k 16°C Meezingen met de Toppers? li I I InGeTd&Soed Strengere controle nodig Walcheren II 4Ü] Kaas, zeep of deodorant: Maak het zelf! De Zeeuwse oester is terug In 1963 vroren bijna alle platte Zeeuwse oesters dood De Japanse creuse kwam in zijn plaats Nu is de 'Rolls Royce onder de oesters' terug De politie grijpt veel vaker dan voorheen naar undercoveroperaties. Tientallen keren per jaar werken agenten 'onder dekmantel'. Opvallend: ook de omstreden 'Mister Big- methode' wordt toegepast. In het uiterste geheim worden tien tallen keren per jaar undercovera genten ingezet. Zij zijn niet meer alleen actiefin moordzaken, drugs zaken, seksueel misbruik en men senhandel. Ook bij lichtere vergrij pen, zoals fraude, afpersing, cor ruptie en witwassen, wordt de spe ciale politieafdeling WOD (Wer ken Onder Dekmantel) ingescha keld. Dat blijkt uit cijfers van WOD-trajecten die deze krant via een beroep op de Wet Openbaar heid van Bestuur in handen kreeg. Het zware opsporingsmiddel blijkt in de jaren 2011,2012 en 2013 respec tievelijk 55, 82 en 68 keer te zijn in gezet. Dat is beduidend meer dan in 2004, het enige bekende vergelij kingsjaar: toen vonden 31 under coveroperaties plaats. Strafrechtadvocaten merken de toename van undercovertrajecten in de praktijk. Ze waarschuwen voor een gebrek aan controle. In ten minste één moordzaak heeft de politie gebruikgemaakt van de internationaal bekritiseerde 'Mister Big-methode'. Verdachten worden een fictieve criminele orga nisatie ingelokt. Ze krijgen goedbe taalde klussen, maar worden dan gedwongen om hun daad bij de grote baas (Mister Big) te beken nen. Voor zover bekend wordt de tactiek alleen in Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Nederland toe gepast. Na de moord op Vivica Spong, de nicht van strafpleiter Ge rard Spong, lijken in 2014 al onder delen van de Mister Big-methode toegepast. De tactiek is datzelfde jaar volledig ingezet in de moord zaak van Heidy Goedhart, waarin volgende week uitspraak wordt ge daan. Advocaat Arthur van der Biezen noemt de Mister Big-methode De politie wordt steeds creatiever in haar methoden slecht controleerbaar. Zo zegt de politie geen opnames te maken van de gesprekken. Van der Biezen pleit voor een richtlijn waarin op names verplicht worden gesteld. De politie laat weten zich ervan bewust te zijn dat de WOD-me- thode een 'zwaar opsporingsmid del' is, dat niet zomaar kan worden ingezet. „Het verleden heeft uitge wezen dat door de inzet van het WOD-traject belangrijke strafza ken zijn opgelost en dat de daders hun straf hebben gekregen", aldus woordvoerder Thomas Aling. In Zeeland worden meer huizen gebouwd dan er nodig zijn. De nieuwe woningen zijn in trek, de oude komen leeg te staan. Verkrotting dreigt. De oplossing? Slopen. Daar haalt Mark Rutte zijn neus niet voor op. Hij ruilde zijn stropdas in voor een zilveren strik en swingde mee met de Toppers. Is de premier echt zo volks? ZEELAND 8 Agenten gaan vaker undercover Koen Voskuil Rotterdam —Sander Janssen, strafpleiter P8 Er zijn te veel huizen in Zeeland ZEELAND 2 I 1 GRAPHIC SJOERA VAN DER HORST woensdag 18 mei 2016 Vandaag wisselvallig Ta pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 115 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1