Jagende boeren ZEELAND 11 Tussen Kloetinge en Kapelle is het prachtig wandelen. Zeker in deze tijd van het jaar. Plotseling zitten ze daar. Nou ja, ze zitten er al een hele tijd, maar vanaf de weg zijn ze niet te zien. Pas als je heel dichtbij bent zie je ze, verscholen in een inham van de boomgaard. Ze zitten in de scha duw, in de laadbak van een bestel- wagentje, de deuren wijd openge klapt. Peppie de hond schiet ver schrikt voor hun voeten weg. Het is half tien 's ochtends en Adri Hoogstrate en zijn dochter Arianne zijn met z'n tweeën al uren aan het werk. Ze verwijderen de palen naast de appelbomen, zo dat ze kunnen worden gerooid; er komen perenbomen voor terug. „Nu genieten we even van het bui tenleven", zegt Adri (73) met een lach, terwijl hij een slok neemt uit zijn oude, onverwoestbare Tupper- ware-beker. Op zijn schoot balan ceert een broodtrommel. Na de start van de wandeling, bij de molen van Kloetinge, was ik al snel langs hun boerderij geko men. Hoogstrate Groente en Fruit, aan de Oostmolenweg. De fruitkis- ten stonden metershoog opgesta peld op het erf. Hun boomgaard grenst aan de Abbekindersezandweg. „Op dit moment is het hier prachtig", ver telt Arianne (45). „Alles ruikt zo lekker. De appels en de kersen zijn nu volop in bloei en dat ruik je de hele dag. 's Avonds is de kersen- geur overweldigend. Zoals ze die bij de Bodyshop in een flesje stop pen, maar dan echt. Heerlijk!" Ze moeten weer aan het werk. „Als je naar Kloetinge loopt, ver- De appels en kersen zijn volop in bloei in de boomgaard geet dan het bruggetje niet", zegt Adri bij het afscheid. „Achter het voetbalveld. Daar begint een wan delpad. Mis het niet." De wandeling Terug op de Abbekindersezand weg keert de stilte van het platte land terug. Komend uit de flauwe bocht na het bord Abbekinderen is het uitzicht schitterend: groene bossen, zwarte boerderijen en huisjes met oranje daken onder een blauwe hemel. Alles lijkt met een fijn penseel in het landschap te zijn geschilderd. In de verte pruttelt een tractor over een akker, een rode stip in de ansichtkaart. Bij de driesprong ga ik linksaf, langs Hof Olmenstein. Hier staan de meeste huizen van de buurt schap. Aan het einde, in het Abbe- kindersebos, worden honden uitge laten. Ik steek de drukke Patijnweg over en kom terecht in een oase. Omringd door bomen ligt aan het Verlorenwegje een meertje te blin ken in de zon. Tussen de takken door kun je de weerspiegeling op het water zien. Het Verlorenwegje lijkt steeds smaller te worden. De berm is uit bundig begroeid met hoog gras, bo terbloemen, paardenbloemen, flui- tenkruid en hoefblad. Ook langs de Oostweg naar Kapelle heerst het buitenleven. Een haan kraait, een duif fladdert op. Op nummer 9 wordt gestofzuigd, aan de over kant koop je tien eieren voor één euro. Een man fietst voorbij met broodtrommel onder z'n snelbin ders. Hij wordt voorbijgesneld door een jongen en meisje op een scooter. Ze houdt hem stevig vast. De Kapelseweg naar Kloetinge gaat via Waanskinderen en Terva- ten, buurtschappen met schattige rijtjes oude stenen huisjes. Op het kruispunt sta ik stil. Links ligt de molen; het einde van de wande ling. Een extra lus om Kloetinge heen is ook mogelijk. Ik denk aan wat Adri Hoogstrate zei en sla rechtsaf, de Tervatenseweg in. Op zoek naar het bruggetje. Volgende week: het vervolg Uit de Zeeuwse klei Tijdens herverkavelingswer- ken op Schouwen kwamen in 1957 bij Haamstede de restanten tevoorschijn van een ne derzetting uit de late steentijd. De ze vindplaats wordt Brabers ge noemd. De bewoning vond daar mogelijk plaats op een oude strandwal in de omgeving van de monding van de Schelde. De ar cheologen troffen sporen van ze ker drie huisplattegronden aan. In een oude leeflaag vonden ze aarde- werkscherven en vuurstenen voor werpen. Onder het vuursteenma teriaal bevond zich een groot aan tal pijlpunten, waarvan er diverse een dwarse snede hadden in plaats van een punt. Ze worden daarom ook wel transversaalspit- sen genoemd. Dergelijke pijlpun ten veroorzaakten sterk bloeden de wonden bij het aangeschoten wild en waren zeer dodelijk. Het smallere deel werd met darmen of boombast omwikkeld en soms met houtteer bevestigd op een houten pijlschacht. De bij Haamstede aangetroffen archeologische resten behoren tot de zogenaamde Vlaardingencul- tuur (3500-2500 voor Christus). Gezien de huisplattegronden ver bleven de mensen in die tijd waar schijnlijk permanent of semi-per- manent in de kustregio. De neder zetting van Brabers kan het gehe le jaar door op dezelfde plaats in gebruik zijn geweest, maar men kon ook tijdelijk elders wonen. De strandwal was geschikt voor klein schalige akkerbouw, maar veeteelt zal economisch gezien belangrij ker zijn geweest. De begroeide vlakte achter de strandwal vorm de namelijk een geschikte plek voor het vee. De vele pijlpunten en de vesti gingsplaats vlak bij zee wijzen er op dat de voedselvoorziening van deze prehistorische Zeeuwen erg gevarieerd was. Naast landbouw en veeteelt bedreef men de jacht op edelhert en ree. Er was visserij en de mensen van Brabers verza melden ook schelpdieren. Men was dus zowel boer als nog jager. woensdag 18 mei 2016 AFSTAND: 7,5 KILOMETER TERVATEN WAANSKINDEI ABBEKINDEREN A Adri (I) en Arianne Hoogstrate met hond Peppie in de geurige boomgaard. Kaart: Maps4News Alles ruikt zo lekker Sven Remijnsen Een wekelijkse wande ling door Zeeland. Vandaag lopen we door Abbekinderen Tips voor een mooie, korte wandeling? Mail ze naar redactie@pzc.nl o.v.v. wandeling Een tweewekelijkse rubriek over archeologische vondsten in Zeeland. Hans Jongepier Een transversaalspits

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40