Bewoners en ondernemers bepalen succes latere sluittijd Tentoonstelling legt historie Gapinge bloot WALCHEREN 7 Vreselijke Vrijdag OORLOGSMONUMENT MIDDELBURG HERDENKT 17 MEI 1940 woensdag 18 mei 2016 Een nieuw oorlogsmonument in de tuin van verzorgingshuis Sint Willibrord herinnert aan het Vergeten Bombardement' op Middelburg. Maurits Sep Door haar tranen heen zag Nel Hubrechsen op 17 mei 1940 hoe de bommen op Middelburg vielen. „Het was af schuwelijk. Ik was zo bang!" Ze had ook geluk. Omdat haar man als dienstplichtig soldaat was gelegerd in Utrecht, was ze met hun twee kleine kinderen net terug bij haar moeder in Big- gekerke. Daar, bij de molen, was ze op enige afstand getuige van het bombardement op haar stad. „We woonden vlak bij de schouw burg. De dag na het bombarde ment ben ik op de fiets gaan kij ken. Ik wilde zien wat er over was van ons huis." De binnenstad lag volledig in puin, maar haar huis stond er gelukkig nog. „Ik dacht: 'Tjee, daar zijn we goed van afge komen." Nel Hubrechsen is nu 99 en kan haar herinneringen aan het Vergeten Bombardement nog de len. Dat deed ze gisteren, 76 jaar later, bij de onthulling van een nieuw oorlogsmonument. Dat staat in de tuin van verzorgings huis Sint Willibrord, waar ze nu woont. Een plaquette meldt: Herinne ring aan de verwoesting Middelburg se binnenstad 17 mei 1940. Daaron der ligt een steen die na het bom bardement in het puin is gevon den. De steen kwam jaren gele den in bezit van Leon DeWitte en lag als versiering in zijn tuin. Toen de cliëntenraad van Sint Willibrord het idee kreeg voor een oorlogsmonument, gaf hij de steen 'met liefde cadeau'. „Die is hier als monument veel waarde voller dan bij mij als ornament. Veel ouderen willen op 4 mei wel naar de herdenking op het Abdij- plein, maar kunnen dat niet. Nu hebben ze een eigen plek, dicht bij." Het monument is gisteren ont huld door DeWitte en burgemees ter Harald Bergmann. „Het bom bardement was de zwartste dag in de bijna 800-jarige geschiede nis van Middelburg. Het hart van de stad werd verwoest. Ook deze plek, waar Sint Willibrord nu staat", bracht Bergmann in herin nering. Dat de bommen zo weinig men selijke slachtoffers maakten, kwam doordat inwoners het drin gende advies van Bergmanns voorganger Walré de Bordes op volgden en de stad tijdig verlie ten. Zoals Nel Hubrechsen. Zij vindt het mooi dat er nu een nieuw oorlogsmonument is dat de herinnering aan de verschrik kingen van die Vreselijke Vrijdag in 1940 levend houden. „Je moet blijven herdenken, dat is belang rijk." Bij Lies du Bois (83) maakt het monument veel emoties los. Zij is lid van de cliëntenraad en steun de het initiatief direct. „Ik vind In de Tweede Wereldoorlog geeft Nederland zich over aan de Duitsers na het bom bardement op Rotterdam, op 14 mei 1940. Alleen in Zee land gaat de strijd nog door. Drie dagen na Rotterdam wordt Middelburg getroffen door een bombardement. Omdat dat veel minder be kend is, staat het ook wel be kend als het 'Vergeten Bom bardement'. Het vond plaats op 17 mei 1940, een vrijdag. De dag is ook wel Vreselijke Vrijdag gaan heten. Twintig mensen kwamen om; acht honderd mensen raakten dak loos omdat 573 huizen en be drijven werden vernield. het echt geweldig dat dit er nu is." Ze woonde met haar ouders aan de Noordweg, ter hoogte van Brigdamme. Zij zag dus vanaf de andere kant hoe de bommen vie len en het vuur Middelburg ver teerde. „We stonden onder de ap pelboom in onze tuin. Ach, wat wisten wij van oorlog? Toch niks. Een dag later, toen de stad brand de, zijn we naar de Noordpoort- brug gereden. Vreselijk was het. Ja, ze noemen het een