Vooral stressen en afwachten EXAMENS interessant Hele vak geschiedenis Mantelzorg geeft conflicten binnen Zeeuwse families Bleumink secretaris Campus Zeeland ZEELAND 5 Het examen Nederlands vmbo bestaat uit leesvaardigheid, samenvatting maken en schrijfopdracht. „Een lang examen, maar op zich niet moeilijk." een wilde plannen na de examens voor Beau Du rinck uit Terneuzen. De 15-jarige vmbo-scholier van het Zeldenrust-Steelantcollege is kort. „Vooral stressen en afwachten of ik word gebeld. Spannend." Beau staat er eigenlijk hartstik ke goed voor met zevens, achten en negens. Maar je weet maar nooit. „Als ik naar mijn cijfers kijk is het niet spannend maar ik kan altijd een black-out krijgen na tuurlijk. Het schijnt zo te zijn dat je vanwege de stress tijdens het examen altijd 0,3 slechter scoort. Maar ja, je maakt het jezelf ook moeilijk." En wanneer Beau niet nagels bijt vanwege de spanning? Dan werkt ze bij de Trekpleister. „Ik mag van mijn moeder niet drie maanden op de bank zitten. Ik vind het ook wel leuk om te wer ken." Vakkenvullen bij de Trekpleis ter. „Als ik slaag voor mijn exa men, mag ik misschien achter de kassa. Naturlijk ga ik ook nog weg. Twee weekjes en vooral vakantie werk. Wel een goede besteding van de vakantie, vind ik." Wat doe jij hierna? „Het was een lang examen", zegt Myrthe Hemelaar (15) uit Terneu zen over vmbo Nederlands, „Maar op zich niet heel erg moeilijk." Het eindexamen bestond uit drie delen. Leesvaardigheid, het samen vatten van een tekst over de ver schillen tussen jongens en meisjes en een schrijfopdracht. De schrijf opdracht betrof een zakelijke brief naar een televisieprogramma waar in de leerling moest vertellen hoe een discussie in de klas over typi sche mannen- en vrouwenberoe pen verliep. Myrthe vond deze op dracht de lastigste. Vooral omdat ze door misschien een wat ongelukki ge planning in tijdnood kwam. Met het onderdeel leesvaardig heid had de leerlinge van het Ter- neuzense Zeldenrust-Steelandcolle- ge minder moeite. „De leestoets ging op zich wel goed. Het waren niet zo'n lange teksten. Een ging er over windenergie. Een tekst van En- eco over de voordelen voor het mi lieu. De rest weet ik al niet meer. Ik heb andere examens geoefend en ik heb het wel moeilijker meege maakt." Zorgen over het examen maakt ze zich niet, met een 6,5 kan ze zich wel iets veroorloven. „Ik was niet echt nerveus. Je weet toch van tevo ren of je wel of niet goed bent in leesvaardigheid." Aan Nederlands zal het niet lig gen. Myrthe wil na het Zelden- rust-Steelandcollege naar het nabij gelegen Scalda voor de opleiding Horeca. Dat is ook wat ze later wil gaan doen. „Ik weet nog niet pre cies wat voor beroep. Iets in de ho reca waarschijnlijk maar zeker iets met mensen want dat vind ik leuk." het examen meer gevraagd over de Tachtigja rige Oorlog, Duitsland in de periode 1871-1945 en vrij veel over de Koude Oorlog. „En we moesten ook stellingen die op bepaal de tijdperken sloegen in de juiste chronologi sche volgorde zetten." „Ik heb geoefend door het examen van het vorig jaar te doen en dat ging vrij goed. Dit examen was ook gemakkelijk te doen." Na de vakantie wil Paco in Leuven rechten studeren. Dan moet hij wel in ieder geval een 5,6 voor zijn geschiedenis eindexamen heb ben. Heel best stond hij er niet voor. Hij maakt zich echter geen zorgen. Het viel hem alles mee. Nu alleen nog een kamer in Leu ven zien te vinden. Het eindexamen geschiedenis behandelt te genwoordig niet meer enkele tijdperken maar de hele stof: van de prehistorie tot de moder ne tijd. Er waren vragen over de oudheid, de middeleeuwen en over de vroege moderne tijd. Paco heeft gelukkig niet maar één perio de waar hij interesse in heeft of veel van weet. „Ik vind het hele vak geschiedenis gewoon interessant. Ik wil graag weten hoe bepaalde ontwikkelingen tot stand kwamen. Ja, de Ver lichting, die periode vind ik misschien wat minder." De Verlichting is - helaas voor Paco - nou net een van de vier periodes die wat na drukkelijker in het vwo-geschiedenis eindexa men aan bod kwamen. Daarnaast werd er in Er is te veel bezuinigd en daar door komt er nu te veel op man- telzorgers terecht. Dat zeggen deelnemers aan de enquête over mantelzorg die ZB bureau in maart van dit jaar hield onder 639 leden van het ZB Panel. Ruim 40 procent heeft het afgelopen jaar mantelzorg verleend. Mantelzor- gers zijn meestal vrouwen, in alle leeftijden. Vooral aan niet-inwo- nende familie werd mantelzorg verleend. Daarna kwamen inwo nende gezinsleden, vrienden en kennissen en anderen. Ruim drie kwart van de mantelzorgers be steedt niet meer dan 10 uur per week aan de zorg. Twintig procent van de mantel zorgers noemt zichzelf zwaar tot overbelast (enigszins: 45 procent, niet of nauwelijks: 35 procent). ZB vroeg mantelzorgers die een zware belasting ervaren om idee ën en suggesties. Er werd ge vraagd om meer begrip voor indi viduele situaties en om beter overleg tussen professionele en mantelzorg. Ook is niet duidelijk genoeg waar hulp te krijgen is. De bureaucratie levert stress op; begeleiding zou welkom zijn. Voor de geriater elke keer naar Goes moeten is te ver; dat zou ook dichterbij moeten kunnen. Door gebruik van telefoon, Skype of Facetime zou reistijd voor af spraken met zorginstellingen of ziekenhuis bespaard kunnen wor den. En een deel van de uren zou wellicht via inkomenstenbelas- ting vergoed kunnen worden. Paul Bleumink gaat tot het ein de van het jaar aan de slag als be- stuurssecretaris van de stuurgroep Campus Zeeland. In die functie onderzoekt hij welke projecten van Campus Zee land de meeste kans van slagen hebben en hoe de projecten bekos tigd moeten worden. Daar moet een masterplan uit komen. Campus Zeeland is een pro gramma om het hoger onderwijs in Zeeland te verbeteren. Onder- wijsautoriteit Johan de Leeuw deed in februari vorig jaar elf aan bevelingen die in 2019 gereali seerd moeten zijn. De totale kos ten bedragen 84 miljoen euro. De provincie heeft anderhalf miljoen euro uitgetrokken voor de voorbereiding. Bleumink was de afgelopen ja ren betrokken bij onder meer de Dairy Campus in Leeuwarden, de WUR Campus in Wageningen en de Life Sciences Campus in Lei den. woensdag 18 mei 2016 Beau Durinck uit Terneuzen Een dagelijkse rubriek over de centrale eindexamens Gelukkig korte teksten Guido van der Heijden A RJyrthe Hemelaar uit Terneu zen deed gisteren examen Neder lands vmbo. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE A Paco Vingerhoets uit Terneuzen. Ondine van der Vleuten Vlissingen Cornelleke Blok Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34