag 18 mei 2016 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag de 50-jarige landschapsarchitect Martin Knuijt. Hij tekent het ont werp voor CadzandMaritiem. Hans Puik Wat was de belangrijkste financiële les die u leerde? —Martin Knuijt In welke mate is investeren in het bedrijf belangrijk? Hoe komt de prijs van een project tot stand? Wat zijn uw verleidingen? Heeft u geld over voor hobby's? Sparen of beleggen? Wat was uw grootste uitspatting? Wat is uw grootste zorg op financieel gebied? Martin Knuijt inves teert zo'n 50.000 euro per jaar in nieuwe projec ten. FOTOOKRA 'Deze muesli smaakt naar karton Jeroen Kreule Kro kante muesli is vaak te zoet, vindt het panel. FOTOSHODY CAREMAN Marianne Baars (45). Direc teur van NewFysic, een bedrijf met 35 afslanklocaties in het hele land. Gijs van Maasakkers (26). Me deoprichter van Abbot Kin ney's, een bedrijf dat zuivelal- ternatieven in de markt zet. Laura Jackson (34). Country- manager Nederland bij mymu- esli, online aanbieder van ruim 80 soorten biologische muesli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49