Ravage na oproer Belgische bewakers Hartmiddel Q10: placebo of wonderpil? 13 11-jarig meisje met spierziekte vormt inspiratie voor kinderboek De 11-jarige Coco Huiberts zit in oen rolstoel door een spierziekte, maar blijft ondanks alles positief. „Zij laat zien hoe het leven ook kan zijn." haar open houding een bijzondere uitwerking op mensen. Ze is on danks alles echt een blij kind, dat er elke dag het beste van maakt." Dat treft mensen. Neem Anne- marie van der Eem, die gisteren een kinderboek TurBouitbracht dat is geïnspireerd op Coco. Bij de presentatie werd Coco in een Fer rari, rood uiteraard, over het cir cuit van Zandvoort rondgereden. Van der Eem volgde net een cur sus proza voor kinderen toen ze Coco bij een actie van Spieren voor Spieren ontmoette. De op brengst van haar boek gaat ook naar dat goede doel. „Het is zo'n bijzonder meisje dat ik direct dacht: daar zit een boek in. In alles kijkt ze naar de mogelijkheden in plaats naar wat ze niet kan. Ze kan niet met vriendinnen op de tram poline springen, maar wil wel de snelheid ervaren. Dus gaat ze op de trampoline liggen en springen de andere meiden om haar heen. Zo vliegt ze zelf ook." Helaas, dat gaat nu niet meer, vertelt haar moeder: „Ze kan haar hoofd niet overeind krijgen. Dus dat wordt te gevaarlijk." Hoe progressiefis Coco's ziekte eigenlijk? Joyce, gedecideerd: „Daar praten we hier niet over." Laat haar maar improviseren, het leven nemen zoals het komt; Co co's specialiteit. Kiezen tussen het beste en het leukste. Ze zijn gehoord, de woor den van papa Ad. Op zijn sterfbed deed ze haar man Ad een belofte. „Hij zei: als je moet kiezen tus sen het leukste en het beste, kies dan alsjeblieft voor het leukste", vertelt Joyce Hui berts, die haar man zes jaar gele den verloor aan hartproblemen. Daar denkt ze elke dag aan, ze ker bij de dagelijkse dilemma's die het grootbrengen van een gehandi capt kind met zich meebrengen. Dochter Coco (n) kampt met de progressieve spierziekte SMA Type 2, zit in een rolstoel, maar is tegelijkertijd dol op snelheid. Na tuurlijk zag ze Max Verstappen zondag gloriëren op tv, maar lie ver nog maakt ze zelf vaart. Op de IJssel achter hun huis bij voorbeeld. Op de jetski achter stiefvader Bas en een van zijn vijf kinderen. Coco heeft zelf ook nog een broer en een zus, dus het is nogal een druk samengesteld ge zin in Kampen. „En Coco is ons bindmiddel", meent stiefvader Bas. „Ze laat mijn kinderen zien hoe het leven ook kan zijn. Hoe je door te impro viseren ook je zin kunt krijgen." Joyce laat een foto uit de Efte- ling zien. Bijna alle kinderen in de bobbaan, Bas houdt Coco stevig vast. „Ik vind dat dus vreselijk eng, maar Coco wil het heel graag. We kiezen voor het leukste hè." Coco is dus gek op snelheid. Ook in haar rolstoel, die ze binnens huis vaak op de buitenstand zet. Dan rijdt ze to kilometer per uur. „Maar als ik met vriendinnen in de stad ben, zie ik vaak van die oudere mensen in een scootmo- biel die veel harder gaan. Dat wil ik ook!" Moeder Joyce: „Ze heeft door Je kunt bodylotion met Qto op je huid smeren, maar je kunt het co-enzym ook innemen. Samen met het mineraal selenium vermindert het hartfalen dras tisch, meent Zweedse hoogleraar cardiologie Urban Alehagen. In zijn jongste publicaties stelt hij dat de helft minder ouderen over lijdt aan hart- en vaatziekten door vier jaar lang Qto en sele nium te slikken. Dat effect is vijf jaar na de laatste inname nog merkbaar. De cardioloog uit Linköping be pleit dat jonge gezonde mensen de pillen preventief nemen om la ter hartfalen te voorkomen: „Qto is een lichaamseigen stof die na je 20ste afneemt. Terwijl je die wel nodig hebt: de stof levert energie aan spiercellen, dus ook het hart." Qto wordt al langer als wonder middel bij hartproblemen ge noemd. Deens en Zweeds onder zoek meldt dat het middel de hartactie verbetert, vermoeid heid bestrijdt en ziekenhuisopna me voorkomt. De Hartstichting noemt de