Oranje is beving snel te boven Liverpool kan seizoen wéér redden in Europa 26 Verschuren verbaast ook zichzelf met snelste tijd in textiel Ze zaten maandagavond bij de wedstrijdbespreking op de 42ste verdieping van het spelershotel, toen het ineens begon te schud den. „Ik dacht dat iemand tegen mijn stoel zat te tikken, maar toen zag ik alles bewegen en riep Quin- ta Steenbergen: 'Aardbeving!'", vertelt aanvoerster Maret Bal- kestein-Grothues. Een paar speelsters wilden met een naar beneden, maar de Japan se begeleider van Oranje stelde hen gerust en zei dat ze veilig wa ren. Later bleek dat het een schok van 5,6 op de schaal van Richter betrof, met het epicentrum op 100 kilometer van Tokio. De wedstrijd zelf leverde een dag later geen problemen op. Ne derland won afgetekend met 3-0 van Thailand (25-24, 25-16 en 25-20). Daarmee herstelde de ploeg van bondscoach Giovanni Guidetti zich van de nederlaag van zondag tegen Zuid-Korea. Oranje gaf toe behoorlijk ner veus te zijn geweest. Thailand is een klasse minder dan Zuid- Ko rea, maar zorgt af en toe voor een verrassing. Vier jaar geleden haal de het land zelfs bijna de Spelen van Londen. En op het WK van 2010 won Thailand van Neder land. Dat zat er nu niet in. Neder land speelde goed en gaf de tegen stander geen schijn van kans. De opgeluchte Guidetti sprak na af loop over 'tactische discipline' van zijn ploeg. Door de zege ligt Ne derland nog steeds op koers rich ting de Spelen van Rio. Vanochtend treft Oranje de nog puntloze Dominicaanse Repu bliek, dat gisteren met 0-3 van koploper Italië verloor. dé favoriet in Rio. Ik denk sowie so dat er niet één favoriet is." Op de vraag of het gat nog te over bruggen is, zegt Kromowidjojo: „Ja, dat denk ik wel. Bovendien is het veel moeilijker om in een olympische finale hard te zwem men." Tijdens de EK ging de 25-jarige zwemster gisterochtend in de se ries van de 100 vrij met 53,37 flink tekeer. Ze kondigde meteen aan dat ze het 's avonds in de halve fi nale wat rustiger aan zou doen, ge zien haar finale op de 50 vlinder. Dat gebeurde dan ook: 54,44. Haar collega Femke Heemskerk noteer de: 54,15. Kromowidjojo: „In de fi nale op woensdag (vandaag, red.) ga ik echt knallen." Het is een publiek geheim dat haar coach Patrick Pearson op zijn minst een lage 53'er wil zien. Vo rig jaar op de WK in Kazan zwom Kromowidjojo met 53,17 haar bes te tijd sinds 2012, het jaar waarin ze de grens van de 53-seconden- slechtte: 52,75. 'Kromo' zelf heeft het idee dat ze er nu weer goed voor staat. „Ik voel me iedere week dat de Spelen dichterbij komen, sterker worden. De puzzelstukjes vallen in elkaar. Ik heb het gevoel alsof ik steeds be ter door het water glijd." TOPTIJD Sebastiaan Verschu ren klokte gistera vond een absolute toptijd in de halve fi nale van de 200 me ter vrije slag: 1.45,87 minuut. De 27-jarige Amsterdammer was op deze afstand een maal sneller, maar die tijd dateert uit het snellepakkentijd- perk, in 2009:1.45,69. „Ik moest twee keer op het scorebord kij ken of het wel klop te. Ik voelde dat het lekker ging, maar de ze zag ik even niet aankomen", zei hij na zijn race. Verschuren ging als snelste de finale in die vanavond op het programma staat. Ook Maarten Brzos- kowski haalde de eindstrijd. De laatste landstitel dateert van 1990, waarna The Reds op Engelse bodem genoegen moesten nemen met drie FA Cups, vier League Cups en drie Community Shields. De prestaties