3 Zuiveringszout voor haar, huid en tanden Philips GC4511/40 Azur Performer Plus Tefal V3910 Easygliss Tristar ST-8143 Zelf waxen 6 SUIKER is dat je bewust wordt van waar je eten en je spullen vandaan komen. Hoe meer je bewust bent van de her komst van spullen, hoe eerder je ge neigd bent er duurzaam mee om te gaan. Je gooit minder snel eten weg en bent zuiniger op je spullen." En zo bespaar je nog, al levert het pas op langere termijn wat op. Halkes: „Als je een walnotenboom in de tuin hebt, kun je kilo's noten verzamelen. Aanschaf van een goede oliepers is prijzig, maar zo'n boom blijft vruch ten geven. Daarmee kun je veel fles jes olie persen. Op den duur bespaar je wel degelijk." Kan iedereen aan de slag als maak- het-zelver, ook als je twee linkerhan den hebt? Piers: „Ja hoor. Er zijn mak kelijke en moeilijke projecten. Een makkelijk project is het zelf maken van rabarbercello, de rabarbervariant op de citroenlikeur uit Italië. Ge maakt van rabarber, wodka en suiker. Je hebt er vooral geduld voor nodig. Maar als vrienden komen eten en je schenkt je eigen rabarbercello is dat toch bijzonder." Een favoriet product van Halkes in haar boek is yoghurt. Halkes: „Zelf yoghurt maken is eenvoudig. Je hebt alleen een restje yoghurt en wat melk nodig om eindeloos meer te maken." Hebben de dames nog andere tips voor een kostenbesparend leven? Piers: „Breiliefhebbers die ook hun eigen wol willen spinnen kunnen jaarlijks terecht bij kinderboerde rijen. In mei of juni worden de scha pen geschoren en de wol verkocht. Dat is een goedkope manier om aan je grondstof te komen. Hetzelfde geldt voor geitenmelk, ook te krijgen op kinderboerderijen. En daar kun je weer kaas van maken." De trend om zelf producten te ma ken, zette een paar jaar geleden in. Ineens schoten brei-, knutsel- en houtwerkclubjes als paddenstoelen uit de grond en voor moestuinen ontstonden wachtlijsten. Onderne mers haakten in bij de trend en bie den in winkels en online kits aan om bijvoorbeeld je eigen bier te brou wen. Halkes: „Ik heb in onderzoeken gele zen dat een mens gelukkiger wordt van eigen groente en kruiden ver bouwen of zelf zeep maken. Zelf ma ken betekent dat je voor jezelf kunt zorgen. Dat is een fijn gevoel." Kruidenolie Overigens is zelf je producten maken niet altijd kostenbesparend. Halkes: „Soms is het zelfs een stuk duurder. Denk aan wijn of kruidenolie maken. Voor sommige processen heb je extra apparaten nodig. En tegenwoordig heb je veel spotgoedkope winkels waar je alles voor een dubbeltje kunt aanschaffen. Maar wat belangrijk is, SODA woensdag 18 mei 2016 GO Beste uit de test Vanaf 55 Zeer krasbestendige zool, komt glansrijk door de levensduur test, stoomt flink. Het ijzer is te zwaar. Beste koop Vanaf 37 Stoomt flink, Scherp geprijsd. Ontkalken is een klus. Goedkoopst Vanaf 30 'Shot'- of 'steam'- knop en regelbare stoomtoevoer. Problemen met de le vensduurtest, produ ceert weinig stoom. Wil je je haren verwijderen op een natuurlijke manier? Met een sugar wax kun je zelf op een huidvriende- lijke manier aan de slag. Voor deze wax heb je water, citroensap en heel veel suiker nodig en strips van stevige stof. Door alles te koken ontstaat een plakkerig goedje waarmee je (na af koelen) met een spatel tegen de haren in je benen bedekt. Strip erop en waxen maar. Voor de juiste hoeveelheden en een precieze beschrijving staan online goede beschrijvingen en filmpjes. Zoek op: DIY sugar wax. Zelf schoonmaakmid delen, tandpasta en shampoo maken? Dan is er één toverwoord: zuiveringszout, ook wel baking soda of natriumbicarbonaat genaamd. Je koopt het bij een drogist, sommige su permarkten verkopen het ook. Je betaalt ge middeld 3 euro voor 500 gram. Baking soda doodt bacteriën en neutrali seert geuren. Met een beetje water is het ook geschikt als zilver poets en je krijgt er ook schimmel mee uit je douchegordijn. Een beetje baking soda in de wasmachine zorgt voor een zachtere was. Je maakt ook tand pasta met soda. Recept tandpasta: Mix 2 eetlepels ba king soda en 2 eetle pels kokosolie. De ko kosolie werkt antibac- terieel, de baking soda neutraliseert de zuren in je mond en zorgt voor een frisse adem. Doe er een drupje etherische tea tree olie bij voor de smaak. Klaar! Je tanden wor den er ook nog witter van. Recept shampoo: Meng een eetlepel zui veringszout en twee theelepels water. Het resultaat is een bos glanzend haar. Recept deodorant: Meng 4 eetlepels ba king soda, 4 eetlepels maïzena en 5 eetlepels kokosolie. Ook hier kun je een beetje etherische olie toevoegen voor de geur. Breng je zelfge maakte deodorant met een kwast aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48