nieuwste conclusies in teressant, maar vindt de studies te klein om het slikken van de supplementen aan te raden. Je wilt dit met je arts kunnen bespreken, alleen al om te weten of het veilig is Rona van den Top (42) uit Zee- wolde, geboren met hartafwijkin gen, slikt inmiddels zo'n vijf maanden dagelijks Qto. „Ik las op allerlei sites dat het een energie- boost kan geven aan je hart. Ik heb regelmatig heftige dips door hartfalen, waarin ik niets anders kan dan platliggen." Haar cardio loog reageerde onverschillig op haar vragen over het supplement. Onder cardiologen lijkt de richt lijn van 2002 te gelden: supple menten als Qto zijn 'niet effec tief bewezen. Alehagen wil colle ga's van het tegendeel overtui gen. Zo ook vanavond voor enke le tientallen cardiologen, geria ters en huisartsen in Baarn. Martijn Katan, hoogleraar voe dingsleer aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, doorgaans zeer sceptisch over supplemen ten, geeft Alehagens laatste stu die het voordeel van de twijfel. „In veel onderzoeken wordt nog al eens geknoeid met uitkom sten: minder pijn en een betere kwaliteit van leven zijn subjectie ve begrippen. Maar wel of niet doodgaan aan hart-en vaatziek ten, tsja, daar valt weinig aan te sjoemelen." Rona van den Top geeft de Qio-pillen een jaar de tijd, maar juicht meer onderzoek toe: „Dan doen cardiologen supplementen misschien niet meer meteen af als alternatieve onzin. Want je wilt dit met je arts kunnen be spreken. Alleen al om te weten of het veilig is, want ik wil niet zo maar wat slikken. Zeker niet bij de andere medicatie die ik als hartpatiënt heb." De cipiers sloegen de ruit van de toegangsdeur in en maakten die open, de tweede deur beukten ze in. De betogers gooiden met com puters, keerden bureaus om en wierpen een kopieermachine de trap af. Oproerpolitie moest de betogers met pepperspray en wa penstok naar buiten werken. De grond lag na afloop bezaaid met glasscherven, dossiers en kan toorinventaris. Geschrokken justi- tiepersoneel had psychologische bijstand nodig, de Franstalige bon den vergoelijkten de inval. Vol gens één vakbondsleider 'stond de deur open', volgens een andere 'is hun frustratie logisch omdat de ci piers al weken op antwoord wach ten'. De Vlaamse bonden distanti eerden zich van de actie. Voordat de cipiers hun woede koelden op De betogers beukten de deur open, gooiden met computers en keerden bureaus om de Justitie-inventaris, bekogelden ze het partijbureau van de Fransta lige liberalen, de partij van fede raal premier Charles Michel, met eieren en voetzoekers. Volgens de woedende gevangen bewaarders, al ruim drie weken in staking, zijn er te weinig cipiers en zijn de lonen te laag. Geens moet net als andere ministers de ze regeerperiode 10 procent op zijn personeel bezuinigen. Bij de regeringspartijen, vooral de libera len en Vlaams nationalisten, val len de acties slecht, ook al omdat 60 procent van de cipiers zoge naamd ziek thuis zit. Normaal is het ziekteverzuim 10 procent. „Ze staken dus op staatskosten", aldus liberaal Kamerlid Carina Van Cau- ter. In het weekend werken de zie ke cipiers wel, omdat ze anders hun weekendpremie zouden mis lopen. woensdag 18 mei 2016 Coco is gek op snelheid Jeroen Schmale Kampen Coco Huiberts voordat ze met een prof racer over het circuit van Zandvoort scheurt, foto willem vermes De kans te overlijden aan hart falen neemt af door het middel Q10 te gebruiken. Dat stelt al thans de Zweedse hoogleraar Alehagen. Vanavond probeert hij collega's te overtuigen op een symposium in Baarn. Francine Wildenborg Rotterdam Rona van den Top Honderden woedende cipiers zijn gisteren in België het minis terie van Justitie binnengedron gen en hebben daar de boel kort en klein geslagen. Volgens een zwaar aangeslagen minister Koen Geens is de schade nog niet te becijferen. Hij is 'diep ver ontwaardigd over het brute ge weld'. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13