17 Fries dorpskerkje herbergt waardevol erfgoed Toen hij hem optilde (6 kilo!) wist hij dat hij iets bijzonders in handen had. Maar hóe bijzonder? Conservator Jeroen Punt (40) over de vondst van zijn leven: een unieke helm uit de Tachtigjarige Oorlog. te." Dat deze helm er nog wel is, is een bizar toeval. „Het kerkje is in de loop van de tijd grotendeels ge sloopt en opnieuw opgebouwd, maar blijkbaar heeft iemand het de moeite waard gevonden de helm te bewaren en opnieuw op te hangen." Dat niemand in het dorp door had dat er een schat aan de kerk muur prijkte, verbaast Punt niet zo. „In Schettens kende niemand de herkomst meer. Er zijn geen na zaten van de familie Van Aysma. En van buiten komt er bijna nie mand." De inwoners zijn in elk ge val behoorlijk opgekikkerd van de vondst. Er zijn zelfs plannen voor een soort bed and breakfast in de kerk, die als dank voor de gift aan het Nationaal Militair Museum een 3D-replica krijgt. En Punt? Die hoopt dat dit pas het begin is. „Het is misschien gek om te zeg gen over zo'n dichtbevolkt landje, maar ik heb het idee dat er in Ne derland op heel veel plekken nog prachtig erfgoed ligt waar we hele maal het fijne niet van weten." Ja! Ja! Ja! Historicus Jeroen Punt is een bedaard type (zegt-ie zelf), maar toen hij die winter middag in dat kerk je in het Friese Schettens door zijn knieën ging, steeg het bloed naar zijn hoofd. Zag hij het goed? Op de zerk die al die tijd verscholen ging onder een vrachtje groene tapijttegels? Was dat inderdaad dé helm die daar zo prachtig en zo secuur op die graf steen stond afgebeeld? Op 9 fe bruari wist de 40-jarige conserva tor van het Nationaal Militair Mu seum het zeker. Hij had écht een unieke helm uit de Tachtigjarige Oorlog in handen. En - nog be langrijker - hij wist precies van wie het hoofddeksel was geweest. Want precies die helm stond afge beeld op het graf van Schelte van Aysma (1578-1637), Friese edel man, vip én kolonel. Het is alweer maanden geleden, maar Punt kan er nog steeds niet over uit hoe bijzonder de vondst is, die binnenkort een eigen vitri ne krijgt in het museum in Soes- terberg. Er is namelijk maar heel weinig over van die ene roemrijke episode uit de vaderlandse ge schiedenis (1568-1648). „Van de na poleontische tijd kan ik makkelijk een vitrine vullen. Van de Tachtig jarige Oorlog is dat veel moeilij ker." De helm is extra speciaal, om dat dit type hier nog nooit is ge vonden. De conservator: „Het is een zeldzame helm die ik alleen uit zuidelijker landen ken." Moge lijk is-ie in Vlaanderen of Frank rijk op maat gemaakt voor Van Aysma. Maar het allerleukste aan de ont dekking is dat Punt aan de hand van deze helm de geschiedenis tot leven kan wekken. „De Tachtigjari ge Oorlog is voor scholieren na tuurlijk niet de meest tot de ver beelding sprekende periode. Daar om is het zo belangrijk dat we er in het museum een persoonlijk verhaal bij kunnen vertellen." En Van Aysma, die heeft nogal een verhaal. De kloeke Fries ging als 16-jarige al het leger in, leverde slag na slag aan de kant van de Nassaus tegen de Spanjaarden, werd als kolonel baas van een regi ment van duizenden soldaten, en legde het loodje bij het beroemde Beleg van Breda. „Hóe is nog een mysterie voor me. Werd hij ge dood? Was het een doodordinair griepje? Ik ga er alles aan doen om erachter te komen." Hoe Punt de helm vond is óók een verhaal. Het begon allemaal met het zinnetje 'helm afkomstig uit grafkelder uit Fries kerkje' in een oude museum inventaris. Het zette hem aan het denken. Zouden er nog andere spullen in Friese kerkjes te vinden zijn? Een speurtocht op internet leidde naar Schettens. Een van de leden van het kerkbestuur, een fa natieke amateurhistoricus, had een foto van een helm op een kerk muur op zijn site. Een helm die - zo was het idee - bij een opgra ving omhoog was gekomen. Maar toen Punt het ding vorig jaar zomer zelf in handen had, wist hij meteen: deze helm is veel te mooi om eeuwen onder de dras sige grond te hebben gelegen. Hij moest van een 'rouwbord' zijn. Borden die in kerken in de buurt van het graf van belangrijke do den werden opgehangen en ver sierd met allerlei persoonlijke spullen: wapenschilden, zwaar den én helmen. „In Engeland zijn veel van die rouwborden bewaard gebleven. In Nederland zijn ze tij dens de Franse Revolutie bijna al lemaal verdwenen: het was een eli- teding dat niet meer bij de tijd pas- Blijkbaar vond iemand het de moeite waard om de helm te bewaren en op te hangen vrijdag 13 mei 2016 Puntgaaf pronkstuk hing al eeuwen aan de muur Dit type helm (grote foto) is nog nooit in Nederland gevon den. De grafzerk van Van Aysma. Het kerkje in Schettens. Eefje Oomen Soest —Jeroen Punt, conservator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17