NIEUWS 7 Adempauze 'niet makkelijk, wel louterend' Ajax-coach Frank de Boer is niet de enige die gas terug neemt. De sabbatical blijkt populair. Maar wat is het nut van zo'n rustperiode? En werkt het eigenlijk? 'Een goede voorbereiding is cruciaal' 'Tijdens time-outs kon ik mezelf verbeteren' 'Ik ben vooral bezig met loslaten' 1 e muzikanten van De Dijk de den het, even als hun colle ga's Acda De Munnik. Ook cabaretiers Hans Teeuwen, Najib Amhali en Guido Weijers hadden het nodig. En nu kiest Ajax-coach Frank de Boer ervoor. De sabbatical. Ofwel een rustpauze om afstand te ne men van de dagelijkse ratrace. In 2011, het laatste jaar van de in middels afgeschafte levensloopre geling, namen 28.000 Nederlan ders zo'n langere bezinningsperio- de. Er bestaan geen cijfers die in kaart brengen hoeveel dat er nu zijn. Maar gezien de tientallen boe ken die alleen Bol.com al over dit onderwerp aanbiedt en de talloze coachingsbureaus blijkt de time out nog altijd populair. En dat is best opmerkelijk, want een sabbatical is gewoon keihard werken, zegt schrijfster Annet Scheringa die voor Het sabbatical- project tien ervaringsdeskundigen interviewde. „Je moet voorafje doelen duidelijk voor ogen heb ben: reizen, cursussen volgen, een huis bouwen, een boek schrijven. Vervolgens is het sparen, offers brengen en vaak afscheid nemen van collega's en familie. En allerlei mensen in stelling brengen die het mogelijk maken dat jij tijdelijk in een ander leven stapt. Het is niet makkelijk, maar werkt bijna altijd louterend." LEONIE WESTERMAN LINDA MOL Sabbaticalcoach en loopbaanbegelei der Linda Mol van Fonte trainingen. „Een sabbatical is een pitstop waar door je even uitje drukke bestaan stapt en stilstaat bij je diepere drijf veren. Want tij dens het rennen van dag naar dag doe je ongeveer 95 procent van je acti viteiten op de auto matische piloot: je volgt gewoon wat op je pad komt en voert uit wat in je agenda staat. Velen willen antwoord op de vraag: is dit alles? En: wil ik dit echt? Om dat uit te vinden, moet je je goed voorbereiden en uit je comfortzo- ne stappen. Dus liefst niet alleen af stand nemen van je werk, maar ook van de rest van je dagelijkse omge ving. Thuis zonder plan op de bank gaan zitten, levert niks op. Werk er gens naartoe, naar een cursus, een reis. Wanneer je met je rugzak op wordt geconfron teerd met gebrek en armoede in Ne pal bijvoorbeeld stemt dat ook al tot nadenken. Met een goede voorbe reiding en de juis te instelling is zo'n sabbatical bijna al tijd heilzaam. Het is vergelijkbaar met het gevoel dat religie kerkgangers gaf. Door seculari satie is de sabbati cal een soort ver vanger." TON BOOT Ervaringsdeskundi ge en basketbal- coach Ton Boot (75) uit Amster dam. Boot schat dat hij gedurende zijn werkzame leven als trainer zeker ze ven keer een ti me-out heeft geno men. Om de drie jaar had hij zo'n adempauze nodig. „Als topsportcoach lever je constant een maximale in spanning en sta je onder hoge druk. Om een burn-out te voorkomen en om fris te blijven en om je groep te kunnen inspireren moest ik elke keer een stap terug doen. Die tijd be nutte ik om bij an dere coaches zoals Van Hanegem, Koe man en Van Gaal te kijken hoe zij het deden. Ik maak te kennis met hun methoden, deed ideeën op. Boven dien kon ik mezelf dan kritisch bekij ken: wat kon an ders? Hoe zou ik spelers sneller kun nen bereiken? Want dat was mijn doel van die exerci ties: mezelf verbe teren. Qua finan ciën was het best ingewikkeld: ik moest vaak de eindjes aan elkaar knopen. En ook was ik nooit verze kerd van werk. Maar daar heb ik me nooit door la ten afschrikken. Onafhankelijke geesten laten zich niet leiden door angst." Sabbaticalganger Leonie Westerman (39) uit Amsterdam. Westerman zit nu in Laos met haar vriend Frank en ze heeft een maand achter de rug van een reis die totaal een jaar gaat duren. „Ik was ruim vier jaar recruitment ma nager bij een Am sterdamse it-organisa- tie. Het was keihard werken, vaak meer dan 50 uur per week. Ik begon mij steeds vaker af te vragen of ik daar nou eigenlijk geluk kig van werd. Mijn vriend dacht hetzelf de. En na een avond filosoferen hakten we de knoop door: we nemen ontslag om tijdens onze reis door Zuid oost-Azië uit te vin den wat we nu echt leuk vinden. Het zou kunnen dat ik terugkeer in dezelf de branche, maar wie weet kom ik tot compleet andere in zichten. Bang dat ik straks niet meer aan de slag kom, ben ik niet. Mijn motto: ik zie wel. Dan neem ik maar met minder genoegen. Ik ben nu nog vooral bezig met loslaten." vrijdag 13 mei 2016 Sabbatical, even afstand van de dagelijkse ratrace Annemart van Rhee Rotterdam IVl FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7