Vergeten Bombardement, maar vergeten? Dat doe ik nooit!" De dag na het bombardement ging ik kijken. Gelukkig stond ons huis er nog Nel Hubrechsen Emile Calon MIDDELBURG Enkele bewoners van de bin nenstad en ondernemers bepalen eind dit jaar in belangrijke mate of de proef met de langere ope ningstijden voor de Middelburg se horeca geslaagd is. Burgemees ter Harald Bergmann liet dat gis teravond weten aan de leden van de raadscommissie Algemeen Be stuur. Hij gaat enkele bewoners en ondernemers vragen om deel te nemen aan een speciale moni torgroep. De burgemeester heeft bewust nog niet bepaald aan welke crite ria de proef moet voldoen, wil hij eind dit jaar met een voorstel ko men om die latere sluittijd van 03.00 uur definitief in te voeren. „Bewoners en ondernemers moe ten vrij zijn om zelf aan te geven of de proef geslaagd is." De fracties van SPG en CU zijn tegen de proef. Ook de SP neigt, aldus fractievoorzitter Jeroen van Dijen, 'naar een nee'. Alle andere Tijdens de proef zullen ingehuurde boa's controleren of de horeca zich aan de regels houdt fracties lieten weten dat ze niet tegen de proef zijn. De proef be gint op 1 juni en eindigt op 1 de cember. De burgemeester zal hal verwege de proef met een tussen tijdse rapportage komen over hoe het gaat met die proef. Tijdens de proef zullen inge huurde boa's controleren of de horeca zich aan de regels houdt die horen bij de proef. Ze mogen vanaf 02.00 uur één uur langer open zijn maar mogen tijdens dat uur niemand van buiten naar binnen laten komen. En ze moe ten iemand bij de deur hebben staan die ervoor zorgt dat dat een richtingsverkeer wordt gehand haafd. Van Dijen wees er wel op dat maar tijdens een beperkt aantal nachten daadwerkelijk zal wor den gecontroleerd door de ge meente. „Tijdens vijftien van de 52 nachten." Hij voorziet ook pro blemen voor ondernemers met een terras. „Dat terras moet om 02.00 uur sluiten, het café later." René Hoonhorst GAPINGE Gapinge viert het hele jaar haar 800-jarig bestaan. Vanaf zaterdag tot en met eind augustus is in de Torenkerk een tentoonstelling te zien over de historie van en het le ven in het dorp. Nadat burgemeester Rob van der Zwaag van Veere en Peter Blom van het Zeeuws Archief de aftrap van het jubileumjaar in fe bruari verrichtten met een verhan deling over wonen in Gapinge hebben de dorpelingen al van een aantal activiteiten kunnen genie ten. Vanaf zaterdag kunnen ze de historie van hun woonplaats in duiken. In foto's en kaarten is de historie van het dorp te vinden. Gapinge moet al ouder dan acht eeuwen zijn, maar het dorp werd voor het eerst in een pauselijk ge schrift uit 1216 genoemd, weet woordvoerder Jan Braam van Ga pinge 800. Braam is vooral trots op foto's van vier burgemeesters uit de kor te tijd (1840 tot 1859) dat Gapinge een zelfstandige gemeente was, Ook oude kaarten en foto's laten de historie herleven. Een school klas uit 1921, waarin alle leerlin gen achterom kijken naar 'het vo geltje' van de fotograaf, behoort tot de ontwapenendste kiekjes. Naast de tentoonstelling, die om 15.00 uur wordt geopend door wethouder Chris Maas, kunnen bezoekers zaterdag naast molen De Graanhalm tussen 12.00 en 14.00 uur tientallen oude tracto ren bewonderen. Volgende maand zijn is er onder meer een culinaire belevenis. Voor het hele jubileum programma: https//gapinge.info Nel Hubrechsen (99) legt bloemen bij het nieuwe oorlogsmonument in de tuin van verzorgingshuis Sint Willibrord. De steen in het monument is geschonken door Leon DeWitte (links), foto lex de meester 'Bombardement vergeten? Nooit!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36