9 MMS Hanina Ajarai Anniek van den Brand Tommy Wieringa Paul de Leeuw Angela de Jong Marjan Berk Vincent Bijlo donderdag 12 mei 2016 Dinsdag Donderdag 'Wat flikt u ons nou?' ver zuchtte een geschrok ken lezer toen Anniek van den Brand enige tijd geleden stopte met haar columns voor dagblad Trouw. Ze schreef daar met een prachtig gevoel voor de tail zes jaar lang over het gezin, haar gezin, over familie en over het leven. Dat blijft ze ook voor deze krant doen, belooft ze, al wordt haar blik misschien ietsje bre der. 'Mijn stukjes zijn in elk geval heel persoon lijk. Ze gaan over de grootsheid van het klei ne en de schoonheid van het alledaagse.' En vooruit, de kinderen ko men soms ook voorbij. Vrijdag Hij is zonder twijfel de meest gelauwerde schrij ver van dit gezelschap. Tommy Wieringa (Joe Speedboot, Dit zijn de na men, Caesarion) won zelfs de prijs voor de beste zin: 'De knalpijpen glansden als bazuinen, de wereld leek te ver schroeien in allesverzen- gend lawaai wanneer de jongens het gaspedaal intrapten met de koppe ling in, alleen om te laten weten dat ze bestonden, zodat niemand daaraan zou twijfelen, want wat niet weerkaatst, bestaat niet.' Een pure stilist dus, maar wel met oog voor de wereld. Zo schreef hij vol mededogen over het televisiespektakel The Passion: 'Vader, fluister den wij, vergeef het hun, want zij weten niet wat ze doen.' Zaterdag Hij is bekend van dui zend dingen: van De schreeuw van de Leeuw tot het Eurovisie Song festival, van Bob en An nie de Rooij tot Filmpje!, van Vlieg met me mee tot Sterrenslag. Schrijvend in de krant za gen we hem zelden. 'Ver wacht van mij geen gro te gedachtes', zegt Paul de Leeuw. 'Ik hoop al leen dat er af en toe een lezer is die zegt 'Daar had ik nooit over nage dacht' of 'Het is een lui, maar hij heeft wel gelijk'. Hij gaat schrijven over zaken die hem bezighou den, en daar hoort ook zijn gezin bij. Zijn man en twee zoons van 13 en 14 vinden alles best, maar stelden wel één voor waarde: 'Onze namen mogen er niet bij!' Ze kijkt tv, dag en nacht. Angela verwoordt vanuit het hart en het hoofd de gevoelens die we alle maal koesteren. En vindt daar iets van. Drie keer in de week. Hanina Ajarai is een bij zondere verschijning in de krant. Niet alleen omdat ze een jonge moslima is (mét hoofddoek), zowel voor de NRC als de Viva schreef en Arabische taal- en letterkunde stu deerde. Maar vooral om dat ze het aandurft van af 'de andere kant' te schrijven over Neder land en zijn moslims, en over het goede van de is lam. Dat vergt niet alleen geduld, zo realiseert ze zich, maar ook een open houding. Na 'Parijs' schreef ze: 'Wat maakt het überhaupt uit wat er in de Koran staat na zul ke aanslagen? Als het van de wet niet mag, dan lijkt me dat dat ge noeg grond is om een daad te veroordelen.' Woensdag Tientallen boeken schreef ze, ontelbare co lumns en nu staat ze ook nog eens op de plan ken met 'het vrolijke pro gramma' Nooit te oud (To be happy). Marjan Berk laat zich meeslepen door alles wat zich voordoet. 'En ik word binnenkort 84, moet je weten', zegt ze. 'Ik schrijf met het leven mee.' Natuurlijk trekt ze zich het lot van ouderen aan, de babyboomers van toen die terecht zijn gekomen in een niet al tijd even makkelijke tijd. Gedreven door een 'in tense nieuwsgierigheid' schildert ze de wereld van persoonsgebonden budgetten, kleinkinde ren, dementie en ver pleegtehuizen. Vincent gaat voor ons luisteren naar en schrij ven over radio. Waar hij natuurlijk met zijn ironi sche, sarcastische en ontroerende pen ook al les over kan schrijven. Drie keer in de week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9