in de Engelse com petitie werden wel nog met enige regelmaat verbloemd door Euro pees succes. Ook dit seizoen is dat dus weer het geval. De achtste po sitie in de Premier League is niet waar de fans het You'll Never Walk Alone uit volle borst voor meezin gen. Bij winst vanavond (20.45 uur) is echter alles vergeven en vergeten, want dan mag de ploeg van Jürgen Klopp volgend jaar ge woon de Champions League in. En dat is, naast het eremetaal, een belangrijke hoofdprijs voor Li verpool. Op dat podium zorgden The Reds in de jaren van droogte in de Engelse competitie namelijk wél voor hoogtepunten. Twee maal verscheen Liverpool deze eeuw al in de finale van de Cham pions League, beide keren tegen AC Milan. In 2007 wonnen de Ita lianen met 1-2. Twee jaar eerder, in Istanbul, was Liverpool wel de sterkste. Steven Gerrard en consor ten schreven geschiedenis door een 3-0 achterstand weg te poet sen en na een bloedstollende penaltyserie alsnog de cup met de grote oren omhoog te houden. Liverpool won al zijn drie finales van de Europa League Toch is ook dat al elf jaar geleden. En dus is het aan Klopp om de club waar hij mateloos populair is naar een nieuwe Europese prijs te loodsen. De laatste keer dat de, destijds nog UEFA Cup, werd ge wonnen, was in 2001. Ook die fina le, tegen Deportivo Alavés (5-4), was een spektakelstuk. Of de eind strijd van dit jaar in het St. Ja- kob-Park in Basel daaraan kan tip pen, is de vraag. Maar met Klopp en zijn collega Unai Emery van Se villa langs de lijn is er aan emotie en temperament geen gebrek. De voorgaande drie finales van de Europa League (en haar voor gangers) won Liverpool allemaal. In 1973 werd Borussia Mönchen- gladbach verslagen, in 2976 Club Brugge en in 2001 dus Deportivo Alavés. Ook Sevilla is echter sterk in de eindstrijd. Sinds 2006 speel de de Spaanse club vier keer een fi nale en vier keer won het ook daadwerkelijk de beker. Waar de Nederlandse zwemster vorige maand een beste seizoens tijd van 53,21 seconden noteerde op de 100 vrij, verbaasden de Au stralische zusjes Campbell de zwemwereld met hun tijden: 52,38 voor Cate en 52,58 voor Bronte Campbell. Voeg daar de seizoens tijd van 52,78 bij van de Zweedse Sarah Sjöström en het is duidelijk dat er voor Kromowidjojo nog een wereld te winnen is. Natuurlijk heeft de olympisch kampioene op het koninginne- nummer de wereldtijden voorbij zien komen. „Maar nee, ik ben daar niet van geschrokken", aldus 'Kromo' in het Aquatics Centre in Londen. „Ik had het wel verwacht. De top op de 100 vrij is de afgelo pen jaren alleen maar breder ge worden. Ik zie mezelf ook niet als woensdag 18 mei 2016 Niet tegenstander Thailand liet de Nederlandse volleybalsters bij het olympisch kwalificatie toernooi in Tokio schrikken, maar een aardbeving. Hans Klippus Tokio SU De beste seizoenstijd van Ranomi Kromowidjojo is 53,21. Haargrootste concur rentes zwommen dit jaar allemaal al ruim onder de 53 seconden. Liverpool en Sevilla staan van avond tegenover elkaar in de finale van de Europa League. Vooral bij de Engelsen is de hun kering naar een prijs groot. Tim Hartman Bazel A Jürgen Klopp. fotoafp Londen Ranomi Kromowidjojo voelt zich iedere week sterker worden, foto anp Amper drie maanden voor de start van de Olympische Spelen is het verschil tussen Ranomi Kromowidjojo en haar concurren tes groot, heel groot. Natasja Weber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27