Voedsel vormt miskende pijler van de Nederlandse export ZEELAND 9 was de vis groen, de smaak wate rig. Een hoop slijm, een slok zee water, zeiden de mensen. Nu is het echt de Oosterschelde die je proeft." De R is uit de maand, maar - goedbewaard geheim - de oesters IMPERIAL EN CREUSE Vorig jaar droeg de foodsector 18,8 procent bij aan de nationale uit voer. Toch krijgen de landbouw en de voedselverwerkers te weinig lof voor de prestaties. De proble men met dierlijke mest en melk veehouders die in nood zijn, over schaduwen de exportsuccessen. Ten onrechte, vindt Euler Her mes, de grootste kredietverzeke raar ter wereld. De export van agrarische pro ducten steeg vorig jaar met 700 miljoen euro naar een recordhoog te van 82,4 miljard euro, hoewel een belangrijke afnemer als Rus land zijn grenzen had gesloten voor landbouwproducten uit de Europese Unie. Hermes roemt de vindingrijkheid van de Nederland se ondernemers. Appels en peren die bestemd waren voor de Russi sche markt, gingen afgelopen na- Nederland voert per jaar 1,3 miljard kilo uien uit. Daarmee is het mondiaal marktleider jaar naar India. Telers, deels uit Zeeland, wisten eerder al fruit af te zetten in Mexico, Brazilië en China. Ook de uiensector ver scheepte vorig jaar veel uien naar Brazilië, Indonesië en Panama. De uienexporteurs willen nieuwe markten aanboren zoals China, Vietnam, Midden-Amerika en het Midden-Oosten. Jaarlijks voert Ne derland 1,3 miljard kilo uien uit. Daarmee is het mondiaal marktlei der. Zo'n 85 procent van de export loopt via Zeeuwse handelsbedrij ven. Veel uien worden verscheept via de Vlissingse haven. PZC ONLINE Familieloop Johan Aalberts @johanaalberts 17 mei niet al leen de verjaar dag van Maxima; Het Vergeten Bombardement van Middelburg zijn nu, in de laatste meiweken, op z'n lekkerst. „Net voordat ze zich gaan voortplanten. Zodra dat begint, gaan wij over op Franse en Ierse oesters." Op 30 mei wordt in Yerseke het eerste Oesterfestival gehouden. Vooralsnog is het Oesterfestival, met wijnen informatie over kweekmethodes bedoeld voor de 'incrowd': kwekers uit oestergebie- den als Frankrijk, Yerseke en Por tugal. Volgende edities worden iets breder opgezet en gebruikt voor de promotie van de oester on der consumenten. „We hopen een traditie neer te kunnen zetten, een soort kleine versie van de Mosseldag", ver klaart Oreel. „Want dat verdient de oester." woensdag 18 mei 2016 Peter Oreel van De Oesterij: „De R is uit de maand, maar juist nu zijn de oesters lekker vet. De voortplanting, binnen nu en twee weken, kost veel energie. Dan worden ze mager en gaan wij tijdelijk over op Franse en Ierse oesters." fotosjohan van der heijden De platte oester (of 'impe rial') is de oorspronkelijke, in heemse Zeeuwse oester. En volgens velen de lekkerste. In de strenge winter van 1963 vroren bijna alle platte oes ters dood. Nagenoeg alle oes- terbedrijven hielden het voor gezien. De eveneens platte Franse oester bleek gevoelig voor de ziekte bonamia en De landbouw en de voedselver- werkende industrie zijn goed voor bijna eenvijfde van de Ne derlandse export. Zeeland draagt daar een flink steentje bij met de export van onder meer aardappelen en uien, maar ook met kasgroenten en machines. Frank Balkenende Vlissingen Een nieuwe route door hartje Vlissingen, nieuwe af stand én gezelligheid. Op www.pzc.nl/familieloop vindt u een video van het parkoers en een lijst van mensen die zich tot dusver hebben ingeschreven. Loopt u ook mee? —Koningin Maxima werd dinsdag 45 jaar oud. Wet houder in Middelburg Jo han Aalberts stond giste ren echter ook even stil bij een ander feit. UW REACTIE Wij schreven over het Vlaamse vignet voor perso nenauto's. Hans Pollemans op PZC.nl: „Vroeger: op 1 paspoort door heel Euro pa. Nu is een hele ris vignet ten en autobaantags no dig. Een van de fervent- ste hanteerders om regio's af te sluiten, blijven de Sta ten van Zeeland, in hun po ging heel Zeeuws-Vlaande- ren, nu samen met België, achter een tol-slot en gren del te houden." ONLINE TOP-5 1. Belgische vrouw loopt met drugs over A58 2. Vlaamse minister verder met plan km-heffing perso nenauto's 3. Pinksteren was koud maar plezierig druk in Zee land 4. Waterschap wil dammen overnemen, maar Rijkswa terstaat wil er niet van af 5. OM mag geen geld van drugsverdachten afpakken Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie TWITTER plant zich moeilijk voort. De Japanse oester echter (de 'creuse') deed het prima in de Oosterschelde. In de Grevelingen overleef de een kleine populatie van de exclusieve platte oester. Die is nu bezig aan een terugkeer, terwijl de oes- terboorder (een Japans slak je) de creuse bedreigt. Het oes termes dat Peter Oreel ge bruikt voor wedstrij den. Aan het ene eind een recht mes om de schelp te openen, het andere met gebo gen mes om het vlees los te snijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38