Principe-akkoord nieuwe cao bij Yara Kijken in slaaphuisjes ■VLAANDEREN 7 Bianca van Ommen zoekt haar familie in Zuid-Korea Bianca van Ommen uit Hulst is op zoek naar haar roots. Ze deelde duizend flyers uit op markten in Zuid-Koreaanse steden in de hoop dat iemand haar babyfoto's herkent. Van binnen ben ik Nederlands, met Nederlandse waarden. Van buiten ben ik Koreaans Hoe oud ze precies is, weet ze niet zeker. „Ik ben waar schijnlijk rond 15 april 1972 geboren." Ze weet het niet zeker omdat ze een vondeling is. Ze werd in Zuid-Korea geboren, dat weet ze wel zeker. Waarschijnlijk werd ze op de markt gevonden. Als negen maanden oude baby kwam ze naar Nederland. Geadop teerd door een Nederlands gezin. Hoewel ze het getroffen heeft met haar Nederlandse familie en deze als haar echte familie ziet, wil ze graag weten waar ze van daan komt. „Ik heb geen idee wie mijn ouders zijn. Aanknopingspunten die ik tot nu toe heb, zijn twee achternamen en twee plaatsna men. Ik ben vooral op zoek omdat ik vind dat ik het recht heb om te weten wat mijn echte, Koreaanse naam is en wanneer ik ben gebo ren. Ik ben ook nieuwsgierig of ik op iemand lijk." De afgelopen maand is ze in Zuid-Korea op zoek geweest naar haar ouders, eventuele broers of zussen of alleen verhalen des noods. Ze is met haar zoektocht naar haar biologische ouders al drie keer op de Koreaanse televi sie geweest. Ze liet genetisch mate riaal afnemen in de hoop op een match. Zes keer deed ze een op roep in kranten. Samen met vrien din Miranda Kerkhove deelde ze duizend flyers uit op markten, in kerken en parken in de steden Gwangju en Yeosu. Ze bezocht de kindertehuizen waar ze als baby was. „Het was erg bijzonder om nog een nacht te mogen slapen in het kindertehuis in Gwangju. Dit is nu een museum geworden. Het maakte indruk, zeker op mij." Bianca is een van de ruim 4.000 Zuid-Koreaanse kinderen die in de jaren zeventig en tachtig in Ne derland terechtkwamen. Bianca's verhaal is niet uniek en herken baar voor de Koreanen. „Mensen zijn hier zeer behulpzaam en mee levend, al blijft het ook soms een taboe, wat natuurlijk begrijpelijk is. Helaas heb ik geen antwoorden gekregen op mijn vragen, maar ik heb er voor mijn gevoel nu wel al les aan gedaan. Ik kan nu alleen maar wachten tot er een familie lid mij herkent van de tv of of mij herkent van foto's op de flyer." Het was niet de eerste keer dat Bianca in Korea was. Het was haar zevende bezoek aan het land. Eer der woonde ze een jaar in Zuid-Korea omdat het werk bij Dow van haar man Albert haar daar bracht. En iedere keer wan neer ze er was, moest ze het toch proberen. Toch weer een poging doen om haar familie te vinden. Hoewel familie... „Van binnen ben ik Nederlands, met Nederlandse waarden. Van buiten ben ik Kore aans. Mijn familie is in Nederland, die heeft mij gevormd zoals ik ben." Haar Nederlandse familie heeft er alle begrip voor dat ze op zoek gaat naar haar bloedverwanten. „Familie gaat niet om bloed, het gaat erom wie je hand vasthoudt wanneer je dat het hardst nodig hebt. Ik hoop dat ik mijn familie in Korea ooit vind. Dan is mijn puzzel compleet. Nu mis ik een stukje." In de vijfde onderhandelingsron de is gisteren bij kunstmestfa- briek Yara in Sluiskil-Oost een 'resultaat' bereikt voor een nieu we collectieve arbeidsovereen komst (cao). Yara-personeel voerde dinsdag nog een actie. „Een werkgever heeft af en toe een laatste zetje nodig", zei FNV-bestuurder Lilia- ne Schoone gisteren. Hét doel van de actie was Yara duidelijk te maken dat het aantal terug- komdagen omlaag moet. Die gaan vooral op hogere leeftijd, ze ker in ploegendiensten, zwaar drukken. Het aantal dagen gaat terug, van dertien naar elf. Schoone noemt dit 'een eerste stap'. Verder is een loonsverho ging afgesproken van 3,5 procent voor twee jaar; 1,5 procent 1 april dit jaar, 2 procent 1 april 2017. Ook de toeslag voor werken op zaterdag gaat omhoog, van vijf tig naar honderd procent, zoals al op zondagen. Vakbondsleden mogen zich 18 mei over het resul taat uitspreken. Camping Zonneweelde houdt zaterdag en zon dag open dagen in de nieuwe slaaphuisjes op het strand bij Nieuw- vliet-Bad. De huisjes, tussen Nieuwvliet en Groede, zijn geschikt voor vier personen, eventueel met nog twee extra kinderen. Er staan er inmiddels acht op het strand. Dat aantal groeit de komen de tijd tot vijftien. Een aantal ervan is zaterdag en zondag tussen 10.00 en 16.00 uur te bekijken. Natuurlijk kunnen er ook huisjes gereserveerd worden, ook al voor vol gend jaar. Het is zaak er snel bij te zijn. Voor deze zomer zitten ze bijna he lemaal vol. De huisjes staan vlakbij strandpavil joen Groede aan Zee - voorheen Matour. Parke ren kan op de parkeer plaats bij dat paviljoen aan de Zeeweg. Er staan nu op drie plekken slaaphuisjes. Daar blijft het bij Zonneweelde verdien de het recht om de huis jes neer te zetten via een prijsvraag van de ge meente Sluis. Het ge meentebestuur gaf enke le jaren geleden aan Cam ping Groede al toestem ming voor het plaatsen van vijftien slaaphuisjes. Ook net ten oosten van Cadzand- Bad staan met ingang van dit jaar vijf tien strandhuisjes. Cam ping Hoogduin is daar van initiatiefnemer. Ook die zitten komende zo mer al bijna helemaal vol. Er mogen overigens niet nóg meer slaaphuis jes op het West- Zeeuws-Vlaamse strand komen. donderdag 12 mei 2016 'Ik wil weten wat mij n echte, Koreaanse naam is' Guido van der Heijden Hulst Bianca van Ommen Bianca van Ommen deelt op een markt in Gwangju flyers uit met foto's van haar als baby, in de hoop dat iemand haar herkent. Harmen van der Werf Sluiskil Martijn de Koning Nieuwvliet-Bad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83