Over ezels en hun paradepaardje Twijfels in Sluis bij internetlening Huizenprijs stijgt ook volgend jaar 'Ik besef nog niet helemaal dat het examen écht begint' 2 ZEELAND Buikwrijver Voor 4691 Zeeuwse jongeren breekt vandaag een spannende tijd aan: de examens beginnen. EINDEXAMENS A Commentaar De Raad van Commissaris sen (RvC) van Delta wil Erwin van Laethem, oud-topman van Essent, aantrek ken als algemeen directeur. Voor een jaartje, want in juli 2017 moet het energiebedrijf zijn opgesplitst. Eloe dat ook uitpakt, de onderde len die overblijven zijn te klein voor een topman die ruim twee keer zoveel verdient als een minis ter. Bij het huidige bedrijf was dat trouwens al de vraag. Niet voor niks is de vorige CEO Arnoud Ka merbeek vertrokken na een rel over de hoogte van zijn salaris. Hoewel de splitsingsoperatie ge compliceerd is, onder meer omdat een oplossing moet worden gevon den voor de verlieslatende kern centrale Borssele, is onduidelijk waarom de RvC een zware jongen van buiten wil hebben. Kennelijk is er onvoldoende vertrouwen dat financieel directeur Frank Verha gen - die op het ogenblik als inte rim fungeert - potten kan breken in de Haagse vergaderkamers. Het lijkt erop dat de RvC liever opnieuw een paradepaardje achter de Zeeuwse wagen spant. Door Kamerbeek - die ook al niet kon worden betrapt op enig gevoel voor de Zeeuwse verhoudingen - een enorme salarisverhoging toe te kennen, vervreemdden de be stuurders zich van zowel de werk vloer als van de aandeelhouders (provincie en gemeenten). Met de grootste moeite en rijkelijk laat werden daarvoor excuses gemaakt en werd beterschap beloofd. De aandeelhouders werd zelfs een ei gen vertegenwoordiger in de RvC beloofd. Nog voor die er is, laten de commissarissen opnieuw zien dat zij in een ivoren toren verblij ven, ergens ver buiten Zeeland. Een grote meerderheid van het personeel wil namelijk verder met Verhagen. Een ezel stoot zich in 't gemeen... De commissarissen laten zien dat zij in een ivoren toren verblijven, ergens ver buiten Zeeland Sneller internet in het buitenge bied is mooi, maar moet een ge meente daar financieel aan bijdra gen? De Sluise gemeenteraad aar zelt daarover. Internetaanbieder Greenet wil een lening van 100.000 euro om voor de zomer het platteland van Sluis digitaal beter te ontsluiten. 'Een gemeente is geen bank', vindt een raadsmeerderheid. En dan is er nog WirelessXS, concur rent van Greenet. Dat bedrijf is fel tegen het verstrekken van een le ning en spreekt van oneigenlijke concurrentie. André Kalsbeek, di recteur van WirelessXS, deed de Sluise raad dinsdag een aanbod. „Wij kunnen snel en draadloos in ternet aanleggen voor eigen reke ning en risico." Het probleem van WirelessXS is alleen het aantal aanmeldingen, dat blijft steken rond de twintig. Ook moet WirelessXS deze maand elders in het land nog be wijzen dat de nieuwe technologie van het bedrijf werkt. Greenet heeft over de honderd aanmeldin gen en is bekend in Sluis. Vorig jaar voerde het bedrijf een proef met snel internet uit rond Cad- zand-Bad, met de provincie Zee land en de gemeente. Greenet zegt vaker bij gemeen ten aan te kloppen. Wethouder Christiane van de Vijver was daar verbaasd over. „We zijn inderdaad geen bank", zei de wethouder. „Een lening mag, als het om een algemeen belang gaat. Maar daar zitten veel haken en ogen aan." De raad wil komende tijd eerst meer informatie inwinnen bij bei de aanbieders. ALMANAK Even was hij het gesprek van de dag: de buikwrijver van Dirksland. Ooggetuigen wisten te melden dat het een man in een goudkleurige Opel Vectra betrof. Hij reek zoekend rond, alsof hij de weg kwijt was - wat ons betreft zeker zo, want de man bood jongetjes 150 euro om over hun buik te mogen wrijven. „Nou", merkte onze zwange re collega geïrriteerd op, „bij mij vragen ze het niet eens, ze dóen het gewoon." En 150 euro, ho maar, zag je haar denken. Expositie World Press Photo Geen speldjes voor geslaagden Kikkers zoeken in het donker ZORGAANBOUW INFORMATIEBIJ- EENKOMST De hele meivakantie zat Nada Krugmann (16) uit Hoek dage lijks met haar neus in de boeken. „Je kunt maar beter ruim van te voren be ginnen, dan heb je al le tijd om alles te be handelen." De vmbo- leerlinge van SSG De Rede in Terneuzen heeft een heuse plan ning gemaakt. „Ik leer een half uur, daarna houd ik even pauze en dan leer ik weer een half uur. De rest van de dag heb ik voor mezelf. Dan spreek ik af met vrienden: voetbal len, televisie kijken of een beetje han gen." Biologie vergt de meeste voorberei ding. „Je moet veel begrippen kennen: zoals een biotoop en enzymen." Van zenuwen heeft Nada nog geen last. „Ik besef niet hele maal dat het examen écht begint, en dat ik straks wegga van school. Als ik in de zaal toch in de stress raak, dan probeer ik even rustig na te den ken en diep adem te halen." Huizen in Zeeland stijgen ook volgend jaar in prijs. Waarschijn lijk in een hoger tempo dan dit jaar, al blijven de prijzen in Zee land achter bij die in grote ste den. Economen van de Rabo bank concluderen dat woensdag in een rapport. Voor dit jaar voor zien de onderzoekers een gemid delde prijsstijging van 3,5 tot 5,5 procent. In 2017 moet voor een huis gemiddeld 5 tot 7 procent meer worden betaald. Daarmee zijn de huizenprijzen eind 2017 nog steeds 6 procent lager dan de top van voor de crisis. Met na me in de (noordelijke) Randstad trekken de prijzen fors aan. Dat Zeeland achterblijft heeft onder meer te maken met de achterblij vende bevolkingsgroei. donderdag 12 mei 2016 II Sophie Stockman Sluis Tip? redactie@pzc.nl KNOKKE-HEIST De prijswinnende foto's van de World Press Photo 2015, de wereldberoemde foto wedstrijd, zijn vanaf zater dag te zien in cultuurcen trum Scharpoord in Knokke- Heist. Voor de internationa le wedstrijd waren meer dan 82.000 inzendingen. De winnende foto's reizen nu de wereld rond en zijn tot 12 juni te zien in Knokke. Scharpoord is dagelijks open tussen 10.00 en 19.00 uur. Toegang is gratis. HULST Zeeuws-Vlaams middelbare scholieren die slagen voor hun eindexamen, moeten het dit jaar zonder het 'tradi tionele' Zeeuws-Vlaams am bassadeursspeldje stellen. Sinds 2010 zijn ze uitge reikt. „Het heeft z'n tijd ge had", legt burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst als voorzitter van Onbe grensd Zeeuws-Vlaanderen uit. Met jongerenorganisa tie Rootzz wordt gewerkt aan een nieuwe activiteit. RETRANCHEMENT Stichting Landschapsbe heer Zeeland gaat vrijdaga vond met belangstellenden op zoek naar boomkikkers in Retranchement. De be schermde kikker is met na me 's nachts actief. Wie van 22.00 tot 24.00 uur mee wil speuren, kan zich aanmel den via info@ landschaps- beheerzeeland.nl of 0113-230936. Na aanmel ding wordt de locatie door gegeven. Meedoen kost 5 euro. Je woning uitbreiden, omdat je tijdelijk meer zorg nodig hebt. Met de Zorgaanbouw kan dat. In De Lieve aan de Broodmarkt 8 in Hulst is hier over woensdag 18 mei een infoavond vanaf 19.00 uur. Bij stress Nada Krugmann uit Hoek. ronald den dekker Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81